Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Magia konkursw tanecznych. Z Suraiy, Jamilah i Zain rozmawia Camilia.
Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia
Wyniki 1 do 20 z 22

Temat: Magia konkursw tanecznych. Z Suraiy, Jamilah i Zain rozmawia Camilia.

Doczy
    16-09-2009
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    445
    Sia Reputacji
    13

Domylny Magia konkursw tanecznych. Z Suraiy, Jamilah i Zain rozmawia Camilia.

Magia konkursw tanecznych

W Polsce konkursy taneczne staj si realn moliwoci na pokazanie swojego talentu, zaprezentowanie si przed rodzim publicznoci, a czasem nawet przed midzynarodowymi gwiazdami. Rynek konkursowy powoli zaczyna nabiera profesjonalnego ksztatu, a my tancerki tylko ostrzymy zbki na coraz to nowsze ogoszenia o moliwoci udziau w tanecznym turnieju. Konkursy taca orientalnego s w Polsce jeszcze nie sformalizowane do tego stopnia, jak to dzieje si ju na wiecie, np. w Rosji. Wiele z nas w konkursach chciaoby startowa, a moliwoci si mno. Po wybraniu odpowiedniej dla siebie konkurencji pojawiaj si jednak pytania: Co teraz? Jak si przygotuj? W czym powinnam wystpi? Jak uoy choreografi?

Na te i inne pytania postanowiam znale odpowied, zagbiajc si w wiat konkursowej rywalizacji tanecznej poprzez przeprowadzenie wywiadw z polskimi tanecznymi gwiazdami. Wywiadw zgodziy si udzieli pery polskiej sceny, obyte z realiami konkursw tanecznych i wystpujce na midzynarodowych scenach: Suraiya, Jamilah i Zaina. Odpowiedziay one wyczerpujco na nurtujce nas pytania. Zapraszam zatem do owianego tajemnicami i legendami wiata tanecznych konkursw. Oby wszelkie Wasze wtpliwoci zostay wyjanione, a chci do wystpw na turniejach po przeczytaniu tego artykuy przerodziy si w realne sukcesy.

Okiem mistrzyni, czyli wywiady z ze „zotymi” Polskimi tancerkami: Suraiy, Jamilah i Zain

Suraiya

Camilia: Mwi si, e konkursy taneczne to loteria, jednak Twoje konkursowe sukcesy zaprzeczaj tej teorii. Trzy razy pod rzd trafia na szczyt tanecznego podium, jakie wyrniaby czynniki powodzenia podczas konkursowego starcia?

Suraiya:
    Zdecydowanie to w duej mierze loteria i nie sposb jednoznacznie przewidzie reakcje jurorw. Czsto startujc, nie zna si nawet skadu jurorskiego, wic trudno mwi o tym, i mona si przygotowa tak, by mie 100% pewno zwycistwa. Co jednak mona przewidzie to fakt, i na szczcie istniej na onie taca orientalnego pewne do obiektywne wyznaczniki udanego wystpu i jedyne, co mona zrobi, to stara si speni, w naszym osobistym odczuciu, te kryteria w jak najszerszym zakresie. Jako gwne wymieniaabym: trafny dobr muzyki konkursowej, zrnicowanie taneczne i emocjonalne caoci wystpu, rnorodno stylistyczn, ukazujc uniwersalno interpretacyjn i dojrzao sceniczn tancerki, umiejtno wywoania emocji u publicznoci oraz dobr prezencj sceniczn. Naturalnie spenienie tych wszystkich czynnikw jest rezultatem naszych subiektywnych wyborw i nasze odczucia mog nie by tosame zarwno z odczuciami publicznoci i jurorw – dlatego gwarancji nie ma nigdy! Z mojego dowiadczenia wynika, e warto, startujc w konkursie, nie koncentrowa si na chci zwycistwa, a skupi si na prawdziwoci swojej prezentacji - myl, e widownia i jurorzy oprcz dobrego taca chc bowiem zobaczy na scenie co wicej- ciekaw osobowo, unikalny kontakt z publicznoci itp. Sdz, e to decyduje czsto o wygranej... bo naturalnie podczas midzynarodowych konkursw w kategoriach profesjonalnych wszystkie tancerki s znakomicie przygotowane, maj pikne stroje, makijae i wasny pomys na wygran... ale wygrywa tylko jedna... Dlaczego? Poniewa najprawdopodobniej podczas wystpu pokazaa wanie co wicej ni powysze kwestie, ktre speniy pewnie i wszystkie inne uczestniczki – co unikalnego, co sprawio, e si wyrnia i finalnie okazaa si po prostu najlepsza. Dlatego nie warto zniechca si ewentualnym niepowodzeniem. Czsto znakomite przygotowanie po prostu nie wystarcza... niestety tak w zawodach artystycznych bywa – na przykad na 10 tancerek tylko jedna moe zrobi wielk karier, cho taczy dokadnie tak samo piknie jak inne. Wystarczy, e ma w sobie to „co” – niedefiniowalny czynnik, ktry zaprowadzi ja na szczyty mimo takiej samej techniki jak u innych tancerek, a moe nawet i sabszej. Tancerka na scenie to nie czysta technika i kombinacje, to take jej osobista energia, ktra moe wywiera rny wpyw na widownie... na takie kwestie nie mamy naturalnie wpywu, albo si z nimi rodzimy, albo nie.

C.: Polskie tancerki chciayby jedzi na konkursy. Niestety, czsto nie wiedz, jak si do tego przygotowa. Syszaam opini, e duo atwiej zrobi choreografie na zwyky wystp. Czy choreografia konkursowa rni si od „standardowej"?

S.:
    Naturalnie, powinna ona bowiem stanowi kompozycje najlepszych umiejtnoci, jakie tancerka posiada, zaprezentowanych w jednym wystpie. Nie jest to atwe, ale mona pewne sprawy przeanalizowa i prbowa przygotowa prezentacje wanie pod tym ktem, zwikszajc przez to atrakcyjno swojego wystpu.

C.: Startowaa w konkursach na dwu kontynentach. Zdrad nam, czy zauwaya rnic midzy jury w Europie i Ameryce?

S. -
    Konkurs w Los Angeles by oparty o gosy midzynarodowej publicznoci. Przyznaj, e ta wygrana bya dla mnie najwikszym zaskoczeniem. Nie spodziewaam si, e tyle ludzi z caego wiata obejrzy mj film i zagosuje. Bya to pierwsza edycja „Bellydance Evolution” na wiecie. Gdy si zgaszaam, powodzenie projektu byo zagadk. Okaza si jednak wielkim sukcesem i przez to miaam okazj wystawi swj taniec na du midzynarodow ekspozycj. Czym mog si w zakresie tego konkursu podzieli...? z perspektywy czasu wiem, e nie powinnam bya przygotowywa si na ostatnio chwil – zgosiam si dosownie w ostatnim dniu (przez wyjazdy miaam tylko chwil na nauczenie si choreografii Jilliny i nagranie filmu). Popiech i pewna niedbao wynikay jednak wycznie z tego, i absolutnie nie traktowaam video jako potencjalnie wygrywajcego, a raczej jako midzynarodow szans na pokazanie si. Dlatego byam bardzo zaskoczona, e mimo sabej jakoci i nagrania filmu w zupenym popiechu otrzymaam tyle gosw. Podczas konkursu w Pradze i Londynie w skadzie jurorskim role gwne odgrywali Egipcjanie wic niezalenie od faktu, i konkursy byy w Europie, byam dwukrotnie oceniona przez jury gwnie arabskie. Niezalenie od kontynentu wygrana naturalnie zawsze smakuje wyjtkowo wymienicie.

C.: Niektre tancerki maj siln osobowo sceniczn, ktra moe by kluczem do sukcesu lub gwodziem do trumny na konkursach. Oceny sdziowskie s bowiem zalene od gustw samych sdziw. Mylisz, e warto ukada choreografie „pod gusta sdziowskie", czy za wszelk cen prezentowa swoj indywidualno?

S.: Tak jak wspomniaam, nie zawsze zna si skad jury. Ja postawiabym na ekspozycj swoich (czy – przygotowujc inn osob – jej) najatrakcyjniejszych umiejtnoci i na tym zbudowaabym prezentacj, prbujc j maksymalnie wyrni. Staraam si to robi wzgldem siebie, teraz robi to na potrzeby przygotowywania do konkursw innych osb z Polski i zagranicy.

C.: Jak wiele czasu zajmoway Ci przygotowania do star konkursowych? Ile czasu potrzeba by perfekcyjnie przygotowa swj konkursowy wystp?

S.: Po wyborze muzyki, doborze odpowiedniego stroju itd., choreografi ukadaam przewanie w kilka godzin. Jestem tego typu osob, e syszc muzyk, czsto natychmiast mam bardzo klarowny obraz swojego wystpu. Dokadnie wiem, co i kiedy zatacz, wic uoenie choreografii dla mnie samej jest stosunkowo krtkim procesem. Co jednak – jak myl – jest nieco zaskakujce to fakt, e na adnym z konkursw nigdy nie zataczyam 100% stworzonej choreografii. Nie byabym sob, gdyby w wystpie nie byo przynajmniej 40% improwizacji. Dziki temu konkursowe wystpy wspominam z wyjtkow przyjemnoci, traktujc je jak inne wystpy, gdzie zawsze czciowo improwizuj, a nie stresujce i mozolne starania zataczenia przygotowanej miesicami choreografii. Wwczas nie odczuwaabym najmniejszej przyjemnoci podczas wystpu, co zapewne przeoyoby si na werdykt jury.

C.: Sama sdziowaa konkursy podczas organizowanych przez Ciebie festiwali a take na Wgrzech, Sowacji, w Czechach i Norwegii – co byo dla Ciebie najwaniejsze w ocenie kandydatek?

S.:
    Po pierwsze, musz stwierdzi, i owo jake zaszczytne zapraszanie mnie do skadw jurorskich zagranic, niestety ucio moj dalsz drog w konkursach... A przyznam szczerze, e konkursowe emocj s dla mnie bardzo przyjemne. Rozmawiaam z wieloma osobami, ktre bardzo szanuj i ktrych zdanie w rodowisku jest wane, i jednogonie usyszaam, e nie fair jest gra w obu druynach... Majc wiedz w zakresie tego, co wspaniali sdziowie, u boku ktrych miaam zaszczyt ocenia, jak: Aida Nour, Mohamed Kazafy, Ranya Renee i inne znakomitoci punktuj, co przykuwa ich uwag, naturalnie znacznie atwiej jest przygotowa prezentacj pod ich gusta. Ponadto fakt, i do czsto ucz zagranic, sprawi, e znam wiele osb i przebywaam z nimi w rnych sytuacjach, „pofestiwalowych - czsto rozrywkowych” J i nie wyobraam sobie, by mogli by zupenie bezstronni, widzc mnie w konkursie wspzawodniczc, na przykad, z tuzinem innych dziewczyn, ktre widz pierwszy raz... Co zatem z tego wynika – etap konkursw definitywnie zakoczyam! Przyznaj, i miaam na oku jeszcze dwa konkursy, ale organizatorzy mnie znali i zupenie bez skrpowania odmwili mi udziau, twierdzc, e byoby to nie fair... Nie miaam wic wyjcia... Utwierdzio mnie to w przekonaniu, e widocznie musi tak by. Teraz zatem z przyjemnoci patrz, jak moje uczennice, np. Abir czy Geesou, zdobywaj dobre miejsca w konkursach, a take przygotowuj tancerki indywidualnie, na zamwienie, do konkursw w Polsce i zagranic. Byam ogromnie dumna z Nureen, ktra piknie wykonaa moj choreografi i zawadna sercami jurorw i publicznoci na festiwalu w Sztokholmie. Fakt przygotowywania innych dostarcza wiele radoci, satysfakcji i daje mi moliwo przeduenia niejako mojej dziaalnoci konkursowej. Pozwala mi take przekaza wiedz, ktr zdobyam, oceniajc u boku tych wspaniaych osb, zwikszajc tym samym szanse dziewczyn, ktre mam przyjemno przygotowywa.
    Co do moich osobistych ocen jurorskich – w kadym konkursie, gdzie oceniaam, zauwayam, e sdziowie s waciwie jednomylni... prawie nie ma rnic w notach! Pewne kwestie s po prostu automatyczne. Czsto od razu wiadomo, kto wygra! Dla mnie osobicie chodzi w duej mierze o peni prezentacji. Gdy tancerka prezentuje cay wachlarz emocji i techniki i to wszystko jest estetyczne, to z pewnoci ma wiksze szanse na wygran. Jest dla mnie take ogromnie wany przekaz, energia, jaka emanuje z tancerki. Uwaam, e artysta ma co widowni/jury przekaza, wywoa ciepy umiech, sympati, myl, e ta osoba jest przyjemna w odbiorze. Jeli odczuwam te emocje, to wwczas dopiero mam ch ocenia technik, choreografi itp. Nie lubi oglda w tacu dziewczyn znakomicie przygotowanych, ktrych osobowo odrzuca. A to si kilka razy, gdy oceniaam, przydarzyo. Inni jurorzy mieli identyczne odczucia. Takie osoby nigdy nie bd na podiach. Tancerka oprcz dobrej prezentacji musi da si jurorom polubi! Ogromnie wan kwesti jest te oglna estetyka prezentacji – strj, makija, detale, ktre przykuj wzrok – to sprawia, e wizualnie zapamitujemy jedn prezentacj jako atrakcyjn, a inn nie. Nie s to oczywicie kwestie kluczowe, ale proponowaabym ich nie ignorowa.

C.: Podobno przygotowanie psychologiczne to 50 % udanego startu. Jakie rady dotyczce przygotowania mentalnego daaby startujcym tancerkom?

S.:
    Radz, by skoncentrowa si na dobrej prezentacji, a nie chci wygranej. Dla mnie to bya zawsze kluczowa sprawa, co pozwalao mi zachowa naturalne emocje i nie podda si stresowi. Wane te, by przed konkursem ignorowa w garderobie osoby, ktre mog zachowywa si w rny sposb, by wiadomie zestresowa rywalki. To si niestety zdarza i absolutnie nie mona si temu podda. Trzeba wierzy w pozytywn energi, ktra bdzie na scenie emanowaa z nas, w przeciwiestwie do tego typu rywalek – widownia i jurorzy z pewnoci to wyczuj, wic nie naley si tego obawia, a po prostu zupenie zignorowa. Myl te, e dla kobiety jest wane, by si dobrze czua. Dlatego zachcam do kupna wymarzonego stroju, zrobienia piknego makijau itp. Tak, by wychodzc na scen, czu si naprawd wyjtkowo. To sprawi, e kady ruch naszego ciaa bdziemy odczuwa inaczej, bardziej wyjtkowo i piknie.

C.: Ostatnie pytanie: zdrad prosz cho jedn „czarodziejsk sztuczk" konkursow Suraiyi.

S.:
    Taczc, zwr si gestem kilkakrotnie w stron jury i publicznoci. Wikszo tancerek w stresie o tym zapomina! I nie uciekaj ze sceny! Zejd krokiem dumnym i niespiesznym z min mwic: „Byam cudowna”J A potem bd przygotowana na wszystko. Jeli zwyciysz, to upajaj si t chwil jak najpeniej! Jeli nie... pracuj ciej przed nastpnym konkursem i dalej wierz w siebie! Wszystkim ycz z caego serca powodzenia!!!

Jamilah

Camilia: Uwaa si, e konkursy taneczne to zajada rywalizacja. Wiele tancerek jest przekonanych, i za kulisami konkursu panuje atmosfera ogromnej konkurencji i stresu. Jakie jest Twoje dowiadczenie w tej kwestii?

Jamilah: Po pierwsze, warto zwrci uwag na fakt, e na konkursach tanecznych wszystkie wystpujce tancerki s pod wpywem stresu. Nie moemy wic liczy na to, e atmosfera bdzie „domowa” (miech). Przesad jest take myle, e za kulisami panuje tylko atmosfera konkurencji. Przez takie nastawienie czsto mylnie odbieramy zachowanie dziewczyn w garderobach za wrogie. Nikt pod wpywem stresu nie zachowuje si zwyczajnie, zatem powinnymy nastawi si do innych tolerancyjnie i skoncentrowa si raczej na wasnych emocjach i przygotowaniu. Na szczcie nigdy nie miaam za kulisami adnych nieprzyjemnoci. Syszaam jednak, jak kady, rne mroczne opowieci o wrcz niebezpiecznej rywalizacji. Nie naley si ni jednak przejmowa, gdy w takich okolicznociach poznajemy po prostu brak klasy tancerek, ktre zachowuj si nagannie. Radziabym po prostu, aby w garderobie znale kawaek przestrzeni tylko dla siebie, wyciszy si, uspokoi, przygotowa, by yczliw i umiecha do innych, bo moe wanie nasza postawa zmieni czyje nastawienie na lepsze.

C.: W jaki sposb dobierasz dla siebie konkursy taneczne i co mogaby poradzi naszym czytelniczkom w kwestii doboru odpowiedniego do umiejtnoci konkursu? Jakie konkursy polecaaby dla pocztkujcych w rywalizacji tancerek i tancerek zaawansowanych?

J.: Jak kada tancerka doboru konkursw musiaam si powoli nauczy. Na pocztku mojej tanecznej drogi konkursw w Polsce byo zaledwie kilka. Prbowaam swoich si we wszystkich, aby zdoby dowiadczenie i sprawdzi swoje umiejtnoci. Mona zatem powiedzie, e kiedy, gdy konkursw byo mniej, wybory konkursowe byy raczej przypadkowe. Jedyny wybr, ktrym kierowaam si wczeniej, tak jak robi to take teraz, to wybr poziomu konkursu. W przypadku pniejszych przygd z konkursami, jak na przykad pierwszy wyjazd na konkurs Beaty i Horacja Cituentesw, by to ju wybr do koca przemylany, take nastawienie i przygotowanie byo inne. Myl, e kwesti doboru konkursw mogabym podsumowa w kilku punktach: poziom, jury, miejsce, korzyci.
    Mamy teraz nie lada moliwoci. Oferta konkursowa w zakresie belly dance bardzo si powikszya, a konkursy taneczne to take wydatek. Dlatego ostatni punkt – korzyci z konkursu – jest rwnie bardzo wany. Oczywicie, jedziemy zdoby dowiadczenie, ale inwestujc w wyjazd, strj, zakwaterowanie, opaty konkursowe, myl, e warto by pewnym, e wyjazd moe zaowocowa. Nie mwi oczywicie o nagrodach jako takich, a raczej o prestiu pyncym z tytuu zajcia miejsca na podium oraz z dodatkowych moliwoci, jakie z tym si wi: prowadzenie warsztatw, wystp na nastpnym konkursie, sdziowanie itd. Poziom konkursu atwo sprawdzi. Duo uczestniczek wstawia swoje filmy z konkursw na youtube, lista uczestniczek i wygranych czsto widnieje na stronach, moemy zatem atwo zorientowa si, czy nasz poziom taca odbiega od naszych poprzedniczek. Dobrze mie take kontakt z osobami, ktre ju startoway na konkursie – poprosi je o porady, zapyta o wraenia. Skad jurorski czsto jest take wczeniej znany. Myl, e jadc na konkurs, gdzie jury jest egipskie, klasyczne, albo dla odmiany preferuje style fantasy lub fuzje itd., lepiej zainwestujemy swj czas i pienidze, bdc pewnymi, i nie odbiegamy gustem od gustw jury.
    Miejsce jest kolejnym wanym punktem. Niewiele tancerek zwraca uwag na swj komfort podry i na to, jak w ogle dojad na miejsce. Uwaam, e to bardzo wany, niedoceniany punkt. Skoro staramy si by profesjonalne w wykonaniu choreografii konkursowej, pracy nad swoim image, inwestowaniu w siebie, powinnymy zwraca take uwag na takie kwestie jak dojazd, ktry jest najczciej najwikszym wydatkiem konkursu. Jeeli chodzi o zaplanowanie dojazdu, postawmy za cel to, aby by wypoczte na konkurs. Nic tak nie wykacza psychicznie jak popiech albo prowadzenie samochodu setki kilometrw (w moim przypadku siedzenie na miejscu pasaera).
    Oczywicie jeli nie jestecie jeszcze pprofesjonalnymi lub profesjonalnymi tancerkami, konkursy moecie traktowa jako znakomit „szko taca” i profesjonalizmu. Dla osb pocztkujcych najlepsze s konkursy organizowane w szkoach i rozmaite przegldy. To wietna moliwo sprawdzenia si i zdobycia dowiadczenia przed wikszymi i bardziej stresujcymi konkursami.

C.: Na forum belly-dance.pl zostaa ochrzczona przez jego uytkowniczki „zot Jamil". Twoj drog konkursow od konkursu Nova Orient do ostatnich zwycistw ledzi z zachwytem wiele tancerek. Jakie rady na przygotowanie si do konkursu daaby tancerkom, ktre chc zabysn w wiecie taca orientalnego? Czy mogaby zdradzi strategi swoich przygotowa? Ile czasu zajmuj Ci poszczeglne etapy przygotowania do wystpu? Na co, oprcz choreografii konkursowej, naley zwraca uwag?

