Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
„Wy jeszcze spijacie mietank, my ju si oblizalimy” - z Aleksiejem Riaboszapk rozmawia Miranda.
Wyniki 1 do 18 z 18

Temat: „Wy jeszcze spijacie mietank, my ju si oblizalimy” - z Aleksiejem Riaboszapk rozmawia Miranda.

Doczy
    06-01-2008
    Miasto
    Lublin
    Wiadomoci
    1 624
    Sia Reputacji
    20

Domylny „Wy jeszcze spijacie mietank, my ju si oblizalimy” - z Aleksiejem Riaboszapk rozmawia Miranda.

W maju 2009 po raz pierwszy odwiedzi Polsk, a konkretnie Lublin (na zaproszenie Inci i klubu AktivGen) ceniony zarwno w Rosji, jak i na Ukrainie tancerz, choreograf i pedagog - Aleksiej Riaboszapka. Uczestnictwo w prowadzonych przez niego warsztatach stao si dla naszych tancerek totalnym przewrotem w dotychczasowym postrzeganiu BD, ogromn dawk inspiracji, a take wiedzy o "rosyjskim" podejciu do tego taca. Aleksiej z chci i zaangaowaniem dzieli si swoj wiedz, zarwno praktyczn, jak i teoretyczn, o czym wiadczy moe poniszy wywiad.

WY JESZCZE SPIJACIE MIETANK, MY JU SI OBLIZALIMY.”
    - o rosyjskim, ukraiskim i polskim belly dance opowiada Aleksiej Riaboszapka.

Miranda - Jeste w Polsce pierwszy raz. Jak Ci si u nas podoba?

Aleksiej Riaboszapka - Bardzo mi si podoba Lublin, tu jest takie czyste powietrze, duo zieleni. Przypomina mi mj rodzinny Perejasaw. Oczywicie, na oglne wraenie z danego kraju wpywa przede wszystkim organizacja i osoba organizatora. W Waszym przypadku jestem zadowolony ze wsppracy.

M - Jak moesz oceni poziom polskiego BD?

AR - Do istotnie si rni od naszego. Wida, e skupiacie si na innych aspektach tego taca. Poniewa jestecie na pocztkowym etapie rozwoju BD, potraficie jeszcze po prostu cieszy si tym tacem. Mona powiedzie, e jeszcze spijacie z BD mietank, po ktrej my ju dawno si oblizalimy. Niemniej jednak, jest u Was wiele interesujcych i konkurencyjnych tancerek. Polskie dziewczta s te bardzo adne, a w tacu orientalnym nie jest to bez znaczenia!

M - W Rosji BD jest duo bardziej rozwinity, organizuje si mnstwo konkursw i festiwali. Jak wyglda struktura organizacyjna?

AR - Instytucji organizujcych tego typu imprezy jest bardzo duo, ale dwie najwiksze i najwaniejsze to ORTO (Общероссийская танцевальная организация – Wszechrosyjska Organizacja Taneczna zrzeszona w IDO - przyp. tum.) i Liga Profesjonalistw Taca Orientalnego. Te dwie organizacje przeprowadzaj turnieje rankingowe i midzynarodowe. Poza tym odbywa si mnstwo imprez i konkursw regionalnych.

M - Czym si rni te dwie organizacje?

AR – Nie mog mwi o tym obiektywnie, poniewa jestem czonkiem Ligi. Na pewno mamy duo wsplnego. ORTO zajmuje si rnymi gatunkami taca i zrzesza wiele innych organizacji. Liga zajmuje si tylko BD i jej celem jest rozwijanie i propagowanie tego taca nie tyle jako sportu, co jako formy sztuki. Osobicie popieram to drugie podejcie, poniewa taniec orientalny jest sztuk zbyt kameraln, eby tak po prostu zarabia na niej pienidze!

M - Jak wyglday Twoje pocztki w tym tacu?

AR - Przy takim pytaniu wszyscy spodziewaj si jakiej romantycznej historii, e np. tacz BD od dziecka, albo zakochaem si w nim podczas wycieczki do Egiptu... A w moim przypadku wszystko odbyo si bardzo prozaicznie. Pracowaem w fitness klubie w Doniecku (po kontuzji nie mogem ju taczy wyczynowo) i przyszo mi wzi zastpstwo za dziewczyn, ktra prowadzia zajcia z BD. Jej zwolnienie si przeduyo, wic w kocu postanowiem si wybra na jakie warsztaty z taca brzucha. Tak trafiem do mojej pierwszej instruktorki - Iriny Popowej. Pocztki byy trudne. Nie mogem zrozumie, dlaczego nic mi nie wychodzi, a przecie taczyem od 18 lat! Potem trafiem na zajcia do Eleny Ramazanowej i to by mj przewrt w postrzeganiu i wiadomoci tego taca. Wczeniej mylaem, e mczyzna w ogle nie ma w nim czego szuka. Potem zaczem si interesowa belly dance show, wykorzystaniem elementw aktorstwa w tym tacu, moliwoci pokazania czego zabawnego.

