Strona 3 z 31 PierwszyPierwszy 12345613 ... OstatniaOstatnia
Wyniki 41 do 60 z 610

Temat: kociary i kociarze :)

Miasto
    Trójmiasto / Szczecin
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Ja myśle, że ta "tajemniczość" wzięła się też stąd, że w przeszłości były one atrybutem czarownic, wcieleniem szatana, ucieleśnieniem tajemniczych mocy i magii ;D i stąd też ta cała otoczka.

Dla mnie, mimo, że jednak uważam koty za tajemnicze stworzenia, cały czar pryska z momentem miziania i ugniatania, przez kota, rożka pościeli lub też innego kocyka ;-) Ta fascynacja i pełne oddanie miękkiemu podłożu ;D...
    Ostatnio edytowane przez Farida ; 21-06-2009 o 12:19
    Farida

"Aby osiągnąć sukces, musisz ciężko pracować, nigdy nie rezygnować, lecz przede wszystkim pielęgnować swą wspaniałą obsesję." Walt Disney

"Jeśli spojrzysz na 20 uczennic na zajęciach, zauważysz, że są między nimi różnice, każda tańczy inaczej. To dlatego, że każda jest inna. A taniec jest jak imię, określa cię. Nie próbuj być kimś innym, nie staraj się tańczyć jak ktoś inny
    "
    Ehab Atia

"Nie mam pieniędzy, ale przynajmniej mam pasję"

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Farida Zobacz wiadomość
    Ja myśle, że ta "tajemniczość" wzięła się też stąd, że w przeszłości były one atrybutem czarownic bądź wcieleniem szatana ;D i stąd też ta cała otoczka.
    Wydaje mi sie, ze bylo odwrotnie Tzn te przymioty, o ktorych pisalam, sprawily, ze koty staly sie atrybutem czarownic i wcieleniem szatana, jak rowniez symbolem herezji (vide Katarzy).
    Tanecznie - Katia

http://www.carameldance.com

Miasto
    Trójmiasto / Szczecin
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

A ja właśnie znalazłam ciekawy tekst ;-)

tak wiodło się kotu aż do Średniowiecza, kiedy to zaczęły płonąć stosy z czarownicami i ich kotami. Z pożytecznego myszołowa przemianowano naszego Mruczka na demonicznego kota czarownicy. Skąd się to wzięło?

Żeby to wyjaśnić – trzeba cofnąć się znów do czasów starożytnego Egiptu, gdzie kot odbierał cześć boską. Mojżesz, który wyprowadził Izraelitów z ziemi egipskiej, przekazał im zbiór praw. Zwierzęta podzielono na czyste i nieczyste. Czyste były te, które miały kopyta lub racicę i przeżuwały pokarm. Kot nie spełniał tych kryteriów. Był dla Izraelitów nieczysty, co miało jednak tę zaletę, że nie był przez nich zabijany na pieczyste ani na ofiarę całopalną. Jednak ponieważ odbierał w Egipcie cześć boską – dla Żydów stał się obrzydliwością – bogiem fałszywym. W Kabale oznaczał grzech i upadek. W Księgach Mojżeszowych kot nie został nawet wspomniany, mimo że wymienianych jest tam wiele rodzajów i gatunków zwierząt, a na przykład, jego kuzyn – lew jest przytaczany wielokrotnie. Ta izraelicka niechęć do kota przeszła w jakiś dziwny sposób do świadomości chrześcijańskiej. I od tego czasu nasz wspaniały bohater musiał sobie radzić z wieloma niebezpieczeństwami. Dla wielu stał się obok miotły atrybutem wiedźmy, czarownicy. Powstały mity, przesądy i zabobony związane z kotem, zwłaszcza czarnym. Kot miał wielu wrogów, uważających go za szelmę, oszusta, obłudnika i sługę Szatana. Ale miał też zawsze wielbicieli i zwolenników, kochających go za grację, niezależność i wdzięk.
    Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przeciwieństwie do Mojżesza – Mahomet uznał, że koty nie są nieczyste i nakazał dobrze się z nimi obchodzić. Istnieje legenda mówiące o tym, że kot uratował życie Proroka, kiedy został on zaatakowany przez węża i druga legenda o kotce Muezzi, która usnęła na jego szacie. Mahomet kazał wtedy odciąć kawałek szaty aby nie budzić ukochanej kotki. Istnieje jeszcze trzecia legenda o tym, że to Mahomet obdarzył koty umiejętnością spadania na cztery łapy. (Hadis Bukhari) Faktem niezaprzeczalnym jest to, że wyznawcy islamu mają do dzisiaj nakazany obowiązek karmienia przynajmniej jednego bezdomnego kota.
    Cały tekst "KOT W LITERATURZE i sztuce" -> TUTAJ :-)
    Ostatnio edytowane przez Farida ; 21-06-2009 o 12:30 Powód: dodałam tytuł tekstu ;p
    Farida

"Aby osiągnąć sukces, musisz ciężko pracować, nigdy nie rezygnować, lecz przede wszystkim pielęgnować swą wspaniałą obsesję." Walt Disney

"Jeśli spojrzysz na 20 uczennic na zajęciach, zauważysz, że są między nimi różnice, każda tańczy inaczej. To dlatego, że każda jest inna. A taniec jest jak imię, określa cię. Nie próbuj być kimś innym, nie staraj się tańczyć jak ktoś inny
    "
    Ehab Atia

"Nie mam pieniędzy, ale przynajmniej mam pasję"

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

O, fajnie, ze kot nadal jest zwiazany z Orientem.
    Czyli wszystko przez Egipcjan i Izraelitow.
    A czemu Egipcjanie czcili wlasnie kota?
    Tanecznie - Katia

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez vasanta Zobacz wiadomość
    Ale czy to mistycyzowanie kota nie jest czasem nakładaniem na zwierzę pewnych cech, które sami chcemy, żeby posiadało?
    Sądze, że mistycyzowanie wynika też z potrzeby "oswojenia" sobie przez człowieka odmienności zachowania zwierzęcia. A tymczasem zwierzak zachowuje się, jak na siebie, całkowicie naturalnie.
    I podejrzewam, że koty wcale nie są tajemnicze Rozmawiają ze sobą, przekazują sobie informacje.
    Cytat Pierwotnie wysłane przez klymenystra Zobacz wiadomość
    raz, ze sa to jednak drapiezniki,
    A drapieżniki są czujne. Poza tym, koty na pewno mają bardzo dobry słuch i po prostu: kociak usłyszał jakiś dźwięk za oknem, to przystaje, głowę zwraca ku oknu i słucha.
    A propos zastygania. Ciekawie wyglądają kocie oczy, takie talerze.... Nie znam się absolutnie na fizjologii kotów, ale to może też ma coś wspólnego z drapieżnictwem?
    dwa: maja bardzo miekkie ruchy i piekne slepia, [..] cztery: chodza wyprezone i wyprostowane.
    ....i nic w tym tajemniczego. A tak a propos. Miękkie ruchy to pewnie wynika z bycia drapieżnikiem (wiecznego polowania). Ale chodzenie wyprężonym? Ktoś wie, dlaczego koty tak chodzą? Interesuje mnie to po prostu. (Sama mogę duuuużo opowiadać tak o szczurach: czemu szczur ma taki a nie inny ogon, po co mu wiecznie ruszające się wibrysy, czemu się chowają po kątach, co widzą, co czują, etc.)
    live free or die!

Miasto
    Gdynia
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Hep. Dla mnie kot są absolutnie magiczne i tajemnicze kiedy chcą. A jeśli chodzi i głupotkę - jak każdy koty czasem zachowują się głupio. Ale "zachowywać się głupo" a "być głupim" - jest różnica.

A jeśli chodzi o pozorną większą inteligencję człowieka od zwierząt? Pamietajmy że kategorie, według których człowiek je ocenia są ludzkie i subiektywne. A człowiek to zwierzę próżne, które lubi się przyrównywać, zwłaszcza w takich katgoriach, w których wygrywa. Ale poznanie behawioru nie równa się zrozumieniu i współodczuwaniu. I mówie to jako zootechnik z wykształcenia

Ogólnie mam razem ze swoją Lepszą Połówką dwa przecudowne koty, które są u mnie w galerii, pomagały szyć spódnicę . Jestem absolutna kociarą, choc interesuję się wieloma zwierzętami.

A magicznosć kotów jest równie względna jak magiczność ludzi. Ja jestem głęboko wierzącą poganką, więc dla mnie życie jest magiczne. Każde. A koty są pod pewnymi względami wyjątkowe.
    3balka z 3miasta

Samozwańczy Szaman Plemienia Mandragora

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez vasanta Zobacz wiadomość
    A wylazł? Czy masz od tego czasu kota Schrodingera?
    Wylazł wylazł, ale w takiej pozie bardzo lubił spać.Teraz ma pudełeczko większe, Wskakuje do niego i wyskakuje godzinami
    "zamiast mnie w lustrze jesteś ty..." Closterkeller

< mówią, że nadzieja jest matką głupich...jednak gdy jej brak człowiek dopiero głupieje >

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Bashira Qamar Zobacz wiadomość
    A magicznosć kotów jest równie względna jak magiczność ludzi. Ja jestem głęboko wierzącą poganką, więc dla mnie życie jest magiczne. Każde. A koty są pod pewnymi względami wyjątkowe.
    Jeśli patrzeć tak na to, to równie magiczny i wyjątkowy jest kot, pies, chomik i stonoga

Dla mnie fantastyczne w zwierzętach jest obserwowanie, jak doskonale przystosowała je natura do trybu życia, jaki wiodą na wolności. Takiego piękna i harmonii człowiek nie posiada.

Tak, Niśko, kocie oczy są oczami drapieżnika (polecam wybrać się do zoo i obejrzeć inne kotowate albo chociażby misie, i porównać ze słoniem czy nosorożcem). Tak samo to piękne chodzenie - koty po prostu ciągle się skradają

Klymenystro, kot w Egipcie był czczony z powodu tego, że chronił spichlerze przed myszami. Dlatego bogini płodności (czyli też - obfitości pokarmu) wyobrażana była m. in. jako kobieta z głową kota. Później przyjęło się każdego kota podnosić do rangi boskiej - szanuj, bo jak nie będziesz szanował, to ci myszy zjedzą wszystko. Stąd zapewne i szacunek Mahometa tudzież świata arabskiego w konsekwencji (jak wiemy, w islamie to psy uważane są za nieczyste). Co do judaizmu, to ja się nie zgodzę z tym tekstem, Farido.

"Zwierzęta podzielono na czyste i nieczyste. Czyste były te, które miały kopyta lub racicę i przeżuwały pokarm."
    To jest prawda, jednak pamiętajmy, że Deuteronomium nie wskazuje na ogólnie czyste i nieczyste zwierzęta, wymienia jedynie te, które się je Pies też się tam nie pojawia, bo wtedy psów nie jadali ani Izraelici, ani ich sąsiedzi

W całej Biblii nie wymienia się w ogóle kotów. Nie dlatego, że są nieczyste, tylko zapewne dlatego, że żydzi nie mieli z nimi zbyt dużej styczności. Koczownicze plemiona nie hodowały kotów Za to na lwy natykali się dość często, wystarczy wspomnieć historię Daniela.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Tak, Niśko, kocie oczy są oczami drapieżnika (polecam wybrać się do zoo i obejrzeć inne kotowate albo chociażby misie, i porównać ze słoniem czy nosorożcem).
    Nie chodziło mi o to. Chodziło mi o to, DLACZEGO te oczy są takie a nie inne. Czym jest to podyktowane. Jakimi bodźcami.
    live free or die!

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Niśka Zobacz wiadomość
    Nie chodziło mi o to. Chodziło mi o to, DLACZEGO te oczy są takie a nie inne. Czym jest to podyktowane. Jakimi bodźcami.
    Nie wiem, o co konkretnie Ci chodziło, bo napisałaś, że wyglądają "jak talerze". Takie okrągłe? Takie płaskie? Takie wielkie?
    Ostatnio edytowane przez Vasanta ; 21-06-2009 o 16:25

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Nie, z tymi talerzami to była aluzja do konkretnego przypadku kotki moich rodziców. Ma ogromne złote (?) oczy. I jak się tak patrzy.... to wyglądają jak dwa słońca albo dwa wielkie talerze. Fajnie to wygląda
    live free or die!

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Duże to nie wiem czemu, pewnie żeby lepiej widzieć (jak w "Czerwonym Kapturku"...). Ponoć koty mają największe oczy w stosunku do masy ciała, jeśli porównać wszystkie drapieżniki.

Miasto
    Gdynia
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Koty to drapieżniki które mogą polować za dnia oraz w nocy, stąd duze oczy o bardzo dużym zakresie zwężania i rozszerzania źrenic - dzięki temu kontrolują ilość wpadajacego do oka światła. Dodatkowo posiadają w oczach tzw. błonę odblaskową która pozwala lepiej wykorzystać te niewielkie ilości światła w nocy. I stąd kotom oczy "świecą' ciemnościach....

Poza tym reagują przede wszystkim na ruch.
    3balka z 3miasta

Samozwańczy Szaman Plemienia Mandragora

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    16

Domyślny

Moja kota właśnie wróciła calutka mokra z podwórka Wygląda jak zmokła kura...I strasznie się chce przytulać,żebym ja tez była taka mokra,bo to przecież nie fair,kiedy ona jest mokra,a ja sucha...

UWAGA! Bardzo proszę o ponawianie maili, szwankuje mi skrzynka przez ostatnie parę dni!

Miasto
    Bytom, Chorzów, Katowice
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

osobiście kocham wszelakie zwierzątka futerkowe a te pozostałe bez futerek poprostu lubie
    nie mam kota ale mója suczka ma kota na punkcie kota
    Wariatka nie lubi małych psów ale koty to uwielbia. Z kotką na wsi to wielkie koleżaki i se ją zaprasza do domu a kocur potem łazi i zjada wszystko co leży na wierzchu :P i tak sobie koleżaneczki życie umilają
    Zespół Tańca Orientalnego
    Anwar

Serdecznie zapraszamy na nasze forum:

http://www.anwar.pun.pl

Do galerii: http://nk.pl/#school/191553/16/photos

Facebook
    : https://www.facebook.com/AnwarSlask

Filmiki:
    http://www.youtube.com/watch?v=wCZv1U1KMB8
    http://www.youtube.com/watch?v=z5V9MsUyg_g
    http://www.youtube.com/watch?v=ow3lFMcNr2E

Miasto
    Slubfurt Zjednoczony (2 miasta z 2 krajow po 2 stronach Odry :-)
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Kocham koty, a moj maz nie ;-(
    Ale nie przez wzglad na niego nie mam obecnie kota, tylko ze wzgledu na 5 pietro i brak czasu...
    A koty sa rozne, jak ludzie. Sa lenie, gluptasy, neurotyki i kotki-kokietki...I relacja czlowieczo-kocia jest zupelnie inna od czlowieczo-psiej, o czym, z przymruzeniem oka, ponizej:

Gdy czlowiek posiada psa, dba o niego, karmi - mysli pies: "chyba jest bogiem".
    Gdy czlowiek posiada kota, dba o niego, karmi - mysli kot: "chyba jestem bogiem".

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Agatto a czemu piate pietro jest problemem?
    Tanecznie - Katia

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Takoż brak czasu Kot w przeciwieństwie do psa znosi puste mieszkanie tudzież całkowite zamknięcie w mieszkaniu. (Chociaż znałam takich właścicieli yorka, którzy wcześniej mieli kotka i sądzili, że pieska można wychowywać tak samo - york dostał kuwetkę i był przyuczany do sikania do niej.)

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Ja mam obecnie dwa koty.
    Filemon to typowy łowca. Chodzi własnymi ścieżkami, ale ma chwile "czułości".
    Drugi - Radar to kocurek - pasożyt. Zje myszkę jak Filemon przyniesie Ale za to ogromny pieszczoch
    Oprócz kocurków mam trzy psiaki: mama Merry, tata Kumpel i ich syn Major.
    Taka wiejska sielanka
    Koty naprawdę żyją w zgodzie z psiakami

Miasto
    Bytom, Chorzów, Katowice
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

to jakaś bzdura wymyślona przez starożytnych ludzi że koty i psy sie nie lubią....kumpela ma psa, kota i dwie papugi i jakoś żyją w zgodzie (choć co do papug i kota troche sie dziwie)
    Zespół Tańca Orientalnego
    Anwar

Serdecznie zapraszamy na nasze forum:

http://www.anwar.pun.pl

Do galerii: http://nk.pl/#school/191553/16/photos

Facebook
    : https://www.facebook.com/AnwarSlask

Filmiki:
    http://www.youtube.com/watch?v=wCZv1U1KMB8
    http://www.youtube.com/watch?v=z5V9MsUyg_g
    http://www.youtube.com/watch?v=ow3lFMcNr2E

Reguły pisania