Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Taniec andaluzyjski cz. I - kontekst historyczny
Wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Taniec andaluzyjski cz. I - kontekst historyczny

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny Taniec andaluzyjski cz. I - kontekst historyczny

Taniec andaluzyjski – kontekst historyczny cz.I

Ostatnio zostałam poproszona o poprowadzenie warsztatów o tańcu andaluzyjskim. Postanowiłam więc zagłębić się w temat i napisać artykuł.

Taniec andaluzyjski zawsze mnie fascynował. Chociaż zaliczamy go do tańca brzucha, jest jednak odmienny w swoim charakterze, bardziej elegancki dystyngowany i dostojny, aczkolwiek ciągle zawierający element kokieterii i kobiecego wdzięku. Tańcząc taniec andaluzyjski można poczuć się księżniczką na wspaniałym średniowecznym dworze kalifa.

Arabsko-andaluzyjski taniec dworski powstał i rozwinął się w średniowiecznej Hiszpanii, która była wóczas pod panowaniem arabskim. Był na dworach Kordoby i Granady, a później także Damaszku do klasycznej muzyki arabskiej. Niestety nie zachowały się dokładne przedstawienia tego tańca, a nieliczne informacje wskazują na perskie i centralno-azjatyckie pochodzenie tańca andaluzyjskiego.
    Pod koniec lat 70-tych XX w. rekonstrukcji tańca andaluzyjskiego podjął się Mahmud Reda.
    Taniec andaluzyjski charakteryzuje się licznymi obrotami, przejściami, arabeskami, falującymi ruchami rąk i delikatnymi ruchami bioder. Jest tańcem grupowym chociaż spotyka się też wykonania solowe. Wykorzystuje się takie rekwizyty jak: chustki, tamburyn i saggaty (pierwotnie drewniane obecnie metalowe). Ruchy są eleganckie, płynne i eteryczne, a tancerka unika kontaktu wzrokowego z publicznością co buduje jej widealizowany i niedostępny wizerunek. Stanowi to nawiązanie do rozpowszechnionej wówczas na europejskich dworach tradycji miłości dworskiej. Wpływy tańca andaluzyjskiego odnajdujemy w balecie, który powstał w XVIIw. we Francji, także jako taniec dworski.

Na temat tańca andaluzyjskiego jest stosunkowo mało łatwo dostępnego materiału, trudno znależć interesujące filmiki na YouTubie, nie często także prowadzone są warsztaty o tej tematyce, a żeby znaleź odpowiednią muzykę w rytmie samai, to trzeba nieźle się nagimnastkować.

Na początek proponuję krótką chronologię dotyczacą panowania Arabów w Hiszpanii, jest ona naprawdę bardzo krótkim streszczeniem tych ciekawych czasów, zważywszy na to, że Arabowie w Hiszpanii przebywali prawie osiem stuleci, czyli mniej więcej tyle ile istnieje nasze państwo polskie.

Arabowie w Hiszpanii 711-1492

711 - początek podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Maurów pod wodzą gubernatora Tangeru - Tarika, w ciągu 10 lat przybysze z północnej Afryki podbijają prawie cały półwysep, oprócz górzystych terenów Asturii, podbity kraj zostaje nazwany al-Anadalus, nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od poprzednich władców tych terenów Wandali, nazwa al-Wandalus przechodzi w al-Andalus

756 - Abd ar-Rahman I z dynastii Omajadów proklamuje powstanie emiratu (księstwa) kordobańskiego, księstwo formalnie ciągle jest jednak zależne od zwierzchnictwa kalifatu bagdadzkiego

929 – Abd ar-Rahman III z dynastii Omajadów obwołuje się samodzielnym kalifem, uniezależnia się od zwierzchnictawa w Bagdadzie i zostaje władcą kalifatu kordobańskiego,

929- 1031 kalifat kordobański - szczytowy rozkwit państawa muzułamańskiego na Półwyspie Iberyjskim
    rozwija się kultura, sztuka, taniec, muzyka, rzemiosło, rolnictwo, architektura, nauka, w tym czasie powstaje także arabsko-andaluzyjski taniec dworski,

poniżej mapa kalifatu kordobańskiego (źródło: Wikipedia)