M - Jaki jest teraz Twj stosunek do mskiego BD?

AR - Mwi si, e artysta to istota bezpciowa. Wemy na przykad gotowanie – kady moe to robi i czasem lepiej wychodzi to kobietom, a czasem mczyznom. Podobnie jest z tacem: kady moe w nim znale co intymnego. Moim zdaniem BD jest kobiecy – podziwiamy w nim ciao tancerki, rce, kostium... Gdy facet zaczyna robi dokadnie to samo, wychodzi z tego parodia. Jeli woy to w adn form, mona to potraktowa jako art taneczny. Klasyka BD w mskim wykonaniu mi si nie podoba. Nie znosz, gdy mczyzna prbuje udawa kobiet! A czsto si zdarza, e chopaki chc si nauczy taczy dokadnie tak jak dziewczyny i chc mie takie same choreografie. Jaki jest sens robi shimmy czym, czego si nie ma? Uwaam, e mczyni powinni taczy wycznie folklor, ewentualnie belly dance show. Najwaniejsza jest mska energia. Myl, e nie ma sensu wymienia nazwisk, ale jest mnstwo wietnych tancerzy i instruktorw mskich.

M - Czy masz jakich mskich uczniw?

AR - Nie mam. Gdyby kto chcia si u mnie uczy, musiaby przyj moje warunki, tzn. e nie bdzie to klasyka. Marzy mi si stworzenie grupy wykonujcej libask dabke, zoonej np. z 10 mczyzn...

M - Uczye si taca rwnie w krajach arabskich, jednak najbardziej cenisz rosyjskich nauczycieli...

AR - Rzecz w tym, e wytumaczy co najlepiej potrafi kto, kto sam si tego nauczy. Arabowie maj taniec we krwi, podobnie jak rytm. Sam ich sposb syszenia i rozumienia rytmu diametralnie si rni od europejskiego. Dlatego nie bez powodu mwi si, e Arabowie nie potrafi nic wytumaczy, oni potrafi tylko pokaza.

M - Gdzie prowadzisz regularne zajcia? Masz wasn szko?

AR - Moja szkoa nazywa si „RA-studio”. Waciwie s to dwie szkoy – jedna w Moskwie, druga w Doniecku, na Ukrainie. Tam te mieci si moje stowarzyszenie „Taniec bez granic”. Organizujemy wszelkie konkursy, festiwale, opracowujemy programy nauczania BD. Ostatnio pracujemy nad dziecicym festiwalem BD. Moim zdaniem nauczanie dzieci powinno si zaczyna od taca klasycznego, wyrabiania prawidowej postawy, ksztacenia gry aktorskiej. Dopiero potem mona przej do BD. Nie ma sensu robi tego od razu. Niestety, s trudnoci ze znalezieniem sponsora dla tego typu inicjatyw. Nikt nie chce wkada w to pienidzy, tote wszystko organizujemy z wasnego budetu.

M - Ile masz obecnie uczennic?

AR - Okoo 200 dziewczt uczy si regularnie. Osobicie najbardziej lubi prowadzi zajcia hobbystyczne dla dam powyej pidziesitki. Nie tylko one ucz si czego ode mnie, ale i ja mog si wiele nauczy od nich. To jest dla mnie bardzo inspirujce.

M - Jakie style s teraz najbardziej popularne w Rosji i na Ukrainie?

AR - Folklor. Wczeniej popularny by tylko taniec egipski, teraz zainteresowanie przenioso si na Zatok Persk. Bardzo modny jest Irak, region Algieria – Tunezja – Maroko. Na klasyk ju praktycznie nikt do mnie nie przychodzi, bo to ju nikogo nie ciekawi. Przychodz na folklor. Popularne s te tematy dla instruktorw. Temat, ktry wy wybralicie, Aspani raqs – by popularny 2 lata temu, taczono w tym stylu na wszystkich konkursach. Teraz ju prawie nikt si tym nie interesuje.
    W Rosji na warsztaty uczszczaj najczciej silne tancerki, ktre szukaj czego nowego, inspiracji. Materia, ktrego oczekuj, powinien by nowy, obszerny i podany w jak najkrtszym czasie. Std takie tempo i intensywno zaj. Zdarza si, e kto przychodzi po prostu z ciekawoci, ale profesjonalne podejcie do warsztatw wyglda wanie tak.

M - Jak wyglda u Was nauczanie pocztkujcych? Na co zwraca si najwiksz uwag na samym pocztku nauki?

AR - Naturalnie, kada szkoa ma jak wasn specyfik nauczania. W moim studiu nabr do grupy pocztkujcej odbywa si tylko raz w sezonie, poniewa pierwszy rok nauki jest niezwykle wany! Pracujemy gwnie z dorosymi, ju uksztatowanymi tanecznie osobami, dlatego te prawidowa postawa, rozwj koordynacji i najprostsze ruchy taneczne – to cele pierwszego roku nauki. Wiele dziewczt, ktre przychodz pierwszy raz, ma kompleksy, wstydzi si taczy. Dlatego trzeba by nie tylko choreografem, ale i psychologiem. W moim studiu do nauczania pocztkujcych przydzielam zawsze najsilniejszych pedagogw. To wanie od jakoci ich pracy zaley przyszo studia!

M - Skd Wasze tancerki bior takie oryginalne kostiumy?

AR - Wczeniej sprowadzay je z krajw arabskich, pniej zaczy wymyla same. Tak jest ciekawiej. Teraz wszyscy szyj sobie kostiumy, s specjalne atelier. Profesjonalne kostiumy do BD dorwnuj przepychem i cen strojom do tacw towarzyskich. 1000 $ za kostium to norma, jeli tancerka myli o tacu powanie. U Was wszystko jest jeszcze bardzo proste. U nas kostium musi by nie tylko adny, ale i ciekawie skonstruowany, z jakim zamysem. Na przykad, jedna z moich uczennic szukaa freskw z XVI-XVII wieku jako inspiracji do kostiumu gawazee. To staje si hobby. Na stronie www.dancemaze.ru mona obejrze mnstwo kostiumw z wielu imprez BD.

M - A jak si u Was ma tribal?

AR - Tribal ma swoj oddzieln organizacj – Federacj Plemion Tanecznych. Pocztkowo filozofia tego ruchu bya bardzo pikna – traktowano tribal jako gatunek niekonkursowy i starano si nie dopuci do wtoczenia go w ten system. Niestety, wszystko to upado, kiedy okazao si, e mona na tym zarabia pienidze. Teraz w tribalu odbywaj si takie same konkursy, jak w innych stylach BD.

M - Od kilku lat jeste rwnie sdzi na konkursach BD. Jak wyglda system oceniania wystpw konkursowych?

AR - Na konkursach Ligi Profesjonalistw obowizuje 10 kryteriw oceny wg 10-stopniowej skali. Dla klasycznego raqs sharki s to takie kryteria jak: 1) obraz, 2) arabizm, 3) sztuka aktorska, 4) poczucie rytmu, 5) jako i estetyka wykonania, 6) leksyka (zbir ruchw i umiejtno ich waciwego wykorzystania) 7) zgodno z sensem utworu, 8) kompozycja, 9) indywidualno, 10) oglne wraenie. Ten system obejmuje wikszo solowych kategorii zaawansowania i wiekowych. W przypadku kategorii folklor, zamiast arabizmu oceniana jest tzw. maniera wykonania. Nieco inny system oceny jest te w kategorii profesjonalistw - nie ma eliminacji, kada tancerka prezentuje si w trzech etapach: w improwizacji, klasycznym raqs sharki i w folklorze. Dopiero potem wszystkie punkty s sumowane. Belly dance show jest oceniane wg 6 kryteriw: 1) obraz, 2) sztuka aktorska, 3) technika, 4) koncepcja, oryginalno zamysu, 5) kompozycja, 6) oglne wraenie.

M - Czy istniej jakie reguy co do zawartoci BD w choreografii show?

AR - Jest powiedziane, e technika BD powinna by zawarta w tacu, ale nie okrela si, ile dokadnie powinno jej by, czy ma przewaa, czy niekoniecznie. W tej kategorii najwaniejsze jest show, prezentacja, oryginalno. Np. na jednym z konkursw dziewczyna wystpowaa jako krlowa niegu z 25-metrowymi biaymi skrzydami i w pmetrowej tiarze, a pod tym kostiumem miaa jeszcze kostium wiosny. Inna z kolei taczya w mskim stroju fuzj stepu z mskim folklorem BD.

M - Mwi si, e w „rosyjskim” BD jest bardzo duo baletu...

AR - To stereotyp. S tancerki, ktre wyszy z innych stylw tanecznych i osigny dobry poziom i oczywicie, ich taniec si rni. Ale jest te duo tancerek czystego stylu egipskiego. Pewne ruchy (np. synne skony i zarzucanie wosami – przyp. tum.) po prostu wchodz w mod. Oglnie staramy si walczy z nadmiarem baletu w BD.

M - Czy do swoich wasnych wystpw masz zawsze uoon choreografi, czy improwizujesz?

AR - Czste powtarzanie choreografii szybko mnie nudzi i chc czego nowego. Np. numer w dinsach ju kompletnie mi obrzyd, ale cigle mnie o niego prosz na wystpach. Czsto bywa tak, e mam tylko zarys, szkielet choreografii, a reszta to improwizacja.

M - Dzikujemy serdecznie, e zechciae odwiedzi nasz kraj i mamy nadziej, e niedugo znw bdziemy mogli Ci goci!

AR - Bdzie mi bardzo mio znw si z Wami spotka!

Przekad i opracowanie: Miranda
    Redakcja: Naima (Roksolanka)

Ostatnio edytowane przez Miranda ; 19-07-2009 o 13:15
    "Czowiek czowiekowi wilkiem,
    Wydawaoby si,
    Lecz niekiedy, lecz na chwilk,
    Czowiek czowiekowi misiem!"

Kabaret "Potem"

Doczy
    04-11-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    3 790
    Sia Reputacji
    16

Domylny

Ja powiem krtko: Chc do Niego na warsztaty!
    Bardzo ciekawy wywiad,ktry tumaczy Rosyjski TB

Doczy
    30-11-2007
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    1 049
    Sia Reputacji
    13

Domylny

Dziki za ten wywiad, ciekawie si czytao!

Doczy
    05-09-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    1 584
    Sia Reputacji
    19

Domylny

Fantastyczny ten wywiad.
    Czytao si wspaniale!
    Oby takich rozmw jak najwicej.
    Proponuj jeszcze przy okazji zapyta Riaboszapk, co to takiego ten "arabizm", ktry si ocenia na konkursach.

A przede wszystkim proponuj sprowadzi go jak najszybciej - cena dowolna, popiech nader wskazany.
    Od 18 wrzenia 2010 w niektrych krgach znana jako "Siwa" [wym.: s-ia]

Dla niektrych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Magosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodzi si w wityni IZYDY." Roksolanka/Naima

Doczy
    02-07-2008
    Wiadomoci
    6
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Ja ju przebieram nkami...

Doczy
    05-09-2007
    Miasto
    Trjmiasto / Szczecin
    Wiadomoci
    4 771
    Sia Reputacji
    16

Domylny

Mirando, wietny wywiad!!
    Farida

"Aby osign sukces, musisz ciko pracowa, nigdy nie rezygnowa, lecz przede wszystkim pielgnowa sw wspania obsesj." Walt Disney

"Jeli spojrzysz na 20 uczennic na zajciach, zauwaysz, e s midzy nimi rnice, kada taczy inaczej. To dlatego, e kada jest inna. A taniec jest jak imi, okrela ci. Nie prbuj by kim innym, nie staraj si taczy jak kto inny
    "
    Ehab Atia

"Nie mam pienidzy, ale przynajmniej mam pasj"

Doczy
    17-09-2008
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    2 292
    Sia Reputacji
    14

Domylny

Te warsztatw z Nim ju nie przepuszcz
    Mirando, gratuluj i dzikuj, naprawd BARDZO dobry wywiad

Doczy
    16-11-2007
    Miasto
    Katowice
    Wiadomoci
    407
    Sia Reputacji
    13

Domylny

Popieram wietny wywiad!
    Dzikuj ;*

Doczy
    04-05-2009
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    2 539
    Sia Reputacji
    15

Domylny

Bardzo ciekawie si czyta
    Natura chciaa, aby kobieta bya arcydzieem - John Ruskin

Life isn't how to survive the storm, but how to dance in the rain

Bella Italia 18-27 wrzenia...ahhhh

Doczy
    28-08-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    4 081
    Sia Reputacji
    20

Domylny

Miranda, bardzo Ci dzikuj za wietny wywiad. Przeprowadzia go w bardzo profesjonalny sposb, zadawaa ciekawe pytania, na ktre sam z przyjemnoci czytaem odpowiedzi.
    Dla mnie osobicie jest on dodatkowo ciekawy bo dziki Wam poznaem go osobicie i widziaem jak taczy.
    Jak zawsze za napisanie dobrego artykuu +10 punktw reputacji!

Doczy
    06-01-2008
    Miasto
    Lublin
    Wiadomoci
    1 624
    Sia Reputacji
    20

Domylny

Bardzo dzikuj, za wszelkie pozytywne opinie. To mj pierwszy wywiad w yciu, tote tym bardziej si ciesz, e znajdujecie go ciekawym.
    Adminie, dzikuj za ozdobienie wywiadu wasn twrczoci fotograficzn!
    Wydawaoby si,

Kabaret "Potem"

Doczy
    28-08-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    4 081
    Sia Reputacji
    20

Domylny

Cytat Pierwotnie wysane przez Miranda Zobacz wiadomo
    Adminie, dzikuj za ozdobienie wywiadu wasn twrczoci fotograficzn!
    Zgodnie z Twoim yczeniem Mirando . Mam nadziej, e te zdjcia pasuj.
    Tylko tak przy okazji... ukrcia bicz sama na siebie piszc tak dobry wywiad! A wiesz dlaczego? Bo wszyscy teraz liczymy na kolejne!

Doczy
    17-09-2008
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    2 292
    Sia Reputacji
    14

Domylny

Cytat Pierwotnie wysane przez admin Zobacz wiadomo
    Tylko tak przy okazji... ukrcia bicz sama na siebie piszc tak dobry wywiad! A wiesz dlaczego? Bo wszyscy teraz liczymy na kolejne!
    Jak najbardziej si pod tym podpisuj .

Doczy
    04-11-2007
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    8 883
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Fakt, znajomo rosyjskiego i niewtpliwy talent do wycigania ciekawych informacji czyni z Mirandy naszego wywiadowc na wschodni rynek bd!

Doczy
    05-09-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    1 584
    Sia Reputacji
    19

Domylny

Spojrzaam na te wklejone zdjcia AR i przypomniao mi si, jak pakaam ze miechu na jego pokazie i jak obdnie bolaa mnie uchwa na zajciach.

Dajcie mi go jeszcze raz, bo potrzebuj!
    Bogowie, to byy najszczliwsze i najradoniejsze warsztaty w moim yciu!
    Od 18 wrzenia 2010 w niektrych krgach znana jako "Siwa" [wym.: s-ia]

Dla niektrych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Magosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodzi si w wityni IZYDY." Roksolanka/Naima

Doczy
    28-01-2008
    Miasto
    Lublin
    Wiadomoci
    691
    Sia Reputacji
    12

Thumbs up

No i doczekalimy si. Brawo Mirando i dziki
    Mam nadziej, e wkrtce nastpi te cig dalszy warsztatw z NBA bo ogrom wiedzy i wesooci ma w nich rwny udzia...no i czekamy oczywicie na kolejny wywiad
    Ostatnio edytowane przez Anielskaharmonia ; 17-07-2009 o 06:59

I
    stota mioci polega na tym

e zakada ona bezinteresowno
    sam bezinteresowno
    i tylko bezinteresowno

Doczy
    06-01-2008
    Miasto
    Lublin
    Wiadomoci
    1 624
    Sia Reputacji
    20

Domylny

Przypominam, e jeszcze jedno tumaczenie wywiadu z Riaboszapk znajduje si tuuuuuu
    Wydawaoby si,

Kabaret "Potem"

Doczy
    20-11-2010
    Miasto
    Wrocaw / Kielce
    Wiadomoci
    982
    Sia Reputacji
    9

Domylny

doczam si do gratulacji, naprawd wietny wywiad!
    Wielka Wyprzeda Rnoci

http://www.belly-dance.pl/forum/showthread.php/5857-D-Wielka-Wyprzeda%BF-r%F3%BFno%B6ci-belly-dance-i-nie-tylko-%29?p=171285#post171285

Reguy pisania

• Publikowa nowe tematy: nie moesz
  • Pisa wiadomoci: nie moesz
  • Dodawa zaczniki: nie moesz
  • Edytowa swoje wiadomoci: nie moesz
  •