J.: Moje przygotowanie si do konkursw wyglda nastpujco. Gdy ju wybior odpowiedni konkurs, wypisuj na kartce, co musz przemyle, przygotowa, zrobi. Robi may research i odpowiadam na poszczeglne kwestie, ktre zawaram w odpowiedzi na drugie pytanie. Najwaniejsza jest oczywicie choreografia. Jeli chodzi o znalezienie muzyki, to najbezpieczniej zmontowa muzyk w stylu oriental routine, megance. Do muzyki warto co poczu, by jej pewnym. Jeli nie pokochasz utworu i swojej choreografii, trudniej bdzie rozkocha w sobie sdziw i publiczno. Wystp bdzie na niskim poziomie energetycznym, jeeli nie rozsadza Ci w rodku uczucie mioci do taca, sceny i wybranego utworu. Praca nad choreografi (przygotowanie do konkursu to 1 do 2 miesicy) oznacza dla mnie okoo 2 miesice codziennych wicze. Warto mie take zaprzyjanion tancerk, do ktrej wylecie nagranie swojej choreografii z prob o komentarz, co zmieni, co poprawi (ukony w stron Roksolanki i Alayi). Wizja stroju musi by zawsze wynikiem przemyle, wizji pasujcego kostiumu po zrobieniu i kilkorazowym przetaczeniu choreografii. To wane, aby choreografia bya wiczona w stroju, w ktrym bdziemy taczy na scenie. Wiele moe si okaza podczas prb. Co naley zmieni, przerobi w kroju, dopi itd.
    Nastpnym elementem jest makija, wosy i biuteria. Zastanwmy si nad tymi kwestiami wczeniej, sprawdmy podczas taca tak samo jak strj. Warto wykona kilka prb makijaowych i stylizacyjnych z kamer. Dopracowanie takich elementw to podstawa. Unikam malowania si w miejscu konkursu. Wol kwestie make-up, fryzury itd. zaatwi duo wczeniej. Samodzielny makija w miejscach, gdzie wszyscy si stresuj i nie ma warunkw, jest dodatkowym obcieniem psychicznym, ale take moliwoci wpadki. Ciao jest rwnie wane co twarz. Jeli moemy, warto odwiedzi, oczywicie w granicach rozsdku, solarium, uy samoopalacza czy bronzera dla tancerzy. Jeli nasza karnacja jest bez zarzutu, przypilnujmy, by ciao byo jdrne, nakremowane, wypoczte. Co jeszcze? Nie godujmy! Zjedzmy lekki, energetyczny posiek maksymalnie 5 godzin przed wystpem. Miejmy pod rk dodatkow, nieobciajc przeksk i nigdy nie zapominajmy o napojach, ktrych czsto na konkursach, w garderobach, brak.
    Przed samym konkursem naley sprawdzi wielko sceny, wejcie, zejcie, to, czy podoga „pracuje” z baletkami czy bos stop. Pamitajmy, baletki to cz stroju do taca, a nie stroju do wicze. To, co mamy na stopach, przyciga wzrok, musi by zatem estetyczne i dobrane. Pomylmy take o szlafroku lub ciepym obuwiu do garderoby. Rozgrzane stopy s bardzo wane, a nigdy nie mamy pewnoci, czy w garderobach nie przemarzniemy. Wyeliminujmy moliwo wpadki do minimum. Wszyjmy podwjne zapicia w stanikach, sprawdmy czy z poziomu widza nie bdzie wida bielizny itd.

C.: Masz konsekwentny sceniczny image. Czy wasny wizerunek jest wany w konkursach tak samo jak dobra choreografia?

J.: Oczywicie, e wane jest, aby si wyrnia. Sdziowie patrz na wiele tancerek, lecz tylko nieliczne z jakich wzgldw zapadaj im w pamici. Podstaw jest to, aby wypracowa swj image, z ktrym czujemy si doskonale. Nie nakadajmy wielkich kresek na oczy, brokatu na ciao, nie farbujmy wosw na rudy, jeli nie bdzie to odzwierciedla tego, kim jestemy, a przede wszystkim tego, kim chcemy by jako sceniczna posta. Przemylmy kady detal i pokamy sdziom konsekwentny i nasz osobisty styl.

C.: Przed samym wyjciem na scen nawet najlepsze uczestniczki paraliuje strach. Co jest najwaniejsze w chwili poprzedzajcej wystp?

J.: Ja unikam ogldania wystpw innych tancerek, staram si by skoncentrowana tylko na swoim wasnym. Wyciszam si maksymalnie i unikam wikszych rde stresu. Co najwaniejszego i absolutnie numer jeden przed konkursem to rozgrzewka. Zauwaam, e wiele tancerek w Polsce o tym zapomina. Najlepsz rozgrzewk jest rozgrzewka baletowa. Rozciganie, napinanie mini w plie i battements. Warto wzi MP3 i powtarza choreografi, albo po prostu oswaja si ze swoj muzyk. Co jeszcze? Wyobramy sobie, e jest ju po i wystp by udany, a publiczno i sdziowie przyjli nas przychylnie. Mona te mwi do siebie spokojnie i z przekonaniem, e wystp bdzie znakomity.

C.: Na co Ty zwracaaby najwiksz uwag sdziujc konkursy taneczne?

J.: Przede wszystkim perfekcja caoci. Dopasowanie muzyki, choreografii, do stroju i wizerunku oraz emocje. Jeeli s rnorodne, szczere, jako widz przeywam je razem z tancerk. Technika jest wana, ale wol, gdy jest ona rodkiem wyrazu, a nie celem samym w sobie. Musi mie „to co”

Zaina

Camilia : Jeste na wschodzie chyba jedn z najbardziej znanych konkursowo polskich tancerek. W Polsce lista Twoich nagrd jest rwnie imponujca. Jak rnice dostrzegasz pomidzy rodzimymi starciami taneczni, a tymi za wschodnia granic?

Zaina: Dzikuj. Przyznam szczerze, e nie spodziewaam si takiego obrotu sprawy. Zaczto zaprasza mnie na rne festiwale, dostaam rwnie propozycj sdziowania na Pucharze wiata w Kaliningradzie. Jest to dla mnie bardzo mie zaskoczenie.
    Mwic o konkursach przede wszystkim trzeba zaznaczy, jakie mamy na myli. W Rosji i na Ukrainie istnieje wiele organizacji. Dwie, ktre znam z dowiadczenia to IDO ( jak rwnie ORTO, ktre czsto wsppracuje z IDO) oraz League of Belly Dance Masters.
    Na wschodzie, z racji tego, e tradycja konkursw belly dance jest starsza ni w Polsce, to, co dla nas jest fajne i interesujce, dla nich jest ju przeytkiem. Zauwaalne jest to zarwno w strojach, jak i w wystpach. I absolutnie nie mam tu zamiaru krytykowa poziomu naszego taca! Pomimo tych opnie jestemy ju spor konkurencj zarwno dla wschodu jak i zachodu, co najlepiej wida po osigniciach naszych rodaczek. Szybko nadrabiamy zalegoci
    Dawniej uwaaam, e dla tancerek na wschodzie konkursy to taneczne ”by albo nie by”. Jednak wystpujc na konkursach Ligi, w chwili gdy moje konkurentki szczerze mi kibicoway i gratuloway zdobytych miejsc, zmienio si moje zdanie w tej kwestii. Oczywistym jest, e s takie osoby, ktre z zaciciem walcz o miejsca, ale takie zachowania nie s mile widziane . Z zasady jest wesoo, wszyscy jestemy do siebie przyjanie nastawieni. Mona zostawi strj w garderobie i wyj, wiedzc, e jak si wrci, zastanie si go w nienaruszonym stanie.
    Nie wiem czy trafnie to ujm, ale na wschodzie podejcie w kwestii konkursw jest bardzo powane. Z zasady nie widuje si dziewczyn wystpujcych w strojach sprowadzonych z Egiptu, gdy te s zbyt „popularne”. Wikszo zamawia stroje u projektantw, a ich wytwory s pikne, wyjtkowe i co za tym idzie, niejednokrotnie bardzo kosztowne. Ale coraz wicej Polek rwnie nie oszczdza na kostiumach. Braku mioci do taca orientalnego nie mona zarzuci ani jednym ani drugim. Moe jedynie podejcie do prezentowania si w cudzej choreografii nieco si rni – na wschodzie jest czym powszechnym i normalnym, u nas – chyba jeszcze nie cakiem.

C.: Podbijasz wschd w wielkim stylu. Twoje cieki prowadz Ci teraz
    gwnie w stron turniejw tanecznych rosyjskiej Ligi Profesjonalistw. Co
    takiego urzeko Ci w tej federacji? Czy mogaby przybliy nam zasady
    wystpw konkursowych w turniejach Ligi?

Z.:(miech) Czy gwnie to nie wiem. Ale wiesz, skoro doczyam do ich rankingu, chc wic ulokowa si w nim najwyej jak tylko mog
    W wiat Ligi wprowadzi mnie Aleksiej Riaboszapka i waciwie od pocztku jest moim przewodnikiem po niej. Stanowi to dla mnie ogromny zaszczyt, gdy jest genialnym pedagogiem, rozchwytywanym ju waciwie na caym wiecie. (W tym miejscu chciaabym rwnie podzikowa bardzo Inci za sprowadzenie go do naszego kraju i Mirandzi, na ktrej pomoc zawsze mog liczy i jest ona nieoceniona!)
    Czym Liga mnie przekonaa? Z pewnoci zasadami, jakie w niej panuj i ludmi, ktrzy je ustalaj. Na pierwszy konkurs Ligi ruszyam miesic po zawodach IDO. I doznaam ogromnego szoku, gdy pierwszy raz ujrzaam na – w przewaajcej czci – rosyjskim konkursie, styl cakowicie odbiegajcy od synnego „Russian belly dance”.Tancerki byy bardziej arabskie ni sportowe. To byo dla mnie co niewiarygodnego! (miech)
    Drug, chyba najistotniejsz kwesti (przynajmniej dla mnie) byo to, e sdziowie nie byli wycznie, hmmm, sdziami, ale mogam zobaczy ich rwnie „w akcji” podczas gali finaowej. I to, co wtedy zobaczyam, kompletnie mnie (przepraszam za wyraenie) powalio na opatki. Nie ukrywam, e podczas niektrych pokazw, pochlipiwaam sobie cichutko ze wzruszenia, a serce walio mi jak szalone. To byo co niesamowitego. Wtedy te chyba po raz pierwszy zakochaam si w Elenie Ramazanovej (zaoycielka Ligi).To niesamowita i na prawd wielka tancerka, instruktorka i choreograf, a przy tym bardzo sympatyczna kobieta. Jest dla mnie wzorem pod kadym wzgldem.
    Jest to wane, gdy twj taniec ocenia osoba, ktra potem przebiera si w strj i wychodzi na scen, a ty pod wpywem jej taca rozpywasz si w zachwycie. Sdziowie w IDO takich luksusw niestety nie serwowali.
    Zasady panujce na konkursach Ligi w klasycznym tacu orientalnym s nastpujce: gdy tancerka, ktra ukoczya 18 lat (dla modszych osb s kategorie takie jak: juniorzy i modzie – pocztkujcy i kontynuujcy), zgasza si po raz pierwszy do konkursu, wystpuje w nominacji amatorzy pocztkujcy w prezentacji do 3 minut. Od razu zapewniam, e nazwa tyczy si eliminacji konkursowej, a nie poziomu uczestniczek. Pocztkujcej osoby raczej w tej nominacji nie zobaczymy.
    Za kade zdobyte na danym konkursie miejsce przyznawane s punkty, zalene od iloci startujcych osb. Jeli uzbiera si ich 20, zostaje si przekwalifikowanym do amatorek kontynuujcych. Na niektrych zawodach (Puchar wiata lub Puchar Ligi) punkty liczone s podwjnie, ale i tak trzeba si napracowa, gdy nawet za pierwsze miejsce, jeli dostanie si 6 punktw to jest ju bardzo duo ( przy ok. 30 startujcych osobach…)
    W amatorkach kontynuujcych maksymalna dugo prezentacji to 4 minuty, a eby mc przej do kolejnej kategorii – kandydaci do profesjonalistw – naley uzbiera 30 punktw, na takiej samej zasadzie jak wczeniej. Gdy ju zostaniemy zakwalifikowane do kandydatek, zasady nieco si zmieniaj. W tej kategorii prezentujemy si obowizkowo w dwch tacach: klasyce – do 4 minut i folklorze – do 3 minut. Punkty s pniej sumowane i na ich podstawie ustala si miejsca.
    Po uzbieraniu 40 punktw dochodzimy do najwyszej nominacji – profesjonalistek, gdzie oceniane jestemy na podstawie trzech tacw: 1,5-minutowej improwizacji, 4-minutowej klasyce i 3-minutowym folklorze. Folklor jest bardzo ciekaw nominacj. Saidi, Melaya czy Khaleegy s bardzo pospolite, sza na Iraki czy Bandari zakoczy si 2 lata temu, teraz interesujca jest Siwa lub mao komu jeszcze znany ( rwnie tam!?) Alyr. Czsto mona zobaczy te Tunis, Marocco, Beledi folklorystyczne jak i nie (bo caa reszta te jest zaliczona do tej kategorii), Nubijski, Fellahi, Gawazee, Haggal, Muashahat – czyli dosownie wszystko.
    W klasyce taczymy do utworw instrumentalnych, megance lub tarab.
    Kady z tacw jest oceniany wedug osobnych kryteriw, m.in. leksyka, arabizm, maniera, rytm, jako (technika) i estetyka wystpu, umiejtnoci aktorskie, indywidualno, spjno stylistyczna, charakter, kompozycja i oglne wraenie.
    Dodam jeszcze odnonie przydziau do danej nominacji – istnieje moliwo przesania filmu ze swoim tacem i decyzj sdziw mona zosta przeniesionym do wyszej kategorii. Jednak trzeba uwaa, by nie porwa si z motyk na soce. Jedna z Mistrzy wiata ( pozwl, e nie powiem, ktra i z jakiej organizacji) nie zostaa przyjta do profesjonalistek za pierwszym podejciem. Warto te wiedzie, e Liga nie zabrania „swoim” tancerkom startowania w innych organizacjach, niestety jednak, nie wszystkie akceptuj tancerki Ligi ( m.in. IDO).
    Konkursy Ligi uwaam za doskona moliwo rozwoju. Konkurencja jest mocna, sdziowie to wykwalifikowani, specjalici zarwno w klasyce, jak i kadym gatunku folkloru. Prowadzone s rwnie rewelacyjne kursy – przez wykadowcw, ktrzy czerpali wiedz z arabskich rde, a teraz umiej przeoy to na nasz, europejski jzyk. Dodajc do tego wschodnie podejcie do taca, zorientowane na intensywn i cik prac – czeg mona chcie wicej?

C.:Rosjanki czsto pac za konkursowe choreografie, w Polsce nie jest to
    jeszcze bardzo popularne. Co o tym sdzisz?

Z.: Myl, e u nas prdzej czy pniej rwnie to nastpi i na pewno nie trzeba si tego ba, ani by nastawionym krytycznie wzgldem tego.
    Na wschodzie profesjonalne tancerki tacz ukady znanych choreografw, a ich uczennice wygrywaj konkursy ich choreografiami. Nie mona wic posdzi ich o choreograficzn bezpodno. W Lidze, oprcz rankingu tancerek, istnieje rwnie ranking choreografw. Wiele tancerek, ktre s na wysokich pozycjach tego drugiego zestawienia, nie taczy na konkursach wasnych ukadw.
    Kupienie choreografii jest bardzo ciekawym dowiadczeniem, wiele wprowadza do taca na kadym poziomie zaawansowania. Nie widz wic w tym nic zego.

C.: Czy mogaby zdradzi nam swoje etapy przygotowa do konkursw
    tanecznych?

Z.:Oczywicie! Z zasady 8-6 miesicy przed planowanym konkursem wybieram muzyk, rozpoczynam przygotowania ukadu, potem kostiumu. Trenuj 4-8 godzin dziennie. A na dwa tygodnie przed wielkimi zawodami to ju w ogle nic innego nie robi, tylko tacz.
    Moe by? (miech)
    Przyznam szczerze, e po przeczytaniu takiej wypowiedzi, odechciao by mi si startowania w czymkolwiek (miech)
    Tak naprawd, wane jest przede wszystkim to, by mie pomys na siebie, na swj wystp i ogromne pragnienie zaprezentowania tego przed publicznoci. Trzeba jednak bardzo uwaa, eby nie da si wypali- stresowi, emocjom, podekscytowaniu czy zmczeniu – zarwno psychicznemu, jak i fizycznemu. Niezalenie od tego, jak mocne bymy nie byy, wszystkie zawody to ogromne obcienie psychiczne i fizyczne. Warto zdawa sobie z tego spraw i dba o siebie. Dobrze jest, gdy mamy blisk osob, trenera, ktremu w kadej chwili moemy si wyali, gdy nadchodzi kryzys, ktra w nas wierzy i jest motorem do pracy. Czowiek jest strasznym leniem, a nawet jeli nim nie jest, gdy czuje nad sob” bacik”, jest w stanie zrobi o wiele wicej.
    Oczywistym jest, e im wicej trenujemy tym prdzej ujrzymy efekty, a tym samym – jest szansa na lepsze wyniki. Kwestia dugoci treningw to bardzo indywidualna sprawa. Sama czasem siedz po 6 godzin na sali, a czasem 40 minut nie mog wytaczy. Mam te kilka medali, ktre wytaczyam kompletnie improwizujc…

Czasami miem twierdzi, e w im wikszej iloci zawodw czowiek startuje, tym bardziej si uodparnia. Jednak w chwili, gdy stoj za kulisami i jestem wywoywana na scen do prezentacji konkursowej moje twierdzenie dziwnym trafem nijak ma si do rzeczywistoci. (miech)

C.: Konkursy taneczne to take umiejtno zajmowania miejsc innych ni
    pierwsze. Jakie nastawienie psychologiczne poleciaby tancerkom? Nie kady wystp koczy si przecie zwycistwem?

Z.: Wiem, e zabrzmi to dziwnie, ale dla mnie tak naprawd celem konkursw nie jest ch bycia pierwsz. Zote medale le dziaaj na moj psychik. Drugie lub trzecie miejsce to takie, ktre najbardziej lubi .Daje zna, e nie jest le z moim tacem, a jednoczenie jest motywacj do dalszej pracy. Kto kiedy bardzo mdrze powiedzia: ”jeli jest si pierwszym, tak naprawd nie ma si z czego cieszy, gdy znaczy to wycznie tyle, e konkurencja bya saba”. Oczywicie powiedzenie jest nieco artobliwe, ale nawizuje do tego, e taniec jest czym, w czym tak naprawd nigdy nie mona by dobrym. Bo zawsze mona by lepszym, zrobi co mocniej, dokadniej. Jednych to smuci, dla mnie jest to akurat fajne – apetyt ronie w miar jedzenia, a ono nigdy si nie koczy.
    Pytasz o nastawienie psychologiczne. Zaley ono od tego, po co jedzie si na dany konkurs. Wane by jasno okreli sobie swoje wasne cele i oczekiwania i ulokowa je wzgldnie adekwatnie do moliwoci ich zrealizowania. Przede wszystkim po to, by unikn rozczarowania, ktre nie wpywa dobrze na nasz pniejsz motywacj. Warto popracowa nad sob i niezalenie od wyniku, podchodzi do caego dowiadczenia z dystansem i pokor.
    Nie kady konkurs koczy si zwycistwem, a nawet jeli si koczy, to nie oznacza od razu, e jest si najlepsz, najpikniejsz, najzdolniejsz czy najzwinniejsz tancerk na globie. Jest si wycznie zwyciczyni danego konkursu .

C.: Syniesz z niezwykego stylu taca i robionych przez siebie kostiumw
    tanecznych. Czy mocny image to ryzyko czy atut? Lepiej podporzdkowa si
    narzucanym formom konkursowym czy postawi na indywidualno?

Z.:Tu od razu mam przed oczami mj tegoroczny wystp na Pucharze Ligi Profesjonalistw w Moskwie, ktry pod tym wzgldem by dla mnie przeomowym. Te konkursy co roku s na bardzo wysokim poziomie i zbieraj ogromn liczb uczestniczek. W zeszym roku wystpowao ich ponad 500! W tym roku, w samej kategorii amatorek pocztkujcych byo ok. 70 osb, kontynuujcych – 33, kandydatek do profesjonalistek – 14, profesjonalistek – 7. Do tego dochodz nominacje takie jak: folklor, juniorki, modzie, seniorki pocztkujce i kontynuujce w klasyce i folklorze, show belly dance, comedy belly dance, jak i wszystkie powysze kategorie w duetach, maych grupach i formacjach. Puchar ten z zasady trwa 3 dni, od rana do nocy. Ja po dwch dniach ogldania tego konkursu mogabym wasnorcznie wybudowa pomnik dla jury za wytrwao. Szczcie, e w trzecim dniu sama wystpowaam, bo oglda chyba ju nie byabym w stanie. Pomimo, e wystpy byy na prawd fenomenalne!
    Wracajc do naszego pytania, gdy startuje si jako profesjonalistka mona wyj z czym innym, nietypowym. W pozostaych kategoriach lepiej nie eksperymentowa. ALE. Na wspomnianym przeze mnie Pucharze wyszam z czym kompletnie niekonkursowym, w stroju, ktremu daleko byo do Egiptu. Zdawaam sobie spraw, e nie mam co liczy na fanfary, ale taki miaam pomys i strasznie chciaam go zrealizowa, niezalenie od wyniku. Pamitam, e po moim finaowym wyjciu podesza do mnie jedna z sdzin (nie sdziowaa mojej kategorii, ale ogldaa j) i zapytaa dlaczego tacz w rkawiczkach, zwizanych wosach, do muzyki, ktra konkursow nie jest. Odpowiedziaam jej spokojnie, e takie miaam marzenie i chciaam je zrealizowa. Utwierdzia mnie tym samym, e na podium nie mam co liczy.
    Tym wiksze byo dla mnie zaskoczenie, gdy podczas wyczytywania trzech pierwszy miejsc brzowy medal zosta przyznany Jewie Dziendzieciewicz z Polszy Do dzi jest on dla mnie jednym z najcenniejszych medali. Na pewno nie zdobyam go wycznie przez swoj” inno”, gdy oceniane byymy rwnie w improwizacji.
    Doszy mnie suchy, e moje wystpy s ju uznawane wanie za to, e s inne, ale zawsze przemylane i dopracowane w kadym detalu. Dostaam wic chyba ciche przyzwolenie na swoje eksperymenty Czasami warto wic zaryzykowa i postawi na indywidualno.

C.:Jakie dowiadczenia z konkursw taca towarzyskiego przeniosa na
    konkursy taca orientalnego? Czy te dwie dziedziny bardzo rni si pod
    wzgldem konkursw?

Z.: Przede wszystkim taniec towarzyski nauczy mnie tego, e nie ma taca bez techniki, ale technika zabija taniec. U mnie, niestety, tak si dokadnie stao. Gdy zaczam wic na powanie zajmowa si belly dance miaam tylko jedno marzenie – by nie popeni tego samego bdu i nie pozwoli by cokolwiek zabio we mnie rado jak daje taniec. To takie pierwsze skojarzenie, ktre mi si nasuwa.
    Dla mnie, osoby, ktra kompletnie nie ma pamici do choreografii, konkursy belly dance s pestk. Bo nie ma problemu, e zapomn ukadu. Jestem zalena tylko od siebie.
    Myl, e s osoby, dla ktrych dziedziny te nie bd si wielce rni. Jakby nie patrze, od pewnego momentu, zarwno o tacu towarzyskim jak i arabskim mona powiedzie, e s sportowe. Ale to ju zaley indywidualnie od kadej osoby , kiedy u niej moment ten nastpi.

I mae podsumowanie
    Konkursw nie ma si co ba czy te uwaa za zo. S doskona okazj do rozwoju, niezapomnianych wrae i wspomnie. Warto wic z niej skorzysta.
    A to, jaki wpyw bd miay na ksztatowanie si naszego taca, zaley tylko i wycznie od nas samych.
    Ostatnio edytowane przez Camilia ; 15-02-2011 o 14:39
    www.camilia.pl
    www.orientexpresja.pl

http://www.facebook.com/camiliabellydancepoland

http://www.facebook.com/orientexpresja

https://www.facebook.com/orientalnykoktajl

Doczy
    16-09-2009
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    445
    Sia Reputacji
    13

Domylny

Prezentuj dugo oczekiwany artyku. Mamcie co czyta Mam nadzij, e speniam Wasze oczekiwania, jeeli zechcecie doda punkty reputacji, oczywicie jeli artyku Wam si podoba prosz nie zapomnijcie nagrodzi, take punktami Suraiyi, Jamilah i Zainy za udzielenie tych wietnych wywiadw.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie i nastpne "zamwienia".

Ps. W planach artyku na podstawie wywiadw z Zain (ktora obecnie jest na kontrakcie w Dubaju), oraz Shirin (nasz gwiazd w Egipcie). Podpytamy o wszystko na temat pracy tancerki w krajach arabskich, dowiadczenia, wyniesione nauki, porady itd.

Ostrzymy pazurki na nastpny materia.
    www.camilia.pl
    www.orientexpresja.pl

http://www.facebook.com/camiliabellydancepoland

http://www.facebook.com/orientexpresja

https://www.facebook.com/orientalnykoktajl

Doczy
    03-03-2008
    Miasto
    Pozna
    Wiadomoci
    5 508
    Sia Reputacji
    19

Doczy
    28-04-2009
    Wiadomoci
    164
    Sia Reputacji
    11

Domylny

Bardzo fajne wywiady, duo poytecznych informacji, nawet jeeli nie bd startowaa w konkursach

Doczy
    01-03-2010
    Miasto
    Lublin
    Wiadomoci
    214
    Sia Reputacji
    10

Domylny

Przeczytaam jednym tchem !!! Cudowny artyku !!!!
    wczeniej Samiyah

Wyprzeda szafy!!! Polecam

http://www.belly-dance.pl/forum/showthread.php/4607-Wyprzeda%C5%BC-szafy-czyli-stroj%C4%99-rekwizyty-ubranka-i-wszystko-inne-!!!!!!!!!!-POLECAM!!!

Doczy
    04-03-2009
    Miasto
    Legnica
    Wiadomoci
    563
    Sia Reputacji
    11

Domylny

Kurcze,ju dawno nie czytaam tak wcigajcego i interesujcego wywiadu.

Doczy
    28-08-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    4 081
    Sia Reputacji
    20

Domylny

Camilio, nawet nie wiesz jak moje serce si raduje kiedy trafiaj na nasze forum takie pereki jak ten artyku.
    Bdzie on na pewno zbiorem wskazwek i drogowskazem dla wszystkich tancerek, ktre bd chciay rozpocz swoj przygod z konkursami. Polskie tancerki maj ju bardzo duo dowiadcze w ronych aspektach taca, potrzeba tylko kogo kto zachci i pomoe im podzieli si tym z innymi.
    Mam rwnie nadziej, e ten artyku bdzie pocztkiem do dyskusji na temat strategii, technik, przygotowania si do przyszych konkursw.

Oczywicie nagroda za t wielk prac w postaci punktw reputacji leci na Twoje konto. Zachcam wszystkich do docenienia Camili w ten sposb.

Domylny

Ze swojej strony dzikuj Camilii za zaproszenie do projektu! Mam nadziej, e uznacie materia za pomocny:-)
    Spotkajmy sie na Facebook:
    Suraiya Ibrahim - International Oriental Dance Artist, Suraiya Ibrahim

Doczy
    24-02-2008
    Wiadomoci
    548
    Sia Reputacji
    12

Domylny

dziewczyny brawo za ten artyku.

Nareszcie zostao powiedziane wprost, e przygotowania do konkursu to wielomiesiczna praca, wspomagana burz mzgw i wielogodzinnymi treningami. I e w tacu wana jest nie tylko choreografia, ale i "oprawa" tej choreografii. Mam nadziej, e wiele amatorek konkursw skorzysta z rad utytuowanych koleanek, i powici teraz wicej czasu (ni np. raz w tygodniu na zajciach) na przygotowania..., e bd one zdobyway cenn wiedz i dowiadczenia, zaoszczdz sobie niepotrzebnych rozczarowa... oraz e bd czerpa t(t) niesamowit rado z samego taca.

dla autorkidla rozmwczy

Doczy
    16-11-2007
    Miasto
    Katowice
    Wiadomoci
    407
    Sia Reputacji
    13

Domylny

Dzikuj Camilii za cudowny wywiad.
    ;*
    Dziewczyny jeli macie pytania w sprawie konkursw zapraszam do dyskusji lub na warsztaty organizowane przez Camilie

Doczy
    29-06-2008
    Miasto
    Trjmiasto
    Wiadomoci
    1 260
    Sia Reputacji
    15

Domylny

Dzikuj Wam za bardzo wartociowy artyku. Punkciki poleciay

Cytat Pierwotnie wysane przez Isar Zobacz wiadomo
    Nareszcie zostao powiedziane wprost, e przygotowania do konkursu to wielomiesiczna praca, wspomagana burz mzgw i wielogodzinnymi treningami. I e w tacu wana jest nie tylko choreografia, ale i "oprawa" tej choreografii. Mam nadziej, e wiele amatorek konkursw skorzysta z rad utytuowanych koleanek, i powici teraz wicej czasu (ni np. raz w tygodniu na zajciach) na przygotowania...
    Taaak, sukces wymaga duego nakadu pracy, wielu godzin wicze i powicenia... Jednak to, co jeszcze silnie "przebija si" z tych wywiadw, to fakt, e pasja i mio do taca s bardzo, bardzo wane
    WHAT YOU GIVE IS WHAT YOU GET.

Doczy
    28-08-2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiadomoci
    1 125
    Sia Reputacji
    16

Domylny

wietny artyku. Dziekuj wszystkim 4 Paniom: Camili, Jamili, Suraiyi i Zainie - kadej dodaam po "reputacji".
    Czekam z niecierpliwoci na nastpne wartciowe zwierzenia z pracy tanecznej polskih gwiazd BD.
    Ju od roku zakochana w baroku

Ech - Chciaoby sie podzieli wiedz z belly dance, uczy, inspirowa, tworzy....
    Sowillo / Safi

Doczy
    09-12-2007
    Miasto
    Krakw, Czstochowa
    Wiadomoci
    1 340
    Sia Reputacji
    13

Domylny

Dzikuj Wam bardzo za ten artyku. Bardzo wartociowy. Dodaj punkty reputacji

Doczy
    04-03-2009
    Miasto
    Legnica
    Wiadomoci
    563
    Sia Reputacji
    11

Domylny

Mnie zaskoczya wypowied Surayii,w ktrej mwi,e nigdy nie wykonuje wyuczonej choreografii od A do Z,tylko wplata improwizacj.Mylaam,e wasnie wszystko ma wyuczone od deski do deski i kady takt muzyki opracowany w najdrobniejszych szczegach.Zdziwiam si,e jednak jest inaczej i duy plus za to dla Surayii

Doczy
    04-11-2007
    Miasto
    Krakw
    Wiadomoci
    8 883
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Rashido, to udowadnia, e dobra tancerka nawet jak improwizuje, to robi to profesjonalnie

Doczy
    05-01-2008
    Miasto
    lsk
    Wiadomoci
    746
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Dzikuj Camilio . wietnie si czytao. Ciekawie jest pozna "drug stron medalu"

"My kobiety jestemy anioami, a jak si nam podetnie skrzyda..., dalej lecimy na miotle "
    Serce ma swoje racje, ktrych rozum nie zna
    (Pascal)

, ATS i taniec cygaski

Doczy
    17-09-2008
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    2 292
    Sia Reputacji
    14

Domylny

Bardzo Wam dzikuj! Mnstwo cennych wskazwek dla zabierajcych si za "konkursowanie" jak i ju "konkursujcych si". Naprawd wietna robota, bardzo bardzo dzikuj!

Doczy
    08-11-2007
    Miasto
    Ldek Zdrj
    Wiadomoci
    179
    Sia Reputacji
    12

Domylny

Jestem zachwycona,cudowna robota!!
    Dawniej jamillka ...

Domylny

Rashido, duo osb si dziwi i czsto mnie o to pytaj... ze mna to tak: na wystpach komercyjnych o ile do takich dochodzi improwizuje 100%! Zawsze!

Na wystpach festiwalowych, np za granic - 50/50, ale z tendencja do wiekszej dawki improwizacji a taczc beledi przewaznie 100%.

Dotd raz w yciu zataczyam cudz choreografie- wiadomie nie chc si uczy niczyich na tyle by weszy mi dobrze w ciao ...

Na konkursach jak dotd na oko 60% to byo choreo 40% improwizacja.

Przewanie stopie mojej improwizacji determinuje publiczno- jeli tylko zapi z nimi kontakt to imrowizuje w 100% - emocje bior gre i nie mam ochoty na adne choreo, chce si z nimi jakby pobawi;-)

Ale generalnie- nawet jak tacz dany taniec na 10 festivalach to nigdy nie tacz go tak samo- chce czu na scenie niepowtarzalno danej prezentacji nawet jeli na 10 wykona tego samego utworu poowa jest gorsza od drugiej... nie szkodzi... ja wybieram opcj - tacze tak jak dzi czuje, a nie tacze bo tak sie wyuczyam i w kazdych okolicznociach wykonanie bdzie identyczne (mnie ten wariant po prostu kompletnie nie imponuje- na scenie chc widzie nawet mniej doskona, ale artystk, a nie mechanicznego wyuczonego robota)

Poza tym, czasem na festiwalach zagr., przylatuje sie na ostatni chwil (czsto po podrnych przebojach), potem uczy si caly dzie i prawie padajc wystpuje wieczorem - np po godzinnym odpoczynku, make-upie w 30 min, posiku w przelocie - w takich okolicznociach o perfekcjonimie nie ma i tak mowy... czowiek taczy nie czujc sie jak bogini a czsto nawet na totalnym zmczeniu - oczywicie wtedy najlepiej wyklepa nauczone choreo a nie sili si na improwizacje, ale dla mnie improwizacja jest naturalniejszym stanem wic w takich sytuacjach po prostu improwizuje totalnie:-)

Z mojego dowiadczenia wynika, e ludzie, ktrych szanuj i wiem, e wiedz co mwi zawsze bardziej komplementuj i doceniaj umiejtno ciekawej improwizacji ni wyuczon choreografi wic zdecydowanie bd si tego wariantu trzymaa tym bardziej, e jest dla mnie zupenie naturalny za kajdanki choreograficzne zabieraj mi ogromn cz frajdy z wystpu :-)

Kocham stan nieprzewidywalnoci na scenie, zaskoczenia samej siebie co zaraz zrobie, moliwo flirtu z publicznoci i taczenia czego co wynika z sytuacji w tym danym czasie i miejscu- to sprawia, e kocham swoj prac i i zawsze czuj wieo emocji gdy wystpuje;-)
    Naturalnie to wcale nie musi dziaa na kogo innego wic zawsze warto mie choreo w rkawie na wszelki wypadek, szczeglnie jeli nie jest si jeszcze scenicznym zwierzaczkiem:-)

Pozdrawiam!
    Spotkajmy sie na Facebook:
    Suraiya Ibrahim - International Oriental Dance Artist, Suraiya Ibrahim

Doczy
    04-03-2009
    Miasto
    Legnica
    Wiadomoci
    563
    Sia Reputacji
    11

Domylny

Dzikuj Surayo za te cenne wskazwki,za tak obszern i ciekaw wypowied.

Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia

Tagi tematu

Reguy pisania

• Publikowa nowe tematy: nie moesz
  • Pisa wiadomoci: nie moesz
  • Dodawa zaczniki: nie moesz
  • Edytowa swoje wiadomoci: nie moesz
  •