Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

ksiki, ksiki, ksiki - "z nut orientu" - Strona 2
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniaOstatnia
Wyniki 21 do 40 z 72

Temat: ksiki, ksiki, ksiki - "z nut orientu"

Doczy
    01-08-2008
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    171
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Nadib Mahfuz "Rozmowy nad Nilem"

Na barce, zacumowanej na Nilu, co wieczr spotyka si "mietanka" inteligencji: znany aktor, adwokat, literat, tumaczka w ministerstwie, studentka... Oddaj si rytuaowi palenia haszyszu, mioci i rozmowom o tym, co jest najwaniejsze.
    Sztuka? Uczucia? Pamitanie? Zapomnienie? A moe nic nie jest wane? Pewnego dnia docza do nich pikna dziennikarka Sammara i prbuje si dowiedzie, co ich tak pociga w zakazanym naogu. Czy pracuje take dla policji? Mahfuz po mistrzowsku czy obyczajow opowie z ycia Kairu lat 1960. z rozwaaniami o naturze czowieka i swoist "poezj" absurdalnych, narkotycznych wizji bohaterw.

Kto przeczyta "Rozmowy nad Nilem" signie po pozostae utwory, o ile oczywicie nie zrobi tego wczeniej.
    Kiedy Azhar

The heart of the dance is the heart of the dancer.
    ~ Ghazallah al-Badriyyah

عطية

Doczy
    29-08-2008
    Wiadomoci
    13
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Jacky Trevane
    Niewidzialne kobiety

Szok, momentami nie mogam uwierzy w to, co czytam. W tej ksice opisane s historie wspczesnych kobiet, ktre w jaki sposb s "niewidzialne", tzn. nierozumiane, zastraszane... Opisane s tu nie tylko muzumanki, ale te kobiety, ktrych historie rwnie zaintrygoway autork na tyle, e znalazy si w tej ksice.

Doczy
    31-01-2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    39
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Ulica Rajskich Dziewic - Barbara Woods

wlasnie skonczylam czytac. taka saga, telenowela wrecz z pewnymi niedociagnieciami wciaga jednak bardzo. widac jednak ,ze pisane przez amerykanke, nawet taka osoba "zdezorientowana" jak ja widzi, ze duzo rzeczy jest tu naciagnietych i przejaskrawionych.
    ksiazka zostala skrytykowana tu:
    http://www.arabia.pl/content/view/289744/133/
    ale mimo wszystko mozna przeczytac moim zdaniem

Doczy
    01-09-2008
    Miasto
    Kty Wrocawskie
    Wiadomoci
    878
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Fajnie, e jest ten wtek . Teraz czytam " Uwizion" - Malika Ufkir, Michele Fitoussi

A wczeniej czytaam dwie inne ksiki . Wkleje tu recenzje z mojego bloga :

Poszam ostatnio do naszej gminnej biblioteki i zachannie rzuciam si na kilka tytuw jakie tam wyparzyam. Te i tym podobne ksiki polecam szczeglnie wszystkim kobietom-malkontentkom.
    Jeli biadolisz nad swoim losem, jeli ualasz si na sob, a mieszkasz w Polsce - to ju sam fakt mieszkania tutaj, po przeczytaniu poniszych ksiek, powinien Ci natchn duym optymizmem.
    Pierwsza ksika to "Spalona ywcem" -Souad.

Opowiada o przeraajcym losie modej dziewczyny mieszkajcej na Zachodnim Brzegu Jordanu, w palestyskiej, wiejskiej rodzinie. Poruszony jest tutaj problem zabjstw honorowych jakie maj miejsce w konserwatywnych islamskich rodzinach. Souad spisaa swoje wstrzsajce przeycia, aby uwraliwi cay wiat na los kobiet ze swojej kultury, w ktrej koza i krowa maj wiksz warto od nich...
    Druga ksika to " Ukradziona twarz " - Latifa

Codzienne ycie 16 latki w Kabulu zamienia si w wizienie, po tym jak talibowie dochodz do wadzy. Wszelkie ich rozporzdzenia uderzaj w wolno kobiet. Nie mog pracowa, nie mog si leczy, nie mog wychodzi z domu, nie mog taczy, piewa, nie mog si malowa czy stroi, nie mog si uczy. Latifa, pena energii dziewczyna z marzeniami i ambicjami zawodowymi, jest zmuszona z dnia na dzie do cakowitej zmiany swojej trybu ycia. Wyobraaam sobie jakby to byo u nas, gdyby tacy optani nienawici do kobiet mczyni doszli do wadzy... Wsplczuj bardzo afgaskim kobietom, ich koszmar jeszcze nie cakiem si skoczy.
    Ostatnio edytowane przez Sylka ; 12-09-2008 o 21:59
    Bg stworzy kobiet na swj obraz i podobiestwo .

Doczy
    18-09-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    239
    Sia Reputacji
    13

Domylny

A jest gdzies analogiczny watek filmowy? Przed chwila skonczylam ogladac KARMEL i jest to niewatpliwie obowiazkowa pozycja dla kazdej kobiety, a juz szczegolnie kazdej, ktora pociagaja arabskie klimaty. Baaardo Wam polecam
    مونيكا

Doczy
    04-11-2007
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    8 883
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Nie ma. Musisz zaoy

Doczy
    18-09-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    239
    Sia Reputacji
    13

Domylny

E, nie mam smialosci
    Zreszat zaraz by sie wypelnil filmami bolly
    مونيكا

Doczy
    04-11-2007
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    8 883
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Jednak jest: prosz bardzo, "Orientalne filmy". Nawet jest o "Karmelu".
    Ostatnio edytowane przez Vasanta ; 17-09-2008 o 08:39

Doczy
    01-08-2008
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    171
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Jest jest To nawet ja pisaam o Karmelu zauroczona
    Kiedy Azhar

The heart of the dance is the heart of the dancer.
    ~ Ghazallah al-Badriyyah

عطية

Doczy
    28-08-2007
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    1 030
    Sia Reputacji
    16

Domylny

Cytat Pierwotnie wysane przez MalenaSlav Zobacz wiadomo
    Bardzo podoba mi sie ten wtek, ale brakuje mi jednej rzeczy - dyskusji. Jeli, ktra z Was czytaa co co ju zostao podane przez inn uytkowniczk to jeli macie ochot zamiecie te swoj opini. To moja propozycja. Uwielbiam zna opinie kilku osb o jakiej pozycji literackiej, kady ma inne, ciekawe, swoje odczucia, kady inaczej interpretuje; poznawanie tych opinii jest bardzo wzbogacajcej i rozwijajce.
    Co o tym mylicie?
    no wiec

przeczytalam 'Mozaike' i 'Kwiat pustyni'

podbaly mi sie obie ksiazki pod wzgledem tresci w nich poruszonych. jesli chodzi o ich konstrukcje czy jezyk to ta pierwsza napisana jest moim zdaniem lepiej. aczkolwiek w zadnym z obu przypadkow nie bylam stylem jezyka zachwycona.
    w 'Kwiecie pustyni' draznila mnie nieco glowna bohaterka (ktora mimo wszystko podziwiam za rozdmuchanie tematu obrzezania i walke z nim) - jej charakter czy sposob bycia. nie sadze, ze warto kierowac sie moim zdaniem w tym wzglednie bo kazdego interesuje cos innego w drugim czlowieku. ujme to tak: bohaterka jako osoba pozostaje mi obojetna lecz jej aktywnosc na rzecz walki z problemem obrzezania sprawila, ze zainteresowalam sie tematem bardziej i sobie teraz szperam po sieci czytajac artykuly na ten temat itd.

natomiast 'Mozaika' podobala mi sie glownie dlatego, ze nic tam nie bylo czarno-biale jesli chodzi o kwestie: islam kontra zachod.
    pomijajac ww. kwestie, ksiazka byla dla mie troche zbyt amerykanska.
    a 'zyli dlugo i szczesliwie' troche mnie drazni.

a tak w ogole to chyba naczytalam sie zbyt duzo kapuscinskiego i kilku innych ksiazek 'podrozniczych' i moze dosc 'fabularne' ksiazki przestaly mnie krecic nieco

dzisiaj zabieram sie za 'Rozmowy nad Nilem', jak ktos bedzie zainteresowany, napisze co mysle o ksiazce jak skoncze czytac.

Doczy
    18-09-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    4 337
    Sia Reputacji
    18

Domylny

Awatif: przypominam, e ten wtek nie suy jedynie do wymienienia tytuw lubianych przez siebie ksiek, lecz wskazane jest zaprezentowanie ich: dodanie jakiego komentarza, wzmianka o czym jest ksika, dlaczego warto przeczyta, dlaczego Ci si podobaa itp.

Doczy
    01-12-2007
    Wiadomoci
    133
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Polecam ksike "Imperium Duszy" Roberts Paul William

Tutaj okadka Imperium Duszy

Autor spdzi w Indiach kilka lat. Poszukujc prawdy, pozna synnego Sai Bab i innych "witych mw". Pobyt w aramach i duchowe przeycia autora to jeden wtek ksiki. Kolejne dotycz miejsc trudno dostpnych, nawet "przekltych", jak wytwrnia narkotykw, domy schadzek, slumsy, kolonia zwyrodniaych hippisw...
    Ksika ta jest podzielona na dwie czci na lata 70 i 90.
    Nie jest to ksika, ktra promuje Indie jako kolorowe tak jak bollywood, ale pokazuje prawdziwe ycie. Autor skupi si na opisywaniu mentalnoci ludzi.
    Ostatnio edytowane przez Awatif ; 28-09-2008 o 10:36
    "Wyobrania jest waniejsza od wiedzy"

Doczy
    08-01-2008
    Miasto
    d/Czstochowa
    Wiadomoci
    73
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Mnstwo ksiek z perspektywy kobiet, wic ja polec moe co o mczyznach Wprawdzie autor nie pochodzi ze wschodu, ale warto przeczyta.

Mikael Karvajalka

"Wyjtkowa w twrczoci Waltariego powie otrzykowska, ktrej akcja toczy si w XVI stuleciu. Tytuowy bohater, Mikael Karvajalka, ucieka z Finlandii cigany przez szwedzkich najedcw. Poprzez ca Europ, przeywajc niezwyke przygody, trafia do Konstantynopola, gdzie dziki swym rnym przymiotom robi karier wojskow."

Mikael Hakim

Kontynuacja powieci Mikael Karvajalka. Dalsze losy Mikaela Karvajalki, ktry w swej wdrwce dotar do Rzymu i uczestniczy w sacco di Roma. Poniewa czuje si winny, e wystpi przeciwko wadzy papieskiej, postanawia wyruszy z pielgrzymk do Ziemi witej. Podczas przeprawy przez morze wpada w rce piratw i trafia do tureckiej niewoli, a potem na dwr sutana Sulejmana (Solimana) Wspaniaego. Tutaj z pomoc przychodzi mu wiedza, ktr w dziecistwie naby od fiskiej znachorki.

Egipcjanin Sinuhe

"Najsynniejsza powie historyczna Waltariego. Jej bohaterem jest lekarz Sinuhe, ktrego urodzenie i pochodzenie otoczone s tajemnic. Jako krlewski trepanator zwizany z najwybitniejszymi osobistociami epoki, wmieszany zostaje w wydarzenia i intrygi swoich czasw, przeywa wojny, rewolucje i przeladowania, kocha i nienawidzi..."

"Kolejna fascynujca ksika Miki Waltari, autora 'Czarnego anioa'; 'Mikaela' czy 'Tajemnicy krlestwa'. Jest to historia Sinuhe, ktry by moe za spraw swego baniowego imienia zostaje skazany na udzia w straszliwych tajemnicach, sekretach krlw i ich maonek, ktre mog przyprawi czowieka o mier."

I oczywicie ksika mojego dziecistwa Banie z tysica i jednej nocy.
    Myl, e to nasza lektura obowizkowa

Doczy
    30-07-2008
    Wiadomoci
    189
    Sia Reputacji
    12

Domylny

A Trade Like Any Other: Female Singers and Dancers in Egypt
    autor: Karin van Nieuwkerk
    The American University in Cairo, Kair, 1996.

Spodobaa mi si recenzja tej ksiki i chciaabym j przeczyta. Tylko nie wiem czy daabym sobie rad z takim sownictwem angielskim. Wiecie moze, czy jest jakie polskie tumaczenie?

"Niezwykle rzetelnie opracowana monografia dotyczca egipskich pieniarek i tancerek w XIX i XX wieku. Oparta o wnikliwe studia historyczne dostarcza mnstwa ciekawych informacji o historii kobiecych wystpw, stosunku do tancerek dawniej i obecnie oraz porusza wiele innych fascynujcych zagadnie spoecznych z okolic Bliskiego Wschodu. "
    rdo: http://www.bellydance.yetiz.pl/tanie...a_ksiazki.html

Takie 2 rne okadki znalazam

Ostatnio edytowane przez Anthilie ; 23-11-2008 o 20:41
    '' Ryle hira. ycie jest, jakie jest. Moemy jedynie stara si uczyni je lepszym ''

Doczy
    28-08-2007
    Miasto
    GDASK
    Wiadomoci
    682
    Sia Reputacji
    13

Domylny KLEJNOT MEDYNY autor: Sherry Jones

W empiku w top 10 jest ksiazka:

KLEJNOT MEDYNY autor: Sherry Jones

http://www.empik.com/klejnot-medyny-...prod11860062,p

„Opis ksiki: Klejnot Medyny
    Zarczya si, gdy miaa sze lat.
    Kiedy miaa dziewi lat, wysza za m.
    Gdy skoczya dziewitnacie, zostaa wdow...

Aisza – ukochana ona proroka Mahometa.
    W wiecie, w ktrym kobiety uwaano za wasno mczyzn, staa si wpywowym doradc politycznym, wojowniczk i autorytetem religijnym. Do historii przesza jako Matka Wiernych.

Klejnot Medyny to wzruszajca opowie o niezwykej mioci Proroka i jego najmodszej ony. Historia o kobiecie, ktra pokonaa kulturowe przeszkody, stajc si wielk postaci wiata islamu.

Na Zachodzie powie wzbudzia wiele kontrowersji, a z obawy przed reakcjami rodowiska muzumaskiego z jej publikacji wycofao si amerykaskie wydawnictwo Random House. W obronie ksiki i autorki wypowiada si Salman Rushdie.”

Jesli ktos czytal to czekam na recenzje
    Zaczone obrazki Zaczone obrazki

Doczy
    02-12-2008
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    69
    Sia Reputacji
    11

Domylny

Zoja, John Follan, Rita Cristofari " Wszystkie jestecie niewierne" - opowie Zoi, modej Afganki o jej yciu w kraju pod okupacj radzieck i potem, po dojciu do wadzy mudachedinw. Po tajemniczej mierci rodzicw ucieka wraz z babk do Pakistanu i rozpoczyna dziaalno w RAW-ie, Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Smutna i wstrzsajca opowie.

Pina Coluccia, Anette Paffrath, Jean Putz "Taniec Brzucha" - o tej ksice ju byo w tym wtku,ale wanie udao mi si j dzi kup w EMPIKu za 29.90z, a to jest cena duo atrakcyjniejsza ni w innych sklepach.

Doczy
    06-09-2008
    Miasto
    Radzionkw
    Wiadomoci
    653
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Mog poleci z czystym sumieniem:

Asz-Szajch Hanan (Al-Shaykh Hanan)
    Kobiety z piasku i mirry

"Kobiety z piasku i mirry" to oparta na wasnych dowiadczeniach autorki opowie o losie kobiet w "pustynnym kraju" przeywajcym boom naftowy. Na pustyni wyrastaj nowoczesne miasta, lecz struktury spoeczne i ludzka mentalno nie ulegaj zasadniczym zmianom. Jest to wiat, gdzie separacja mczyzn i kobiet posunita jest do absurdu, gdzie kobietom nie wolno pracowa zawodowo ani prowadzi samochodu, gdzie "naturalny podzia rl" mskich i kobiecych wcielany jest w ycie z nieubagan konsekwencj. Skrpowana surowymi zakazami seksualno znajduje ujcie w wynaturzonych formach. Cztery bohaterki - Libanka, Amerykanka oraz dwie mieszkanki "pustynnego kraju" - usiuj znale wasn drog i sposb na przetrwanie w otaczajcej je rzeczywistoci.

Ksika bardzo mi si podobaa.

oraz ksika Nadib Mahfuz
    OPOWIECI STAREGO KAIRU

Opowieci starego Kairu, ktrej akcja obejmuje lata 1917-1944. Wtedy Egipt walczy z okupacj angielsk, a w tradycyjnym spoeczestwie arabskim zachodziy rewolucyjne przemiany. Upaday uznawane przez wieki normy spoeczne, nastpowaa stopniowa emancypacja kobiet, coraz gbsze przenikanie do Egiptu zachodniej kultury, nauki i prdw filozoficznych. Pierwszy tom trylogii, ktry tu przedstawiamy obejmuje lata 1917-1918 i stanowi zamknit cao. Ukazuje on ycie tradycyjnej rodziny kairskiej nalecej do warstwy redniej buruazji w przeomowym dla Egiptu okresie walki o niepodlego. Mamy tu dokadnie opisany zwyky dzie rodziny, wita, zwyczaje, rozrywki, stroje, przedmioty uytku codziennego, potrawy, mentalno bohaterw. Powie zawiera materia o ogromnej wartoci poznawczej i oddaje w sposb niepowtarzalny nastrj Kairu, urok i lokalny koloryt starych uliczek, zaukw, bazarw...

"Nzywam si czerwie" czeka na swoj kolej
    Moje orientalne imi: Satvari

Oriflame

Doczy
    02-12-2008
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    69
    Sia Reputacji
    11

Unhappy

Cytat Pierwotnie wysane przez Freya Zobacz wiadomo

oraz ksika Nadib Mahfuz
    OPOWIECI STAREGO KAIRU

Ja te jestem zauroczona t ksik. Szkoda tylko, e przetumaczono jedynie pierwsz cz trylogii.

Polecam gorco rwnie "Nazywam si czerwie" - opowie niespieszna, ale bardzo klimatyczna.
    Ostatnio edytowane przez Rihana ; 01-08-2009 o 09:23 Powd: bd jykowy

Doczy
    29-04-2008
    Wiadomoci
    193
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Cytat Pierwotnie wysane przez mks Zobacz wiadomo
    W empiku w top 10 jest ksiazka:

KLEJNOT MEDYNY autor: Sherry Jones

http://www.empik.com/klejnot-medyny-...prod11860062,p

„Opis ksiki: Klejnot Medyny
    Zarczya si, gdy miaa sze lat.
    Kiedy miaa dziewi lat, wysza za m.
    Gdy skoczya dziewitnacie, zostaa wdow...

Aisza – ukochana ona proroka Mahometa.
    W wiecie, w ktrym kobiety uwaano za wasno mczyzn, staa si wpywowym doradc politycznym, wojowniczk i autorytetem religijnym. Do historii przesza jako Matka Wiernych.

Klejnot Medyny to wzruszajca opowie o niezwykej mioci Proroka i jego najmodszej ony. Historia o kobiecie, ktra pokonaa kulturowe przeszkody, stajc si wielk postaci wiata islamu.

Na Zachodzie powie wzbudzia wiele kontrowersji, a z obawy przed reakcjami rodowiska muzumaskiego z jej publikacji wycofao si amerykaskie wydawnictwo Random House. W obronie ksiki i autorki wypowiada si Salman Rushdie.”

Jesli ktos czytal to czekam na recenzje
    Ja jak najbardziej polecam! Ksika napisana bardzo ciekawie, fantastycznie przedstawia realia tamtych czasw. Interesujce s rwnie opisy bitew(rozwalia mnie kobieta poerajca surow wtrob zabjcy swego ma, a nastpnie j zwracajca) oraz widze Muhammada, widzianych z perspektywy Aiszy, cho musz przyzna, e gdybym go widziaa w tamtych momentach, to nieszczeglnie by mnie przekona.Nie wolno rwnie zapomnie o przedstawionym w ksice yciu on Muhammada i ich rywalizacji o wzgldy ma.

Nie mog si doczeka kontynuacji
    "Bir hazine ki: o en kiymetli, o entatli. Ama kimde anahtari: nerede sakli?"

Tarkan "Ozgurluk icimizde"

Doczy
    04-05-2009
    Miasto
    Trjmiasto
    Wiadomoci
    675
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Przejawiam ostatnio jaki talent do odkurzania wtkw Od siebie polec ksike, ktra czytaam ju jaki czas temu - 'Tysic wspaniaych soc' (autor: Khaled Hosseini).

Akcja rozgrywa si w Afganistanie, a wydarzenia rozcigaj si na przestrzeni ok. 25 lat i koncentruj si na dwch kobietach, ktrym przyszo polubi tego samego mczyzne - despotycznego Rasheeda. Mariam zostaje matk w wieku 15 lat, przez wiele lat musi znosi upokorzenia ze strony ma, wyksztacona Laila natomiast zostaje do ich rodziny `przygarnita`, po tym, jak w wybuchu bomby traci wszystkich bliskich. Wsplne ycie pod jednym dachem staje si pocztkiem trudnej przyjani midzy kobietami...
    Powiem szczerze, e nigdy nie lubiam ksiek/filmw, gdzie historia jest tak rozcignita w czasie i robi si z tego swego rodzaju saga rodzinna. Ale im dalej brnam w t opowiec - tym bardziej mnie ona wcigaa. Kto na forum ksizkowym adnie to napisa, wic zacytuj :
    'Jest to powie z tych nielicznych, po przeczytaniu ktrych dzikujemy Bogu za to, co mamy i chcemy lepiej y. Niezwyka opowie o niezwykej przyjani dwch kobiet, o tym, jak si daje mio matki, o tym, e godno ludzka umiera ostatnia. Ksika bardzo wzruszajca, wyciskajca zy, ale sprawia, e janiej patrzymy na otaczajcy nas wiat.'.
    Na prawd polecam na dugie, jesienne wieczory Rozkleja i sprawia, e doceniamy swoje ycie..

EDIT: Uaaa, mylaam, e si wczytaam, a tu widze, e ktos ju poleci `midzy sowami` t ksik .. Ale myl, e kolejna osoba zachwalajca, to tylko dobra reklama
    Zaczone obrazki Zaczone obrazki
    Ostatnio edytowane przez calypte ; 17-09-2009 o 21:10 Powd: zabjcza spostrzegawczo
    Work like you don't need the money.
    Love like you've never been hurt .
    Dance like no one is watching.

Reguy pisania

• Publikowa nowe tematy: nie moesz
  • Pisa wiadomoci: nie moesz
  • Dodawa zaczniki: nie moesz
  • Edytowa swoje wiadomoci: nie moesz
  •