1031 - w wyniku wojny domowej kalifat kordobański rozpada się na szereg małych królestw tzw. taify, sytuacja ta ułatwia rekonkwistę czyli odzyskiwanie terenów przez chrześcijan

1081 – z północnej Afryki na pomoc hiszpańskim muzułmanom przybywają Almorawidzi, pokonują wojska chrześcijan i przejmują władzę, jednocząc taify w jedno królestwo

1147 – z północnej Afryki na pomoc muzułmanom przybywają Almohadzi a nsatępnie przejmują władzę, czas ich panowania cechuje się nietolerancją wobec innych religii co skutkuje emigracją Mezoarabów i Żydów, powuduje to osłabienie kulturalne i ekonomiczne państwa muzułmańskiego w Hiszpanii

1238 – rozpoczyna się ostatni rozkwit państaw muzułamańskiego, pod panowaniem Nasrydów rozwija się królestwo ze stolicą Grenadzie, powstaję Alhambra najwspanialsza pamiątka architekury arabskiej w Hiszpanii

1492 – upadek królestwa Grenady, ostatni króla mauretański z dynastii Nasrydów Boabdil zostaje wygnany ze swojego pałacu - Alhambry i ucieka do Maroka, królowie hiszpańscy Ferdynand i Izabela odnoszą całkowity sukces nad muzułmanami w Hiszpanii

Słowniczek:

Almohadzi – islamski ruch religijny, który rozpoczął się ok.1120 roku w północnej Afryce
    Almorawidzi – fundamentalistyczne plemię muzułmańskie pochodzące z południowej Sahary
    Asturia – kraina w północno- zachodniej Hiszapnii
    emir - książę
    kalif – następca Mahometa, posiadał najwyższą władzę religijną i państwową
    Maurowie – arabscy i berberyjscy przybysze z Afryki północnej
    Mezoarabowie – chrześcijanie pod władzą Maurów
    Omajadzi – pierwsza dynastia kalifów panująca w Damaszku a następnie Hiszpanii
    los Reyes Catolicos – królowie katoliccy - Ferdynand Aragoński i Izabela Kasylijska ostatecznie wyparli Maurów z półwyspu Iberyjskiego, zjednoczyli kraj rozpoczynając czas największej potegi Hiszpanii,
    rekonkwista – z hiszpańskiego reconquista czyli ponowne zdobycie określa wyparcie Maurów z Hiszpanii i odzyskanie jej przez chrześcijan
    taify – małe królestwa powstałe po rozpadzie kalifatu kordobańskiego

Na początek było trochę historii, ponieważ chciałam przybliżyć Wam czasy w których powstał i rozwijał się taniec andaluzyjski, a o których rzadko mówi się w Europie. Jest to pierwsza część artykułu, przewiduję jeszcze dwie, obiecuję że w nich skupię się bardziej na muzyce i tańcu.

Poniżej
    portret Izabeli Kastylijskiej (źródło Wykipedia)

Przeczytaj także:
    Taniec andaluzyjski cz.II -Mahmoud Reda: rekonstruktor czy twórca tańca andaluzyjskiego?
    Ostatnio edytowane przez Blancari ; 25-10-2010 o 16:39
    Zapraszam 11-maja na kolejne warsztaty tańca orientalnego w Mikołowie!

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Bardzo przydatne! Dodałam punkciki
    WHAT YOU GIVE IS WHAT YOU GET.

Miasto
    Łódź
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Ja też dodałam punkciki i z niecierpliwością czekam na pozostałe części

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Bardzo dziękuję za miłe słowa i punkciki!
    Cieszę się że zainteresowałyście się artykułem, trochę bałam się że natłok dat będzie odstraszał, ale chyba niepotrzebnie
    Już powoli pracuję nad drugą częścią.

Pozdrawiam serdecznie

Alaya

Miasto
    Kraków, Częstochowa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Alayu, mam nadzieję, że moje pytanie nie będzie bezczelne Kiedy możemy spodziewać się drugiej części artykułu? Już nie mogę się doczekać

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Dobrze że mnie motywujesz Geesou!
    Jeżeli tylko się uda zamierzam zadać kilka pytań Mahmudowie Redzie na temat tańca andaluzyjskiego i zawrzeć te wiadomości w dalesz części artykułu, stąd te opóźnienie

Pozdrawiam serdecznie

Alaya

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •