Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniaOstatnia
Wyniki 21 do 40 z 64

Temat: Historia ubioru tancerki orientalnej

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Wynika, Djamilo, że masz konkretne zamówienie społeczne!
    Mam nadzieję, że mimo ogromu wielkiej pracy organizacyjnej, którą teraz wykonujesz, znajdziesz czas na napisanie drugiej wersji artykułu - tylko oby długa była!
    Od 18 września 2010 w niektórych kręgach znana jako "Siwa" [wym.: s-iła]

Dla niektórych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Małgosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodził się w świątyni IZYDY." Roksolanka/Naima

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Och, powoływałam się do notatek z wykadów, nie dlatego, że uważam, ze Djamila coś źle napisał, ale dlatego, że porobiło się małe zamotania i dziewczyny powoływały się na wykłady
    A tak swoja swoja drogą ja nadal zastawiam się nad tym beledi w ubraniu gawazee, czy ktos mi to wytłumaczy?? Czy te dwa style się jakoś przenikają, pokrywają??
    ...dojrzewam...

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Wydaje mi się, że Ghawazee było jedną ze składowych beledi (jako stylu tańca). Nie bezpośrednio, ale było jakoby jedną z czcionek którym taniec orientalny został od podstaw w swojej złotej erze napisany. Mimo, że podczas tworzenia tańca orientalnego przez tancerki Badii Masabni, ghawazee byli już daleko od Kairu, ich kultura, rytmy, sposoby ruchów zostały w społeczności, mentalności tanecznej i kulturowej Egiptu i stały się, częścią beledi (jak sama nazwa "beledi" - mój kraj, złożyli się na mix kulturowy, muzyczny i taneczny egiptu). Może stąd takie zapożyczenie. Jeśli masz na myśli Dżalo beledi jako styl w ogóle, a nie np. beledi solo accordeon (czyli jakieś współczesne odmiany), bo w takim wypadku już bym nie zrozumiała, czemu tańczone jest w stroju ghawazee.

(podobnie jak Naima w tej wypowiedzi oparłam się na wiedzy, wniesionej z warsztatów, którą jak podsumuję, wychodzą powyższe wnioski, są to moje DOMYSŁY)

Czekam co Naima powie na moją logikę .

(edit: Naima się ze mną nie zgadza w ogóle i ciekawa jestem waszych opinii na ten temat.)
    Ostatnio edytowane przez Camilia ; 19-04-2010 o 12:51
    www.camilia.pl
    www.orientexpresja.pl

http://www.facebook.com/camiliabellydancepoland

http://www.facebook.com/orientexpresja

https://www.facebook.com/orientalnykoktajl

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

obiecuję,że na Wasze potrzeby powstanie artykuł o strojach. Jednakże tak jak pisze Naima w wersji scenicznej gdyż tak naprawdę w wielu przypadkach ciężko byłoby dojść jak wyglądały oryginały. Reda pracował latami by przeniesć folklor na scenę, dostosowywał go do jej potrzeb więc co tu dużo mówić-za cienka jestem na pisanie o oryginałach. Dajcie mi tylko trochę czasu bo obecnie mam nawał pracy związany z warsztatami, obozami, festiwalem, rehabilitacją a do takiego artykułu to trzeba przysiąść. W tej chwili to dla mnie niemożliwe bo ledwo wyrabiam się z dotarciem na własne zajęcia.
    A jeśli sprawa nie moze czekać to moze niech ktoś rozpocznie wątek i na bieżąco będziemy tam wrzucac infromacje o kolejnych stylach.
    Orient Addicts IBDF 2014-szczegóły
    www.djamila.pl

Trzecia edycja kursu instruktorskiego 2012/2013-szczegóły. wkrótce nowa!!!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

To ja mam jeszcze Djamilo do Ciebie pytanie. Może Ty wiesz więcej o tym co próbowałam rozwinąć i domyślać się wcześnie, a propos stylu beledi i stroju ghawazee. Moje domysły są tylko domysłami i moga być błędne, chętnie bym się dowiedziała jakie Ty masz zdanie na ten temat, bo Naima nie zgadza się ze mną, może Ty masz jakiś pomysł jak odpowiedzieć na pytanie Dżalii. Szukam podparcia, bądz motywu do obelania moich domysłów.
    www.camilia.pl
    www.orientexpresja.pl

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

camilio - dziękuje, bardzo za Twoja odpowiedź to, że milczę na razie to nie oznacza, że nie czytałam przyjęłam do wiadomości Twoja odpowiedź, bo tez tak mi się wydawało, ale będę bardzo szczęśliwa jeśli usłyszę też wypowiedzi innych tancerek, nie tylko te podparte wiedzą wyniesiona z warsztatów, ale też Wasze domysły...
    ...dojrzewam...

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

O to miło, że Ci się tak wydawało, bo myślałam, że mogłam wymyślić jakąś teorię, której nikt nie poprze. Sama bym chciała jeszcze się na ten temat dowiedzieć, bo mi się to wydaje logiczne, ale Naima zasiała ziarnko niepewności, gdyż mówi, że z jej przemyśleń wynika coś zupełnie na odwrót. Także ta moja teoria już mi się nie wydaje taka jednoznaczna jak wczesniej.
    Jestem ciekawa czy ktoś zabierze głos i dorzuci cegiełkę do rozwiązywania tej zagadki. Chciałabym poznać inne opinie to może uda nam się dojść do jakichś ciekawych wniosków wspólnie.
    www.camilia.pl
    www.orientexpresja.pl

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Camilia Zobacz wiadomość
    ...
    (podobnie jak Naima w tej wypowiedzi oparłam się na wiedzy, wniesionej z warsztatów, którą jak podsumuję, wychodzą powyższe wnioski, są to moje DOMYSŁY)

Czekam co Naima powie na moją logikę .

(edit: Naima się ze mną nie zgadza w ogóle i ciekawa jestem waszych opinii na ten temat.)

Edit mnie powalił i zmiąchał
    Bo Camilia odpytała mnie dziś telefonicznie na okoliczność moich poglądów, a teraz proszę...
    Ja po pierwsze nie mam odruchu identyfikowania beledi jako stylu (sposobu) tańca, tylko jako gatunki taneczne (klasyczne, folklorystyczne, kabaretowe i solo akordeon), w związku z tym skojarzenie ghawazi i beledi wzbudza we mnie pewien niewielki odruch sprzeciwu.
    Po prostu brak mi danych, aby uważać, że ghawazi wpłynęły na beledi (w rozumieniu innym niż "styl").

Cytat Pierwotnie wysłane przez Djamila Zobacz wiadomość
    obiecuję,że na Wasze potrzeby powstanie artykuł o strojach. Jednakże tak jak pisze Naima w wersji scenicznej gdyż tak naprawdę w wielu przypadkach ciężko byłoby dojść jak wyglądały oryginały. Reda pracował latami by przeniesć folklor na scenę, dostosowywał go do jej potrzeb więc co tu dużo mówić-za cienka jestem na pisanie o oryginałach....
    W grę wchodzi wyłącznie wersja sceniczna.
    Żadna z nas nie jest etnografem specjalizującym się w kostiumach regionalnych, więc w ogóle mowy nie ma, aby to robić prawdziwie "ludowo".
    Zresztą - do czego by to miało służyć? Jesteśmy ludźmi sceny (ale zarozumiale zabrzmiało) i potrzebna jest nam znajomość scenicznego konwenansu, a nie detale jak było w osadzie A, a jak było w osadzie B 100 km dalej i jak to się w czasie zmieniało.
    Można natomiast pisać o uzusie/zwyczaju scenicznym.
    I to uważam za wielce przydatne.
    Myślałam swego czasu nad takim artykułem, bo mi to po części wynikło przy przygotowywaniu wykładu o gatunkach tańca, ale pierwszeństwo ma tu oczywiście Djamila. Poczekamy tyle, ile będzie trzeba. Choć oczywiście wolałybyśmy krócej niż dłużej.

Cytat Pierwotnie wysłane przez Camilia Zobacz wiadomość
    O to miło, że Ci się tak wydawało, bo myślałam, że mogłam wymyślić jakąś teorię, której nikt nie poprze. Sama bym chciała jeszcze się na ten temat dowiedzieć, bo mi się to wydaje logiczne, ale Naima zasiała ziarnko niepewności, gdyż mówi, że z jej przemyśleń wynika coś zupełnie na odwrót. Także ta moja teoria już mi się nie wydaje taka jednoznaczna jak wcześniej.
    Jestem ciekawa czy ktoś zabierze głos i dorzuci cegiełkę do rozwiązywania tej zagadki. Chciałabym poznać inne opinie to może uda nam się dojść do jakichś ciekawych wniosków wspólnie.
    Ja w ogóle specjalizuję się w sianiu zamętu
    A teorie mają to do siebie, że dziś są takie, a jutro inne.
    Więc jak do wina, którego choćby było najlepsze dany rocznik kiedyś się skończy, tak do żadnej teorii niestety nie można się przywiązywac.
    I to jest pewien paradoks, bo ja jestem do swoich teorii baaaardzo przywiązana
    Od 18 września 2010 w niektórych kręgach znana jako "Siwa" [wym.: s-iła]

Dla niektórych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Małgosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodził się w świątyni IZYDY." Roksolanka/Naima

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Wtrącę swoje 3 grosze:

Na warsztatach z Zeiną (Suzanne Petrén Abou Shebika) na w styczniu na Egyptian Fever przerabiałyśmy „Baladi Awallim Style”

Zeina wyjaśniała nam pochodzenie tego gatunku.
    Zatem: do miast imigrowały ghawaaze, awalin podpatrywały jak ghawaaze tańczą z sagatami czy z innymi instrumentami na ulicach miast, aż wreszcie same awalin zaczęły wprowadzać saggaty i „skradzine” ruchy od ghawaaze do własnych występów, nie zmieniając jednak swojego sposobu bycia, ubioru, i nie rezygnując też ze swojej dumy i „zadzierania nosa” nad inne, „wiejskie tancerki.”. W takiej formie beledi awalin przetrwało do dziś i nie jest to folklor

Myślę, że powstanie takiego gatunku jak beledi awalim może być poparciem dla teorii, że taniec ghawaaze jest jedną z cegiełek z których budowany jest beledi.

Ponadto jeśli beledi zdefiniujemy ogólnie jako ”taniec z mojej ojczyzny, z miejsca mojego urodzenia, domu moich przodków” to w tym wielkim „worze” tańca arabskiego znajdzie się również miejsce dla ghawaaze, które również imigrowały do miast i tańczyły tak jak nauczyły się w dalekim domu.
    Już od roku zakochana w baroku

Ech - Chciałoby sie podzielić wiedzą z belly dance, uczyć, inspirować, tworzyć....
    Sowillo / Safi

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Chyba otworzyłaś "puszkę z Pandorą" ;-) Djamilo!
    Temat rzeka tak akurat na pracę magisterską.

Chciałam jak zwykle trochę odmitologizwać nasz taniec: tancerki brzucha były czasami rozebrane, a konkretnie pokazywały piersi tak jak tancerki z algierskiego plemienia Ouled Nail i nie tylko one. Natknełam się w internecie także na zdjęcie egipskiej tanceki z odkrytym biustem.

Jeszcze w kwestii nazewnictwa termin taniec brzucha -belly dance pojawia się już w XIXw. zanim powstał klasyczny taniec orientalny i nie mógł odnosić się do klasycznego tańca orientalnego, bo go jeszcze wtedy nie było, ale odnosił się do wcześniejszych form, przypuszczam że przede wszystkim do folkloru min. ghawazee i ouled nail, ponieważ właśnie tancerki tańczące na wolnym powietrzu, a nie tańczące w haremach, najłatwiej Europejczykowi było zobaczyć.
    Ostatnio edytowane przez Alaya Shirin ; 20-04-2010 o 09:00
    Zapraszam 11-maja na kolejne warsztaty tańca orientalnego w Mikołowie!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Alaya Shirin Zobacz wiadomość
    [...]

Chciałam jak zwykle trochę odmitologizwać nasz taniec: tancerki brzucha były czasami rozebrane, a konkretnie pokazywały piersi tak jak tancerki z algierskiego plemienia Ouled Nail i nie tylko one. Natknełam się w internecie także na zdjęcie egipskiej tanceki z odkrytym biustem.
    Bardzo ciekawa informacja - i bulwersująca! Dobrze wiedzeć o wyjątkach.

Uprzedzę sprzeciwy – Alayo – czy zgodziłabyś się przyporządkować taniec Ouled Nail do arabskiego tańca folklorystycznego nie scenicznego?
    Bo w formie scenicznej ta obnażona pierś nie przejdzie.

Tak dla spokoju ducha forumowiczek
    Ostatnio edytowane przez Sowillo ; 20-04-2010 o 08:41
    Już od roku zakochana w baroku

Ech - Chciałoby sie podzielić wiedzą z belly dance, uczyć, inspirować, tworzyć....
    Sowillo / Safi

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

W formie scenieczniej na pewno nie przejdzie, chyba że pierś uwolni się przez przypadek z powodu złego zapięcia stanika

A tak na serio. Tak się zastanawiam, wszyskie zdjęcia tancerk z nagim biustem były pozowane czyli tanceki stały a nie tańczyły to może one rozebrały się tylko dla fotografa a tańczyły przed ludzmi ubrane?

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Sowillo Zobacz wiadomość

Myślę, że powstanie takiego gatunku jak beledi awalim może być poparciem dla teorii, że taniec ghawaaze jest jedną z cegiełek z których budowany jest beledi.

Ponadto jeśli beledi zdefiniujemy ogólnie jako ”taniec z mojej ojczyzny, z miejsca mojego urodzenia, domu moich przodków” to w tym wielkim „worze” tańca arabskiego znajdzie się również miejsce dla ghawaaze, które również imigrowały do miast i tańczyły tak jak nauczyły się w dalekim domu.

O, Safi to moja logika nie jest całkiem z kosmosu, jakże się ucieszyłam . Cieszę się, że napisałaś o Beledi Awalim. Bardzo niewiele osób to wie.

Alayo dawno nie dowiedziałam się przez 2 minuty tylu nowości. Liczę, że ten wątek się rozwinie.
    www.camilia.pl
    www.orientexpresja.pl

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Świetna dyskusja i bardzo ambitna. Nie przypuszczałam,że aż tak się rozwinie

Cóż co nauczyciel to inna teoria ale wszystkie mniej lub bardziej zbieżne. Ale zawsze to lepiej przynajmniej trochę niż wcale.

Wrócę do wątpliwości Dżali-otóż ja nie napisałam nigdzie o beledi w kontekście ghawazee.W końcu beledi nie od razu ujrzało światło dzienne. Pierwsze na widoku pojawiły się ghawazee i to dlatego taki strój można (podkreślam można) uznać za strój tancerki orientalnej od którego zaczęła się jego ewolucja. Oczywiście to hipoteza zalezna od kontekstu powstania tańca orientalnego-a jak juz widać każdy ma inne zadanie na ten temat oraz od kontekstu co uważa za taniec orientalny. Tak więc teorii może być tyle co osób uczestniczących w tym wątku.

Równiez jestem bliższa teorii Sowillo ( bo więcej takich informacji słyszałam od swoich nauczycieli) ,że biorąc pod uwagę beledi jako ogół tańca egipskiego to można mniemac ,że ghawazee jest również jego cząstką.Z 2 strony rozpatrując beledi jako taniec wywodzący się spod strzech domów sytuacja będzie wyglądać inaczej. Beledi jak już pisałam publicznym tańcem nie był od razu i znacznie różnił się od obecnej wersji scenicznej.W tym odniesieniu B i G były to 2 rózne tańce. Dopiero z czasem beledi można powiedzieć przeszło globalizację . Więc poznając charakterystyke tańca beledi i ghawazee warto wiedzieć który styl "zapożyczył" od tego drugiego ,ale to juz inny temat.
    Tak więc jak widać zalezy też które znaczenie beledi przyjmiemy.

Co do nagości tancerek to ja równiez natknęłam się na zdjęcie pani z obnażonym biustem. Mówiąc krótko-chciała to pokazała Nie była to jednak reguła-a raczej wyjątek . Tak jak teraz zdarza się obejrzeć występ pani bez majtek w kiecce z mega rozporkiem ( na szczęście widziałam to tylko raz) a przecież nie jest to wzorcowy sposób prezentowania się na scenie.

Z tego co napisałas Naimo nasunął mi się jeszcze inny pomysł.Mianowicie artykułu z krótkim opisem gatunków (może nie od razu wykładem bo to przedmiot Twojej pracy) i do tego charakterystycznym strojem. Myślę,że taki byłby duzo pełniejszy bo jak widac po tej dyskusji kontkstu gatunkowego i tak pominąć się nie da. Chociażby patrząc na strój do hagalli-ma on swoje uzasadnienie w charakterystyce tego stylu.
    Orient Addicts IBDF 2014-szczegóły
    www.djamila.pl

Trzecia edycja kursu instruktorskiego 2012/2013-szczegóły. wkrótce nowa!!!

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Dziewczyny - właśnie takich odpowiedzi się spodziewała, okropnie podobają mi się Wasze odpowiedzi i wiele rozjaśniają Dziękuje!
    ...dojrzewam...

Miasto
    Kąty Wrocławskie
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Sowillo Zobacz wiadomość
    Zeina wyjaśniała nam pochodzenie tego gatunku.
    Zatem: do miast imigrowały ghawaaze, awalin podpatrywały jak ghawaaze tańczą z sagatami czy z innymi instrumentami na ulicach miast, aż wreszcie same awalin zaczęły wprowadzać saggaty i „skradzine” ruchy od ghawaaze do własnych występów, nie zmieniając jednak swojego sposobu bycia, ubioru, i nie rezygnując też ze swojej dumy i „zadzierania nosa” nad inne, „wiejskie tancerki.”. W takiej formie beledi awalin przetrwało do dziś i nie jest to folklor
    Wątpię, aby ktoś to NAUKOWO udokumentował. Tak więc to tylko czyjaś hipoteza.
    Nam pozostaje jedynie "gdybanie".
    Bóg stworzył kobietę na swój obraz i podobieństwo .

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Zeina jest akurat sporym Autorytetem .

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Spotkałam się z teorią, że twórcami tańca orientalnego są właśnie Cyganie i wtedy rzeczywiście rozpoczęcie opisywania stroju tancerki orientalnej od tancerki Ghawazee byłoby słuszne.

Cyganie wędrowali z Indii przez Persję, Bliski Wschód do Europy i Egiptu. Fala ich migracji rozdzieliła się na dwie części jedna do Europy a druga przez Egipt do Afryki a następnie Hiszpanii. Cyganie podczas swej wędrówki przyjmowali zwyczaje krajów przez, które przechodzili i przenosili je dalej.

A teraz moje rozumowanie:

Wielce prawdopodobne jest, że Cyganie po przybyciu do Egipu przyjęli część figur tanecznych z tego regionu ale jednocześnie podzielil się tym co już umieli. W ten spoób można zakładać, że taniec Ghawazee wpynął na taniec zwykłych egipskich kobiet czyli beledi, ale równocześnie beledi wpłyną na taniec egiskich Cyganów czyli Ghawazee. Myślę, że nastąpiła także wymiana umiejętności z Awalim.

Przypuszczam że każda z tych grup: kobiety tańczące beledi, Ghawazee i awalim zachwała jednak swoją stylistykę odpowiedną do wymagań publiczności, ponieważ każdy z tych tańców była tańczony w innych okolicznościach.

Ponieważ stosuję nazwy Cyganie i Ghawazee to chciałam uściślić, żeby nie zrobił się mętlik:

Ghawazee to Cyganie mieszkający w Egipcie którzy przywędrowali tutaj około XVI w.
    Egipskie słowo ghawazee oznacza: intruz, dziwak, ktoś obcy i inny.
    Ostatnio edytowane przez Alaya Shirin ; 20-04-2010 o 13:46

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Alaya Shirin Zobacz wiadomość
    Spotkałam się z teorią, że twórcami tańca orientalnego są właśnie Cyganie i wtedy rzeczywiście rozpoczęcie opisywania stroju tancerki orientalnej od tancerki Ghawazee byłoby słuszne.

Cyganie wędrowali z Indii przez Persję, Bliski Wschód do Europy i Egiptu. Fala ich migracji rozdzieliła się na dwie części jedna do Europy a druga przez Egipt do Afryki a następnie Hiszpanii. Cyganie podczas swej wędrówki przyjowali zwyczaje krajów przez, które przechodzili i przenosili je dalej.

Wielce prawdopodobne jest że po przybyciu do Egipu przyjęli część figur tanecznych z tego regionu ale jednocześnie podzielil się tym co już umieli. W ten spoób można zakładać że taniec Ghawazee wpynęł na taniec zwykłych egipskich kobiet czyli beledi, ale równocześnie beledi wpłyną na taniec egiskich Cyganów czyli Ghawazee.
    Również i z tym się spotkałam . Ile nauczycieli, tyle teorii. Może KIEDYŚ uda się stworzyć jakąś miarę podobną i niewykluczającą się teorię .

(A teraz chłonę jak gąbka to, co piszecie)

Miasto
    Kijów
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez DżalaMadija Zobacz wiadomość
    Dziewczyny - właśnie takich odpowiedzi się spodziewała, okropnie podobają mi się Wasze odpowiedzi i wiele rozjaśniają Dziękuje!
    Otóż to. Rany, przecież ja rok temu nie wiedziałam w ogóle, że istnieje baladi
    Przed ślubem Ona myśli, że On się zmieni.
    On ma nadzieję, że Ona nigdy się nie zmieni.
    Po ślubie On się nie zmienia, za to Ona tak.

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •