Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Orientalny kącik kulinarny - Strona 2
Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniaOstatnia
Wyniki 21 do 40 z 162

Temat: Orientalny kącik kulinarny

Miasto
    Holandia - Heerenveen , Szkola tanca Rinkelbom , Zwanedrift 2
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Niezly pomysl
    Sprobuje tak zrobic , bo lubie miec takie niteczki w zupie .
    Pozdrawiam

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez IMAN Zobacz wiadomość
    Niezly pomysl
    Sprobuje tak zrobic , bo lubie miec takie niteczki w zupie .
    Pozdrawiam
    ja tak robie bo wymyslilam ze wyeliminuje z diety pszenice - na ile to mozliwe - zeby sprawdzic co mi szkodzi... wiec tylko jajeczko chlup w zupke no i oczywiscie bez soli
    pozdrawaim cieplutko

Miasto
    Kalisz
    Siła Reputacji
    12

Domyślny Sałatka Bananowa- Mint Banana

2 bardzo dojrzałe banany
    10 listków świeżej mięty
    jogurt naturalny
    pół małej cebuli

Cebulę podsmażamy na oleju, aby zrobiła się szklista. Listki siekamy, ale pamiętajmy o tym, aby nie za drobno, bo mięta musi być wyczuwalna. Banany obrane ze skórki kroimy w plastry. Banany, miętę i pół wystudzoną cebulę wkładamy do miseczki. Dodajemy jogurt.

Sałatka palce lizać!! Dobrze podawać ją z ostrymi rzeczami. Świetnie łagodzi orientalną kuchnię.Robię ją prawie do każdego obiadu.
    لاثممغ يشىث هس شمصشغس قهلاف ك٠

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Smażona cebula i banan? Zaskakujące połaczenie.
    Musze wypróbować, tym bardziej, że przygotowanie jest szybkie i proste.

Miasto
    Kalisz
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Połączenie smakowe jest idealne. To moja ulubiona sałatka

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Poczekam, aż świeża mięta wyrośnie w ogrodzie

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Super że jest taki wątek .... dzisiaj wieczorkiem postaram się wrzucić coś z moich orientalnych przysmaków ....
    ...تملي معك ...

Miasto
    Warszawa:)
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Em, wątek trochę zapomniany..:P Więc przypiminam
    Ma ktoś jeszcze jakieś ciekawe przepisy?^^
    *"..Tańcz! Świat Na Ciebie Czeka!.."*

Miasto
    Sopot
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

To może coś indyjskiego?
    Polecam! Przepis wygląda na skomplikowany, bo ma dużo składników. Ale jak już te składniki zgromadzisz, to robi się łatwo, a właściwie przez większość czasu "samo się dusi w garnku" . No i pyszne jest bardzutko!!! A i gawiedzi można tym zaimponować, że takie niecodzienne danie!

„Curry z kury”

Składniki
    - około 1 – 1.5 kg kurzych piersi
    - 5-6 cebul
    - kostka bulionu drobiowego
    - 3/4 szklanki przecieru pomidorowego (może być trochę mniej – to nie ma być soso pomidorowy)
    - pół szklanki śmietany
    - łyżka soku z cytryny
    - mały kawałek (3 cm) korzenia imbiru
    - 2 łyżeczki curry (albo więcej – jak kto lubi))
    - 2 ząbki czosnku
    - 1-2 liście laurowe
    - 15 dag masła lub olej do smażenia
    - ewentualnie pół łyżeczki chili.

Sposób przyrządzania:

Na patelnię wlej masło lub olej, rozgrzej (nie za mocno), włóż posiekaną cebulę, obrany i posiekany imbir i przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż na średnim ogniu, często mieszając. Gdy cebula stanie się złota, wsyp curry, wymieszaj i smaż jeszcze 2 minuty. Wrzuć kawałki kurczaka i trzymaj na średnim ogniu, aż nabiorą brązowego koloru. Kilka razy zamieszaj, niech się obsmażą ze wszystkich stron.
    W półtorej szklanki wrzątku i rozpuść w nim kostkę bulionową. Przełóż obsmażone składniki do rondla, wlej bulion, dodaj przecier, wrzuć liść laurowy. Przykryj garnek, postaw na podgrzanej płytce i duś potrawę na minimalnym ogniu. Po ok. 50 min. dodaj śmietanę, wymieszaj, zagotuj i zdejmij garnek z kuchenki.
    Podawać z ryżem! Najlepsze odgrzane na drugi dzień.

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Domyślny Moja wersja na Tabulleh i Kurczaka curry

Cytat Pierwotnie wysłane przez kamalini Zobacz wiadomość
    - 3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki
    - 3 łyżki posiekanych listków mięty
    - 20 dag kaszy kuskus
    - 2 pomidory
    - 1 mały ogórek wężowy
    - sok z cytryny
    - oliwa
    - sól

1.Kaszkę kuskus przygotowujemy według przepisu na opakowaniu.
    2.Dodajemy natkę, miętę, pokrojone w kostkę pomidory i ogórek.
    3.Przyprawiamy do smaku solą i sokiem z cytryny, mieszamy z 2 łyżkami oliwy (można dodać więcej)
    4.Sałatkę wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.
    Podobno w oryginale sałatkę tę wykonuje się z innej kaszy o bardziej wyrazistym smaku - burghul. Ja jednak używam kuskus z powodu dostępności tego produktu w każdym sklepie.
    Słyszałam także, iż w kuchni arabskiej nie zalewa się kaszy wodą lecz sokiem z pomidorów lub pozostawia wymieszaną z warzywami, tak by wchłonęła ich smak i wilgoć. Podobno także w oryginale warzyw nie kroi się bardzo drobno.

Ja robię to w sposób następujacy:

Zalewam kuskus odrobiną wody wymieszanej z kostką "Rosół z warzyw", dodaję krojone pomidory w zalewie - najlepsze firmy Podravka w kartoniku lecz mogą być także z puszki lub latem dojrzałe, świeżo zerwane z krzaka. Dodaję pokrojoną cebulę, ząbek czosnku, świeży ogórek, 1 łyżkę suszonej mięty, co najmniej 3 łyżki suszonej natki pietruszki, 3 -4 łyżki oliwy. Przyprawiam czarnym pieprzem, solą, odrobiną cukru, sokiem z cytryny, zielonym, mielonym kardamonem.
    Odstawiam na 20 -30 minut by kasza wchłonęła nadmiar płynu.

Dzięki pomidorom w zalewie sałatka ma piękny, intensywny kolor i wspaniale prezentuje się na liściach sałaty (np. lodowej). Do formowania porcji w kształcie kul można użyć łyżki do lodów lub płaskiej filiżanki / foremki wysmarowanej olejem w którą nakładamy sałatkę przyciskając mocno łyżką. Odwracamy i lekko potrzasając stukamy w denko...tak jak w przypadku babek z piasku..i gotowe.
    Ja dekoruję ją kokardakami ze szczypioru. Można także użyć świeżych ziół.

Zachęcam do spróbowania .

Cytat:
    Pierwotnie wysłane przez Oleta
    To może coś indyjskiego?
    Polecam! Przepis wygląda na skomplikowany, bo ma dużo składników. Ale jak już te składniki zgromadzisz, to robi się łatwo, a właściwie przez większość czasu "samo się dusi w garnku" . No i pyszne jest bardzutko!!! A i gawiedzi można tym zaimponować, że takie niecodzienne danie!

„Curry z kury”

Właśnie miałam dodać przepis bardzo podobny do tego powyżej .
    Miałam okazję obserwować jak wykonuje tę potrawę ktoś kto pochdzi z Pakistanu.
    Zanim skończył ją gotować ja takze byłam "ugotowana"... a co dopiero po jej zjedzeniu.....

Kurczak hajderabacki

W tej oryginalnej wersji używa się całego kurczaka pokrojonego wraz z kostkami na małe kawałki (np. udko dzieli sie na 3 części, skrzydełka na 2 używając jedynie części od piersi - tej z dwiema większymi kosteczkami) lecz bez skóry wobec czego jest trochę zabawy ze zdejmowaniem jej...lecz uwierzcie warto .
    Do gotowania najlepszy będzie duży, szeroki garnek.

Składniki:
    - tyle cebuli ile kurczaka np. na 1 kg kurczaka - 1 kg cebuli
    - 4-5 ząbków czosnku
    - garam masala + kurkuma lub mieszanka curry + kardamon lub łyżka posiekanej skórki z cytryny
    - 1/4 łyżeczki imbiru
    - 4 gożdziki
    - 3-4 łyżki sklarowanego masła lub oleju
    - trochę wody
    - 1 duży jogurt naturalny
    - puszka pomidorów bez skórki lub 2 - 3 łyżki koncentratu pomidorowego
    - sól i odrobina cukru do smaku

Kurkumę lub mieszankę curry wymieszać z jogurem. Rozgrzać tłuszcz w garnku. Cebulę pokroić w grube piórka. Wrzucić na rozgrzany tłuszcz. Gdy się zeszkli wrzucić przyprawy korzenne (bez kurkumy) i kawałki kurczaka bez skóry (mogą być dla ułatwiena same podzielone udka lub skrzydełka). Trzymać na ogniu stale mieszając aż mięso się obsmaży a cebula zrobi się czerwonawa (ok 2 minut). Podlać wodą tak by sięgała do 3/4 tego co w garnku. Zmniejszyć ogień. Od tej chwili nie mieszać łyżką bo kurczak się rozpadnie (można jedynie wykonywać koliste ruchy garnkiem, by potrawa nie przywarła do dna) . Dusić do miękkosci (ok. 30 -35 minut) uzupełniajac co jakiś czas poziom wody. Dodać pomidory i jogurt. Chwilę jeszcze potrzymać na małym ogniu (ok 5 -10 minut). Z cebuli która się w tzw. miedzyczasie rozpadnie, jogurtu i pomidorów powstaje gęsty, zawiesisty, przepyszny sos.
    Podawać z chapattami (podpłomyki), ewentualnie ryżem, chutney i sałatką. Przepis na chapatty, chutney i sałatki w następnej kolejności.
    W Indiach i Pakistanie je się tę potrawę palcami (bez użycia sztućców). Mały kawałek placka zwija się w taki sposób, że stanowi on rodzaj rożka za pomocą którego odrywa się pojedyncze kawałki mięsa nabierajac przy tym sosu (mięso samo powinno odchodzić od kości). Wbrew pozorom jest to bardzo higieniczny sposób jedzenia
    Smacznego
    Ostatnio edytowane przez Anielskaharmonia ; 07-03-2008 o 21:13 Powód: uzupełnienie

I
    stota miłości polega na tym

że zakłada ona bezinteresowność
    samą bezinteresowność
    i tylko bezinteresowność

Miasto
    Sopot
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

To : Kurczak hajderab brzmi ciekawie - na pewno wypróbuję, tylko mam kilka pytań.
    1. czy podane proporcje pozostałych składników są na 1 kg kurczaka?
    2. czy imbir ma być w proszku, czy korzeń, czy wszystko jedno?

A co do tabuleh - proponuję wypróbować wariacje! Np. dodać poza natką i miętą posiekane listki kolendry.
    Pasują też posiekane drobno rzodkiewki - mile chrupią w sałatce.
    No i duuużo soku z cytryny i swieżo mielony pieprz
    PYCHA!

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Domyślny Kurczak, soczewica, ryż i placki

Cytat Pierwotnie wysłane przez Oleta Zobacz wiadomość
    To : Kurczak hajderab brzmi ciekawie - na pewno wypróbuję, tylko mam kilka pytań.
    1. czy podane proporcje pozostałych składników są na 1 kg kurczaka?
    2. czy imbir ma być w proszku, czy korzeń, czy wszystko jedno?
    Tak, proporcje podane są na kilogram kurczaka... ale to w końcu nie apteka ....jeśli dodasz czegoś odrobinę więcej lub mniej to nic się nie stanie. Ja zwykle i tak robię wszystko "na oko". Nie trzymam się sztywno przepisów. Próbuję kierować się wyobraźnią i intuicją kulinarną. Ile razy jej posłucham jest O.K. Gotuj więc śmiało, z radością w sercu .
    Imbir może być oczywiście świeży... i jak zwykle trzeba go dodać na wyczucie - sądzę, że nie więcej niż 1/2 łyżeczki - inaczej zdominuje smak potrawy. Ja czasem w ogóle go nie dodaję (jeśli akurat zapomnę że "wyszedł"…..i też smakuje wyśmienicie. Mój znajomy z Pakistanu dodawał kompozycję garam masala stworzoną na poczekaniu przez siebie + kurkumę, ja dodaję mieszankę curry gdy nie mam gotowej garam masala i też jest bardzo dobre. Jeśli lubisz by było naprawdę ostre to można dodać trochę chili.

W ten sam sposób przygotowuję także soczewicę.
    Zamiast kurczaka daję 1/2 - 1 kg zielonej soczewicy – reszta jak w przypadku kurczaka (wcześniejsze namoczenie jej nie jest konieczne, warto jednak wcześniej ją wypłukać). Soczewica zielona nie rozpada się tak jak czerwona. W wyniku gotowania powinna pozostać w ziarenkach lecz mięciutka. Na ogół wystarczy dusić ok. pół godziny i gotowe (zdarzają się jednak „twardsze sztuki” - wtedy trochę dłużej J).
    Jada się ją tak jak kurczaka z ryżem lub plackami – chapattami.

Przepis na ryż „z robakami”
    o orzechowym posmaku i bardzo oryginalnym wyglądzie.

Składniki:

§ 2 łyżki oleju
    § 1 garść makaronu typu nitki
    § 1 szklanka ryżu
    § 3 niepełne szklanki wody
    § sól do smaku (mała płaska łyżeczka)

Na rozgrzany w garnku tłuszcz wsypujemy makaron. Smażymy stale mieszając aż się zrumieni (uwaga łatwo się przypala – wówczas jest niejadalny). Wsypujemy wypłukany ryż, mieszamy, solimy. Wlewamy wodę …i dalej tak jak to z ryżem - czekamy aż płyn zredukuje się. Zdejmujemy z ognia, zawijamy w koc…lub stawiamy na płytce do wolnego gotowania. W czasie gdy ryż „dochodzi” robimy sobie maseczkę upiększającą lub przygotowujemy chutney i sałatkęprzepis w następnym odcinku.

Przepis na hinduskie podpłomyki – chapatty
    Potrzebne: patelnia, szczypce lub dwa noże / widelce, otwarty płomień np. gazowy palnik, naczynie do przechowani placków w cieple (np. głęboka kamionkowa ogrzana wcześniej salaterka z pokrywką lub duży talerz).

Składniki:

§ 1/2 kg mąki
    § ciepła woda
    § sól (ok.1/2 łyżeczki)
    § łyżka oleju

Ze składników powyżej zagniatamy elastyczne ciasto (jak na pierogi) wyrabiając je ok. 10 minut (to ważne by jak najwięcej powietrza dostało się do środka). Z tak przygotowanego ciasta formujemy rulony. Odrywamy z nich kawałki wielkości włoskiego orzecha. Formujemy kulki.
    Rozgrzewamy suchą patelnię, włączamy palnik obok. Każdą kulkę rozwałkowujemy na taką grubość jak ciasto na pierogi. Rozwałkowany krążek wrzucamy na patelnię, po chwili przewracamy na drugą stronę. Gdy pojawią się małe bąbelki przekładamy szczypcami lub na dwóch nożach/widelcach nad otwarty ogień (ja robię to palcami). Placek powinien „nabrać powietrza” – spuchnąć. Nad płomieniem trzymamy go (z jednej i drugiej strony) króciutko - do czasu pojawienia się brązowych plamek.
    Gdy jeden placek babluje na patelni my w tym czasie rozwałkowujemy następną kulkę, poczym placek z patelni wędruje nad ogień a rozwałkowany na patelnię…. i tak w kółko aż do wyczerpania zapasu ciasta.
    Usmażone w ten sposób placki trzymamy w cieple (nagrzany talerz z przykrywką lub salaterka) - inaczej zrobią się twarde. Dobrze przygotowane powinny być ciepłe zachowując elastyczność do końca trwania posiłku (nakrywając stół można ustawić naczynie z plackami na podgrzewaczu).

Jeśli placki zostaną nam i wystygną wystarczy podgrzać je na patelni lub w mikrofalce. Ja odgrzewając np. danie główne stawiam duży przykryty pokrywką talerz z zimnymi plackami nad tymże garnkiem i w ten to sposób „piekę dwie pieczenie” na jednym ogniu.

Zachęcam gorąco do wypróbowania

A co do tabuleh - proponuję wypróbować wariacje! Np. dodać poza natką i miętą posiekane listki kolendry.
    Pasują też posiekane drobno rzodkiewki - mile chrupią w sałatce.
    No i duuużo soku z cytryny i swieżo mielony pieprz
    PYCHA!

Dziękuję Z pewnością spróbuję
    Ostatnio edytowane przez Anielskaharmonia ; 07-03-2008 o 21:13 Powód: kurza ślepota

I

samą bezinteresowność
    i tylko bezinteresowność

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Anielskaharmonia Zobacz wiadomość
    Miałam okazję obserwować jak wykonuje tę potrawę ktoś kto pochodzi z Pakistanu.
    Zanim skończył ją gotować ja także byłam "ugotowana"... a co dopiero po jej zjedzeniu....
    Przez żołądek do serca.

Dziękuję za te przepisy,teraz jeszcze bardziej doceniam wkład Twojej pracy w nasza orientalną imprezę. Wszystko było wyśmienite.

Miasto
    Sopot
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Anielskaharmonia Zobacz wiadomość
    w końcu nie apteka ....jeśli dodasz czegoś odrobinę więcej lub mniej to nic się nie stanie. Ja zwykle i tak robię wszystko "na oko".
    Zgadza się - to nie apteka albo - jak mawia moja mama : "Nikt z tego strzelać nie będzie!"
    Ja też często gotuję "na oko", a że lubię mocno doprawione potrawy, więc często dosypuję przypraw baaardzo szczodrą ręką

Miasto
    Kalisz
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Też lubię "ostrą jazdę" i zawsze jak coś jużgotuję, to gdzieś mi się sypnie chiili ;d

Miasto
    Holandia - Heerenveen , Szkola tanca Rinkelbom , Zwanedrift 2
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

BEZMIESNA ZUPA Z CZERWONEJ SOCZEWICY

1 szklanke czerwonej soczewicy wsyp na duze sitko i przez 2 minuty przelewaj goraca woda z kranu.
    Odstaw sitko z soczewica na bok.
    Wez gleboki garnek i przesyp z sitka soczewice do garnka i zalej 6 szklankami zimnej wody.
    Ustaw na malym ogniu . Zbierz biale burzyny lyzka jak sie pojawia przy gotowaniu.

Na patelni podsmaz :
    2 srednie pokrojone drobno cebule
    2 srednie surowe marchewki
    1 nie duza pietruszke
    1/2 malego selera

Jak to przesmazysz tak okolo 8 -10 minut , wrzuc to do gotujacej sie w garnku soczewicy i gotuj wszystko 10 minut.
    Nastepnie umyj 1 zolta lub czerwona papryke , oczysc w srodku z pestek i pokroj ja w cienkie podluzne paski , do tego
    obierz 2 zabki czosnku , posiekaj je i razem z papryka dodaj do zupy.
    Jak nie masz czosnku , to moze byc 1 lyzeczka czosnku w proszku.
    Wszystko gotuj kolejne 5 minut.
    Dodaj kostke rosolowa drobiowa i wolowa , a po 2 minutach sprobuj i przypraw sola i pieprzem do smaku.
    Wlej zupe na talerz , wcisnij cytryne - 1/2 cytryny na 2 talerze
    Po czym obficie posyp swieza natka lub suszona z torebki.
    SMACZNEGO

Miasto
    Kraków/ Dubai
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

ORIENTujecie się może gdzie w Krakowie(lub nie w Krakowie,ale w takim sklepie,który w Krakowie też jest) można kupić ciasto filio(listkowe),z którego robi się baklawę.Ja z trudem znalazłam tylko francuskie mrożone,ale na takim cieście ta baklawa jest taka niebaklawowa
    زينا
    Gdyby kiedykolwiek kazano mi wybierać:taniec czy oddychanie,bez chwili wahania wybrałabym to pierwsze.
    Bo bez tańca życia nie ma...

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    19

Domyślny

Turecki falafel

Półtorej szklanki ciecierzycy
    2 ząbki czosnku
    1 cebula
    1 pęczek mięty
    kilka gałązek koperku
    2 łyżki mąki
    sól, pieprz ziołowy
    tłuszcz do smażenia

Ciecierzycę namoczyć na całą noc. Następnie przepuścić przez maszynkę do mięsa razem z cebulą i czosnkiem (wcześniej obranymi), koperek i miętę posiekać i połączyć z resztą składników. Masę doprawić solą i pieprzem, a jeśli będzie zbyt rzadka - dodać mąkę. Tłuszcz rozgrzać w rondlu, z masy formować niewielkie, spłaszczone kuleczki i smażyć kilka minut. Podawać z surówkami.

Można tez doprawić kolendrą, kminkiem i polać pikantnym sosem pomidorowym.

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

hmm, zapowiada się apetycznie...
    To the soul's desires the body listens
    What the flesh requires keeps the heart imprisoned
    What the spirit seeks the mind will follow
    When the body speaks all else is hollow

Depeche Mode

Scarabee szyje! Stroje do tribalu i nie tylko
    http://www.belly-dance.pl/forum/showthread.php/4654-Scarabee-szyje!-Stroje-gotowe-i-tkaniny-które-bardzo-chcą-stać-sie-strojami-)

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Próbowałam kilkakrotnie wykonać falafel w domu. Niestety podczs smażenia kulki rozpadały się . A przepadam za tym daniem. W żydowskich knajpkach np. w parykiej dzielnicy Marais czy na straganach w Tel-Avivie serwuje się je w pysznych chlebkach pitta z surówkami i sosem lub jako samodzielne danie również w anturażu przepychu warzyw, sosów i gorących placków . Marzenie....

P.S. Ja gotowałam cieciorkę (włoski groch) a widzę iż w przepisie Blancari występuje ona w stanie surowym (po namoczeniu jedynie). Czy tak właśnie ma być ?
    Poza tym w celu "sklejenia" składników dodawałam mielone siemię lniane. Nic tak świetnie nie spaja jak ta własnie subsancja...i przy okazji zdrowo
    Ostatnio edytowane przez Anielskaharmonia ; 20-04-2008 o 18:48

I

samą bezinteresowność
    i tylko bezinteresowność

Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniaOstatnia

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz