Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
„Wy jeszcze spijacie śmietankę, my już się oblizaliśmy” - z Aleksiejem Riaboszapką rozmawia Miranda.
Wyniki 1 do 18 z 18

Temat: „Wy jeszcze spijacie śmietankę, my już się oblizaliśmy” - z Aleksiejem Riaboszapką rozmawia Miranda.

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    20

Domyślny „Wy jeszcze spijacie śmietankę, my już się oblizaliśmy” - z Aleksiejem Riaboszapką rozmawia Miranda.

W maju 2009 po raz pierwszy odwiedził Polskę, a konkretnie Lublin (na zaproszenie Inci i klubu AktivGen) ceniony zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie tancerz, choreograf i pedagog - Aleksiej Riaboszapka. Uczestnictwo w prowadzonych przez niego warsztatach stało się dla naszych tancerek totalnym przewrotem w dotychczasowym postrzeganiu BD, ogromną dawką inspiracji, a także wiedzy o "rosyjskim" podejściu do tego tańca. Aleksiej z chęcią i zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą, zarówno praktyczną, jak i teoretyczną, o czym świadczyć może poniższy wywiad.

WY JESZCZE SPIJACIE ŚMIETANKĘ, MY JUŻ SIĘ OBLIZALIŚMY.”
    - o rosyjskim, ukraińskim i polskim belly dance opowiada Aleksiej Riaboszapka.

Miranda - Jesteś w Polsce pierwszy raz. Jak Ci się u nas podoba?

Aleksiej Riaboszapka - Bardzo mi się podoba Lublin, tu jest takie czyste powietrze, dużo zieleni. Przypomina mi mój rodzinny Perejasław. Oczywiście, na ogólne wrażenie z danego kraju wpływa przede wszystkim organizacja i osoba organizatora. W Waszym przypadku jestem zadowolony ze współpracy.

M - Jak możesz ocenić poziom polskiego BD?

AR - Dość istotnie się różni od naszego. Widać, że skupiacie się na innych aspektach tego tańca. Ponieważ jesteście na początkowym etapie rozwoju BD, potraficie jeszcze po prostu cieszyć się tym tańcem. Można powiedzieć, że jeszcze spijacie z BD śmietankę, po której my już dawno się oblizaliśmy. Niemniej jednak, jest u Was wiele interesujących i konkurencyjnych tancerek. Polskie dziewczęta są też bardzo ładne, a w tańcu orientalnym nie jest to bez znaczenia!

M - W Rosji BD jest dużo bardziej rozwinięty, organizuje się mnóstwo konkursów i festiwali. Jak wygląda struktura organizacyjna?

AR - Instytucji organizujących tego typu imprezy jest bardzo dużo, ale dwie największe i najważniejsze to ORTO (Общероссийская танцевальная организация – Wszechrosyjska Organizacja Taneczna zrzeszona w IDO - przyp. tłum.) i Liga Profesjonalistów Tańca Orientalnego. Te dwie organizacje przeprowadzają turnieje rankingowe i międzynarodowe. Poza tym odbywa się mnóstwo imprez i konkursów regionalnych.

M - Czym się różnią te dwie organizacje?

AR – Nie mogę mówić o tym obiektywnie, ponieważ jestem członkiem Ligi. Na pewno mamy dużo wspólnego. ORTO zajmuje się różnymi gatunkami tańca i zrzesza wiele innych organizacji. Liga zajmuje się tylko BD i jej celem jest rozwijanie i propagowanie tego tańca nie tyle jako sportu, co jako formy sztuki. Osobiście popieram to drugie podejście, ponieważ taniec orientalny jest sztuką zbyt kameralną, żeby tak po prostu zarabiać na niej pieniądze!

M - Jak wyglądały Twoje początki w tym tańcu?

AR - Przy takim pytaniu wszyscy spodziewają się jakiejś romantycznej historii, że np. tańczę BD od dziecka, albo zakochałem się w nim podczas wycieczki do Egiptu... A w moim przypadku wszystko odbyło się bardzo prozaicznie. Pracowałem w fitness klubie w Doniecku (po kontuzji nie mogłem już tańczyć wyczynowo) i przyszło mi wziąć zastępstwo za dziewczynę, która prowadziła zajęcia z BD. Jej zwolnienie się przedłużyło, więc w końcu postanowiłem się wybrać na jakieś warsztaty z tańca brzucha. Tak trafiłem do mojej pierwszej instruktorki - Iriny Popowej. Początki były trudne. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego nic mi nie wychodzi, a przecież tańczyłem od 18 lat! Potem trafiłem na zajęcia do Eleny Ramazanowej i to był mój przewrót w postrzeganiu i świadomości tego tańca. Wcześniej myślałem, że mężczyzna w ogóle nie ma w nim czego szukać. Potem zacząłem się interesować belly dance show, wykorzystaniem elementów aktorstwa w tym tańcu, możliwością pokazania czegoś zabawnego.

M - Jaki jest teraz Twój stosunek do męskiego BD?

AR - Mówi się, że artysta to istota bezpłciowa. Weźmy na przykład gotowanie – każdy może to robić i czasem lepiej wychodzi to kobietom, a czasem mężczyznom. Podobnie jest z tańcem: każdy może w nim znaleźć coś intymnego. Moim zdaniem BD jest kobiecy – podziwiamy w nim ciało tancerki, ręce, kostium... Gdy facet zaczyna robić dokładnie to samo, wychodzi z tego parodia. Jeśli włożyć to w ładną formę, można to potraktować jako żart taneczny. Klasyka BD w męskim wykonaniu mi się nie podoba. Nie znoszę, gdy mężczyzna próbuje udawać kobietę! A często się zdarza, że chłopaki chcą się nauczyć tańczyć dokładnie tak jak dziewczyny i chcą mieć takie same choreografie. Jaki jest sens robić shimmy czymś, czego się nie ma? Uważam, że mężczyźni powinni tańczyć wyłącznie folklor, ewentualnie belly dance show. Najważniejsza jest męska energia. Myślę, że nie ma sensu wymieniać nazwisk, ale jest mnóstwo świetnych tancerzy i instruktorów męskich.

M - Czy masz jakichś męskich uczniów?

AR - Nie mam. Gdyby ktoś chciał się u mnie uczyć, musiałby przyjąć moje warunki, tzn. że nie będzie to klasyka. Marzy mi się stworzenie grupy wykonującej libańską dabke, złożonej np. z 10 mężczyzn...

M - Uczyłeś się tańca również w krajach arabskich, jednak najbardziej cenisz rosyjskich nauczycieli...

AR - Rzecz w tym, że wytłumaczyć coś najlepiej potrafi ktoś, kto sam się tego nauczył. Arabowie mają taniec we krwi, podobnie jak rytm. Sam ich sposób słyszenia i rozumienia rytmu diametralnie się różni od europejskiego. Dlatego nie bez powodu mówi się, że Arabowie nie potrafią nic wytłumaczyć, oni potrafią tylko pokazać.

M - Gdzie prowadzisz regularne zajęcia? Masz własną szkołę?

AR - Moja szkoła nazywa się „RA-studio”. Właściwie są to dwie szkoły – jedna w Moskwie, druga w Doniecku, na Ukrainie. Tam też mieści się moje stowarzyszenie „Taniec bez granic”. Organizujemy wszelkie konkursy, festiwale, opracowujemy programy nauczania BD. Ostatnio pracujemy nad dziecięcym festiwalem BD. Moim zdaniem nauczanie dzieci powinno się zaczynać od tańca klasycznego, wyrabiania prawidłowej postawy, kształcenia gry aktorskiej. Dopiero potem można przejść do BD. Nie ma sensu robić tego od razu. Niestety, są trudności ze znalezieniem sponsora dla tego typu inicjatyw. Nikt nie chce wkładać w to pieniędzy, toteż wszystko organizujemy z własnego budżetu.

M - Ile masz obecnie uczennic?

AR - Około 200 dziewcząt uczy się regularnie. Osobiście najbardziej lubię prowadzić zajęcia hobbystyczne dla dam powyżej pięćdziesiątki. Nie tylko one uczą się czegoś ode mnie, ale i ja mogę się wiele nauczyć od nich. To jest dla mnie bardzo inspirujące.

M - Jakie style są teraz najbardziej popularne w Rosji i na Ukrainie?

AR - Folklor. Wcześniej popularny był tylko taniec egipski, teraz zainteresowanie przeniosło się na Zatokę Perską. Bardzo modny jest Irak, region Algieria – Tunezja – Maroko. Na klasykę już praktycznie nikt do mnie nie przychodzi, bo to już nikogo nie ciekawi. Przychodzą na folklor. Popularne są też tematy dla instruktorów. Temat, który wy wybraliście, Aspani raqs – był popularny 2 lata temu, tańczono w tym stylu na wszystkich konkursach. Teraz już prawie nikt się tym nie interesuje.
    W Rosji na warsztaty uczęszczają najczęściej silne tancerki, które szukają czegoś nowego, inspiracji. Materiał, którego oczekują, powinien być nowy, obszerny i podany w jak najkrótszym czasie. Stąd takie tempo i intensywność zajęć. Zdarza się, że ktoś przychodzi po prostu z ciekawości, ale profesjonalne podejście do warsztatów wygląda właśnie tak.

M - Jak wygląda u Was nauczanie początkujących? Na co zwraca się największą uwagę na samym początku nauki?

AR - Naturalnie, każda szkoła ma jakąś własną specyfikę nauczania. W moim studiu nabór do grupy początkującej odbywa się tylko raz w sezonie, ponieważ pierwszy rok nauki jest niezwykle ważny! Pracujemy głównie z dorosłymi, już ukształtowanymi tanecznie osobami, dlatego też prawidłowa postawa, rozwój koordynacji i najprostsze ruchy taneczne – to cele pierwszego roku nauki. Wiele dziewcząt, które przychodzą pierwszy raz, ma kompleksy, wstydzi się tańczyć. Dlatego trzeba być nie tylko choreografem, ale i psychologiem. W moim studiu do nauczania początkujących przydzielam zawsze najsilniejszych pedagogów. To właśnie od jakości ich pracy zależy przyszłość studia!

M - Skąd Wasze tancerki biorą takie oryginalne kostiumy?

AR - Wcześniej sprowadzały je z krajów arabskich, później zaczęły wymyślać same. Tak jest ciekawiej. Teraz wszyscy szyją sobie kostiumy, są specjalne atelier. Profesjonalne kostiumy do BD dorównują przepychem i ceną strojom do tańców towarzyskich. 1000 $ za kostium to norma, jeśli tancerka myśli o tańcu poważnie. U Was wszystko jest jeszcze bardzo proste. U nas kostium musi być nie tylko ładny, ale i ciekawie skonstruowany, z jakimś zamysłem. Na przykład, jedna z moich uczennic szukała fresków z XVI-XVII wieku jako inspiracji do kostiumu gawazee. To staje się hobby. Na stronie www.dancemaze.ru można obejrzeć mnóstwo kostiumów z wielu imprez BD.

M - A jak się u Was ma tribal?

AR - Tribal ma swoją oddzielną organizację – Federację Plemion Tanecznych. Początkowo filozofia tego ruchu była bardzo piękna – traktowano tribal jako gatunek niekonkursowy i starano się nie dopuścić do wtłoczenia go w ten system. Niestety, wszystko to upadło, kiedy okazało się, że można na tym zarabiać pieniądze. Teraz w tribalu odbywają się takie same konkursy, jak w innych stylach BD.

M - Od kilku lat jesteś również sędzią na konkursach BD. Jak wygląda system oceniania występów konkursowych?

AR - Na konkursach Ligi Profesjonalistów obowiązuje 10 kryteriów oceny wg 10-stopniowej skali. Dla klasycznego raqs sharki są to takie kryteria jak: 1) obraz, 2) arabizm, 3) sztuka aktorska, 4) poczucie rytmu, 5) jakość i estetyka wykonania, 6) leksyka (zbiór ruchów i umiejętność ich właściwego wykorzystania) 7) zgodność z sensem utworu, 8) kompozycja, 9) indywidualność, 10) ogólne wrażenie. Ten system obejmuje większość solowych kategorii zaawansowania i wiekowych. W przypadku kategorii folklor, zamiast arabizmu oceniana jest tzw. maniera wykonania. Nieco inny system oceny jest też w kategorii profesjonalistów - nie ma eliminacji, każda tancerka prezentuje się w trzech etapach: w improwizacji, klasycznym raqs sharki i w folklorze. Dopiero potem wszystkie punkty są sumowane. Belly dance show jest oceniane wg 6 kryteriów: 1) obraz, 2) sztuka aktorska, 3) technika, 4) koncepcja, oryginalność zamysłu, 5) kompozycja, 6) ogólne wrażenie.

M - Czy istnieją jakieś reguły co do zawartości BD w choreografii show?

AR - Jest powiedziane, że technika BD powinna być zawarta w tańcu, ale nie określa się, ile dokładnie powinno jej być, czy ma przeważać, czy niekoniecznie. W tej kategorii najważniejsze jest show, prezentacja, oryginalność. Np. na jednym z konkursów dziewczyna występowała jako królowa śniegu z 25-metrowymi białymi skrzydłami i w półmetrowej tiarze, a pod tym kostiumem miała jeszcze kostium wiosny. Inna z kolei tańczyła w męskim stroju fuzję stepu z męskim folklorem BD.

M - Mówi się, że w „rosyjskim” BD jest bardzo dużo baletu...

AR - To stereotyp. Są tancerki, które wyszły z innych stylów tanecznych i osiągnęły dobry poziom i oczywiście, ich taniec się różni. Ale jest też dużo tancerek czystego stylu egipskiego. Pewne ruchy (np. słynne skłony i zarzucanie włosami – przyp. tłum.) po prostu wchodzą w modę. Ogólnie staramy się walczyć z nadmiarem baletu w BD.

M - Czy do swoich własnych występów masz zawsze ułożoną choreografię, czy improwizujesz?

AR - Częste powtarzanie choreografii szybko mnie nudzi i chcę czegoś nowego. Np. numer w dżinsach już kompletnie mi obrzydł, ale ciągle mnie o niego proszą na występach. Często bywa tak, że mam tylko zarys, szkielet choreografii, a reszta to improwizacja.

M - Dziękujemy serdecznie, że zechciałeś odwiedzić nasz kraj i mamy nadzieję, że niedługo znów będziemy mogli Cię gościć!

AR - Będzie mi bardzo miło znów się z Wami spotkać!

Przekład i opracowanie: Miranda
    Redakcja: Naima (Roksolanka)

Ostatnio edytowane przez Miranda ; 19-07-2009 o 13:15
    "Człowiek człowiekowi wilkiem,
    Wydawałoby się,
    Lecz niekiedy, lecz na chwilkę,
    Człowiek człowiekowi misiem!"

Kabaret "Potem"

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    16

Domyślny

Ja powiem krótko: Chcę do Niego na warsztaty!
    Bardzo ciekawy wywiad,który tłumaczy Rosyjski TB

UWAGA! Bardzo proszę o ponawianie maili, szwankuje mi skrzynka przez ostatnie parę dni!

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Dzięki za ten wywiad, ciekawie się czytało!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Fantastyczny ten wywiad.
    Czytało się wspaniale!
    Oby takich rozmów jak najwięcej.
    Proponuję jeszcze przy okazji zapytać Riaboszapkę, co to takiego ten "arabizm", który się ocenia na konkursach.

A przede wszystkim proponuję sprowadzić go jak najszybciej - cena dowolna, pośpiech nader wskazany.
    Od 18 września 2010 w niektórych kręgach znana jako "Siwa" [wym.: s-iła]

Dla niektórych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Małgosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodził się w świątyni IZYDY." Roksolanka/Naima

Siła Reputacji
    0

Domyślny

Ja już przebieram nóżkami...

Miasto
    Trójmiasto / Szczecin
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Mirando, świetny wywiad!!
    Farida

"Aby osiągnąć sukces, musisz ciężko pracować, nigdy nie rezygnować, lecz przede wszystkim pielęgnować swą wspaniałą obsesję." Walt Disney

"Jeśli spojrzysz na 20 uczennic na zajęciach, zauważysz, że są między nimi różnice, każda tańczy inaczej. To dlatego, że każda jest inna. A taniec jest jak imię, określa cię. Nie próbuj być kimś innym, nie staraj się tańczyć jak ktoś inny
    "
    Ehab Atia

"Nie mam pieniędzy, ale przynajmniej mam pasję"

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Też warsztatów z Nim już nie przepuszczę
    Mirando, gratuluję i dziękuję, naprawdę BARDZO dobry wywiad

Miasto
    Katowice
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Popieram świetny wywiad!
    Dziękuję ;*

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Bardzo ciekawie się czyta
    Natura chciała, aby kobieta była arcydziełem - John Ruskin

Life isn't how to survive the storm, but how to dance in the rain

Bella Italia 18-27 września...ahhhh

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Miranda, bardzo Ci dziękuję za świetny wywiad. Przeprowadziłaś go w bardzo profesjonalny sposób, zadawałaś ciekawe pytania, na które sam z przyjemnością czytałem odpowiedzi.
    Dla mnie osobiście jest on dodatkowo ciekawy bo dzięki Wam poznałem go osobiście i widziałem jak tańczył.
    Jak zawsze za napisanie dobrego artykułu +10 punktów reputacji!

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Bardzo dziękuję, za wszelkie pozytywne opinie. To mój pierwszy wywiad w życiu, toteż tym bardziej się cieszę, że znajdujecie go ciekawym.
    Adminie, dziękuję za ozdobienie wywiadu własną twórczością fotograficzną!
    Wydawałoby się,

Kabaret "Potem"

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Miranda Zobacz wiadomość
    Adminie, dziękuję za ozdobienie wywiadu własną twórczością fotograficzną!
    Zgodnie z Twoim życzeniem Mirando . Mam nadzieję, że te zdjęcia pasują.
    Tylko tak przy okazji... ukręciłaś bicz sama na siebie pisząc tak dobry wywiad! A wiesz dlaczego? Bo wszyscy teraz liczymy na kolejne!

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez admin Zobacz wiadomość
    Tylko tak przy okazji... ukręciłaś bicz sama na siebie pisząc tak dobry wywiad! A wiesz dlaczego? Bo wszyscy teraz liczymy na kolejne!
    Jak najbardziej się pod tym podpisuję .

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Fakt, znajomość rosyjskiego i niewątpliwy talent do wyciągania ciekawych informacji czynią z Mirandy naszego wywiadowcę na wschodni rynek bd!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Spojrzałam na te wklejone zdjęcia AR i przypomniało mi się, jak płakałam ze śmiechu na jego pokazie i jak obłędnie bolała mnie żuchwa na zajęciach.

Dajcie mi go jeszcze raz, bo potrzebuję!
    Bogowie, to były najszczęśliwsze i najradośniejsze warsztaty w moim życiu!
    Od 18 września 2010 w niektórych kręgach znana jako "Siwa" [wym.: s-iła]

Dla niektórych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Małgosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodził się w świątyni IZYDY." Roksolanka/Naima

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Thumbs up

No i doczekaliśmy się. Brawo Mirando i dzięki
    Mam nadzieję, że wkrótce nastąpi też ciąg dalszy warsztatów z NBA bo ogrom wiedzy i wesołości ma w nich równy udział...no i czekamy oczywiście na kolejny wywiad
    Ostatnio edytowane przez Anielskaharmonia ; 17-07-2009 o 06:59

I
    stota miłości polega na tym

że zakłada ona bezinteresowność
    samą bezinteresowność
    i tylko bezinteresowność

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Przypominam, że jeszcze jedno tłumaczenie wywiadu z Riaboszapką znajduje się tuuuuuu
    Wydawałoby się,

Kabaret "Potem"

Miasto
    Wrocław / Kielce
    Siła Reputacji
    9

Domyślny

dołączam się do gratulacji, naprawdę świetny wywiad!
    Wielka Wyprzedaż Różności

http://www.belly-dance.pl/forum/showthread.php/5857-D-Wielka-Wyprzeda%BF-r%F3%BFno%B6ci-belly-dance-i-nie-tylko-%29?p=171285#post171285

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •