Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_postbit.php on line 1033

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_postbit.php on line 1033

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

prawa autorskie a szukanie inspiracji
Wyniki 1 do 7 z 7

Temat: prawa autorskie a szukanie inspiracji

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny prawa autorskie a szukanie inspiracji

Jestem ciekawa jak waszym zdaniem wygląda kwestia praw autorskich przy korzystaniu z filmików w internecie. Oglądamy np. na youtube filmiki i szukamy inspiracji, ciekawych sekwencji, patrzymy jak wykorzystac rekwizyty. Czy jesli podoba mi sie jakas sekwencja mam prawo wykorzystac ja w swoich choreografiach? Nie mowie oczywiscie o całych układach ale np. sekwencji trzech ruchów. Czy takich ruchów można uczyć? Czasami na tancu nowoczesnym zdarzało se ze instruktorka mówiła - a to ruch jak z teledysku np. Timberlake'a. W jakim stopniu można wykorzystywac teledyski i filmiki z netu?
    ..."Raz powalony, ty się nie poddawaj -
    jak ranny lew,
    tym potężniejszy, tym zuchwalszy stawaj
    wszystkiemu wbrew"

Kazimierz Przerwa-Tetmajer "Ty nie giń marnie"

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez figa Zobacz wiadomość
    Jestem ciekawa jak waszym zdaniem wygląda kwestia praw autorskich przy korzystaniu z filmików w internecie.
    Prawo jest jak dla mnie jasne - choreografie są objęte prawami autorskimi, tak samo jak utwory muzyczne czy filmy. Korzystanie z jakiegokolwiek fragmentu jako ze swojego łamie te prawa.

Oczywiście, można by powiedzieć, że przecież choreografie w tb składają się z określonych ruchów, które wszystkie poznajemy na zajęciach, i nie można rościć sobie prawa do połączenia ósemki andaluzyjskiej z ósemką talią, i żądać od tego tantiemów Choreografia to jednak coś więcej niż sekwencja ruchów - to zgranie tychże ruchów z muzyką, to stanowi całość podlegającą prawu autorskiemu.

Rzecz jasna, nie oznacza to wcale, że można bezczelnie skopiować sobie po kolei wszystkie ruchy z danego filmiku, a później z czystym sumieniem zatańczyć to samo do całkiem innej piosenki, i twierdzić, że wszystko odbyło się uczciwie. Jednakowoż nauczanie na zajęciach jakiegoś ruchu albo jego sekwencji bez odniesienia do reszty choreografii i danego utworu nie jest chyba kradzieżą, w końcu sekwencji jest skończona ilość, a więc żadna tancerka nie może sobie rościć praw do połączenia kilku znanych wszystkim figur.

Krótko mówiąc, trzeba oddzielić plagiat i kradzież od inspiracji - ta druga jest tylko wariacją na temat, nie dokładną kopią

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    16

Domyślny

na mojej uczelni byl taki program, ktory 'slanowal' prace magisterskie i porownywal je z uczelniana baza danych i internetem. jesli w pracy znajdowala sie fraza, ktora skladala sie z 5 slow idetycznie zestawionych jak w jakiejs frazie ze bazy lub internetu to praca zawierala plagiat.

nie mowie, ze to jakas istotna wytyczna ale smiem twierdzic, ze 3 ruchy pod rzad wykonane podobnie jak tancerka X z filmiku to jeszcze nie plagiat...

Miasto
    Kijów
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

Grashka, dramat! Pięć słów? coś typu "to nie jest zgodne z polskim prawem autorskim" i już plagiat? Przecież spokojnie można znaleźć mnóstwo fraz składających się z 5 słów, które mogą wielokrotnie występować w różnych pracach.

Co do inspiracji - skoro różne nowe ruchy nazywa się niekiedy od nazwiska wykonującej, to chyba jest to społecznie akceptowane To samo dotyczy warsztatów, na których uczymy się choreografii - to oczywiste, że całą choreografię pod tę samą muzykę możemy pokazać co najwyżej własnemu chłopakowi, ale wykorzystywanie sekwencji złożonych z dwóch-trzech ruchów czy łączników jest istotą uczenia się tego układu na zajęciach, inaczej nie miałoby to sensu I czasem same instruktorki mówią: tej sekwencji możecie użyć przy takiej i takiej muzyce. Czyli zakładają, że będziemy to, co one wymyśliły, stosować później w swoich choreografiach.
    Przed ślubem Ona myśli, że On się zmieni.
    On ma nadzieję, że Ona nigdy się nie zmieni.
    Po ślubie On się nie zmienia, za to Ona tak.

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez grashka Zobacz wiadomość
    nie mowie, ze to jakas istotna wytyczna ale smiem twierdzic, ze 3 ruchy pod rzad wykonane podobnie jak tancerka X z filmiku to jeszcze nie plagiat...
    Jeśli do tej samej piosenki i w tym samym jej momencie, to jak dla mnie - nieudolna kopia Przecież niby wszystkie robimy to samo, ale każda z nas robi to inaczej - wystarczy chyba zmienić ręce, żeby było ok.

Cytat Pierwotnie wysłane przez Bajaderka Zobacz wiadomość
    I czasem same instruktorki mówią: tej sekwencji możecie użyć przy takiej i takiej muzyce. Czyli zakładają, że będziemy to, co one wymyśliły, stosować później w swoich choreografiach.
    I to jest już inspiracja

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    19

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez grashka Zobacz wiadomość
    na mojej uczelni byl taki program, ktory 'slanowal' prace magisterskie i porownywal je z uczelniana baza danych i internetem. jesli w pracy znajdowala sie fraza, ktora skladala sie z 5 slow idetycznie zestawionych jak w jakiejs frazie ze bazy lub internetu to praca zawierala plagiat.

To chyba przesada. Ten program ma jasne wytyczne dotyczące analizowania "Raportu podobieństwa":

Interpretacja Raportu podobieństwa

Aby dokonać właściwie interpretacji Raportu podobieństwa, należy wykonać następujące czynności:
    - sprawdzić wartości współczynników podobieństwa (wątpliwości powinno budzić przekroczenie progu 50% dla współczynnika podobieństwa 1 i 5% dla współczynnika
    podobieństwa 2)
    - przeanalizować listę „Najdłuższe fragmenty zidentyfikowane jako podobne” (wątpliwości powinny budzić fragmenty o liczbie słów przekraczającej 200; jeśli takie występują, należy je odnaleźć, używając linku „zaznacz fragment” i sprawdzić, czy są cytatami)
    - przeanalizować pozostałe listy, zwracając szczególną uwagę na dokumenty zawierające fragmenty o długoœci przekraczającej limit współczynnika podobieństwa 2 (są one oznaczone pogrubioną czcionką). W przypadku takich dokumentów, zwłaszcza
    znajdujących się na czele listy, należy uzyć linku „zaznacz fragmenty” i sprawdzić, czy są one przede wszystkim krótkimi frazami rozrzuconymi po całym dokumencie (w takiej sytuacji można je uznać za przypadkowe zapożyczenia), czy też długimi fragmentami
    tekstu sąsiadującymi ze sobą i rozdzielonymi tylko krótkimi frazami (taka sytuacja powinna budzić podejrzenia)
    - w przypadku pojawienia się jakichkolwiek podejrzeń, należy poddać Raport podobieństwa szczegółowej analizie, polegającej, poza użyciem funkcji Raportu podobieństwa wymienionych w pkt. 1-3, także na szczegółowej analizie treści dokumentu, z uwzględnieniem oznaczenia fragmentów, wykrytych przez system w innych tekstach
    .

Źródło: https://www.plagiat.pl/webplagiat/main.action

A wracając do tematu nadużyć w tańcu.
    Plagiatem na pewno będzie wykorzystanie cudzej choreografii, lub jej istotnych części i podanie ich jako własnych. Nie będzie plagiatem, jeśli podamy prawdziwą autorkę choreografii - choć na jej wykorzystanie powinnyśmy mieć pozwolenie.

Nie ma też problemu z kombinacjami i choreografiami nauczanymi na warsztatach - w przeważającej liczbie przypadków, płacąc za warsztaty, płacimy jednocześnie za prawo do wykorzystania tej wiedzy. Najważniejsze to nie przypisywać sobie tego, co jest cudze. (Większość tancerek zezwala na wykonywanie choreografii z warsztatów pod warunkiem podania autorki)

Inspiracja to wykorzystanie charakterystycznych dla jakiejś tancerki ruchów lub rozwiązań we własnym tańcu, ale nie będące kopią żadnego z układów tejże tancerki.

Istnieje jeszcze coś takiego jak cytat: czyli dokładne wykorzystanie sekwencji ruchów z innej choreografii, ale nie w celu uznania ich za własne, ale właśnie w celu, żeby zostały rozpoznane jako cytat.
    Ostatnio edytowane przez Blancari ; 12-01-2009 o 11:04

Miasto
    Chorzów
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Jestem osobą, która z TB ma mało wspólnego, gdyz jedynymi zajęciami na jakie uczęszczam to zajęcia Almaas'u. Wcześniej chodziłam do Chck ale to już nie ważne.. dla mnie każdy ruch jaki wykonuje tancerka z większym doświadczeniem niż mój jest inspiracją.. potem, gdy już zobacze z 50 filmików i znajde siłę wewnątrz (tzw. muzę) wystarczy że jakaś piosenka wpadnie mi w ucho to te zaobserwowane ruchy z wielu materiałów same jakoś układają się w całość, chociaż mój taniec najczęściej jest jedną wielką improwizacją :P i to zazwyczaj mi najlepiej wychodzi Nie kopiuje bezczelnie każdego ruchu.. poprostu.. w jednym układzie spodoba mi sie schemat drżeń, co jeśli mi wyjdzie to wliczam do ruchów które potrafię, podczas zajęć dziewczyny wyjaśnią mi pare dla mnie nowych ruchów i już jest z czego korzystać

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •