Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
ITS w Polsce
Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia
Wyniki 1 do 20 z 26

Temat: ITS w Polsce

Miasto
    Białystok
    Siła Reputacji
    13

Domyślny ITS w Polsce

Z czystej, żywej ciekawości zapytam. wiem, że na paru festiwalach europejskich, jak Tribal Umrah, ITS się przewija i pojawia, w USA też. U nas był przez ostatnich parę ładnych lat mały problem z ogarnięciem tego prawidłowego ATSu wg FCBD, więc właściwie wszystko, co odpadało poza kanon, często wpadało do worka pod hasłem ITS. Ale że jesteśmy już starsze i świadomsze ;>, to z ciekawości przyszło mi do głowy- czy u nas oprócz ATSu działają też inne formy improwizowanego tribalu, świadomie tańczony ITS w jakiejkolwiek postaci? pozdrówki serdeczne!
    Szabla- wyróżnia się jednosiecznym, wygiętym ostrzem. Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów.
    Mieczma prostą głownię (ostrze) i otwartą rękojeść, jest obosieczny. Wyjątek to japońska katana z zakrzywioną, jednosieczną głownią.

Miasto
    tam gdzie są warsztaty
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

A co to jest ITS?

Miasto
    gdzie tribe mój, tam miejsce moje ;-P
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Improvisational Tribal Style - czyli wszystkie style wywodzące się z ATSu, oparte o te same, podstawowe zasady (improwizacyjność, grupowość, tribalowa stylistyka), ale nie mieszczące się w kanonie figur FCBD.
    http://www.oulednail.com

Miasto
    tam gdzie są warsztaty
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Nie wiem, czy dobrze rozumiem - ITS to taki trajb, który ma własne znaki i figury, wymyślone przez siebie a nie FCBD?

Miasto
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Też albo korzysta z podobnych systemów wymyślonych przez inne słynne grupy/tancerki, np. formatu Kajiry Djoumahny z Black Sheep Belly Dance albo Paulette Rees-Denis z Gypsy Caravan.

Miasto
    Wrocław/Trzebnica
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

My np: łączymy kroki tribalowe z gotykiem i kabaretem
    TRIBAL VANGUARD! https://www.facebook.com/events/539015969511672/?fref=ts

Miasto
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Ale improwizujecie na scenie, czy jest to raczej choreo? Bo w ITSie to kluczowy jest improwizacyjny charakter, a rozwiązania choreograficzne podpadają pod tribal fusion lub tzw. combo-based tribal, czyli tribal oparty na kombinacjach (bardzo otwarta i luźna kategoria mieszcząca choreograficzne i półchoreograficzne rozwiązania różnej maści)

Miasto
    Wrocław/Trzebnica
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Mówię o improwizacji.
    Choreografia to inna bajka i juz raczej mało wspólnego ma z charakterystycznymi klimatami ATSu FCBD lub pokrewnych.
    Ostatnio edytowane przez Ellswarth ; 26-07-2011 o 08:21 Powód: literowka ;d

Miasto
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

O - to fajnie, a łączycie figury z różnych źródeł, czy raczej same coś wymyślacie, czy jedno i drugie?

Miasto
    Wrocław/Trzebnica
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Jako zespół bardziej interesujemy się fuzją (kabaret, gothic), ATS traktujemy jako niezbędną podstawę, a nie jako priorytet, więc korzystamy z gotowca :]
    Czasem się zdarza, że wymyślamy parę kroków na wejście i zejście i z nich korzystamy.

Miasto
    Białystok
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Myśmy stanęły przed dylematem- jak by tu zrobić, żeby kombinacje z użyciem spódnic jako rekwizytu dało się wpleść w format, nie rezygnować przy tym z saggatów i móc improwizować grupowo mimo to. I absolutnie nie udawać, że to jest "prawie ATS", bo byłoby to zagraniem "nieczystym" )) Więc po pół roku selekcji, eksperymentów i śleczęnia nad różnymi tańcami, głównie romskimi,ale z różnych stron świata (Kalbelia np, Andaluzja i ichne wpływy flamencowe, folklor beduiński), oraz ulubionymi solówkami z tribal fusion przy ruchach wolnych, doczekałyśmy się swojego mini formatu. Starałyśmy się, żeby z ATSem się nic nie powtarzało w sensie kroków z szacunku dla formatu Caroleny, coby nie robić kalki. Trudno było i podobieństwa się trafiają tu i ówdzie, zasady są oczywiście podobne- solistki, chór, fade'y, ale wyszło nam coś z tego własnego, ze spójnymi figurami. Nie wiem, na ile będziemy z tym do ludzi wychodzić, na razie występowałyśmy tylko 2 razy z tym akurat formacikiem, ale fajnie, że jednak w Polsce takie eksperymenty powstają nie tylko u nas (blisko Czarnobyla; ))) Ellswarth, a macie jakieś filmikowe próbki Waszej improwizacji?
    Szabla- wyróżnia się jednosiecznym, wygiętym ostrzem. Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów.
    Mieczma prostą głownię (ostrze) i otwartą rękojeść, jest obosieczny. Wyjątek to japońska katana z zakrzywioną, jednosieczną głownią.

Miasto
    Wrocław/Trzebnica
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Takiej pod gotyk czy kabaret? Tylko fragmenty na YT.
    Improwizacja jest dość widowiskowa (jeśli ludzie wiedzą wcześniej, że to improwizacja) więc traktujemy ją raczej jako wstęp do zabawy z publiką.

Jeśli miałabym określić ją słownie to korzystamy z ruchów najczęściej FCBD ale i innych. Nakładamy na to gesty, mimikę oraz inną pracę i wygląd rąk. Agresywne i ostre jeśli jest to gotyk (a'la wampir który Cie zje lub słodko w kabarecie.

Osobiście jestem nieco zszokowana(tak pozytywnie) tym, jak się rozwinął ATS i ile pochodnych z niego wytworzono .
    Chociaż to też czasem sprawia, że zastanawiam się, czy aby nie poszłyśmy za bardzo we "własne widzi mi się".

Miasto
    Białystok
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Mi się wydaje, że jeśli się szanuje "styl- matkę", nie miesza nic do niego, a na bazie wyniesionych z niego doświadczeń tworzy coś własnego i jasno określa się, że to nie jest ATS, to jest właśnie nasz ITS, to wszystko jest OK, bo taki własny format też świadczy o kreatywności i inwencji trajbu. U nas w kraju z samym ATSem było sporo zamieszania, teraz się już wyczyścił, więc myślę, że powolutku będzie na tyle oczywisty, aby na tribalowych festiwalach zrobić jakiś kącik na jakiś pomysł własny tak, w ramach regionalnych ciekawostek.
    Jakbyś mogła to podeślij linka i do gotyku i do kabaretu (czyli macie jakby 2 robocze formaty improwizacyjne?), coby pooglądać. Fajnie, że robicie coś całkiem "po swojemu", my też staramy się robić właśnie tak, żeby format nie wyglądał, jak "niedorobiony ATS" czy jego "podróbka"- mimo całej mojej sympatii do różnych rodzaj tribalu, to Black Sheep czy Gypsy Caravan wydają mi się takim trochę chaotycznym stylem, bardzo do ATSu zbliżonym, kilka kroczków własnych mają fajnych, ale nie ma takich reguł, przejrzystości, dokladności ruchów, jak w ATSie. Podoba mi się sama idea improwizacji grupowej i ciekawa jestem, jak robią to inne grupy, bazując może na nieco innych elementach folklorystycznych czy współczesnych niż FCBD, jednocześnie ATSu nie "przerabiając na swoją modłę", tylko robiąc coś innego, choć na podobnych zasadach. Na kilku większych festiwalach europejskich i USA widziałam właśnie opisy grup- ITS, dlatego temat mnie zaciekawił.
    Czekam na filmiki i pozdrawiam ciepło!

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Fajnie że powstał taki temat Pozwólcie że wtrącę 3 grosze, jako że ITS zainteresował i nasz trajb - ale zobaczymy co się z tego wykluje
    Ale do rzeczy - jak niektórzy mogli zauważyć, lubimy w Sunandzie nietypowe rozwiązania i stylizacje, nawet jeśli występujemy z 'klasycznym' ATSem - choćby prezentowana przez nas na konwencie fantastycznym stylizacja steampunkowa, gdzie nietypowe (jak na ATS) były zarówno stroje, jak i muzyka. Jakiś czas później rozmawiałyśmy z Bri Hurley na warsztatach we Wrocławiu. Rozmawiałyśmy właśnie o stylizacjach w tribalu, i Bri powiedziała, że jeśli COKOLWIEK zmieniamy w ATSie (nie tylko kroki, ale właśnie np. mocno zmieniamy stylistykę strojów), to bezpieczniej jest używać nazwy ITS, gdyż na ATS składa się nie tylko kanon kroków, ale również specyficzna muzyka oraz ogólny 'look'
    Dlatego od tej pory mówimy, że nasz trajb tańczy zarówno ATS (ten w klasycznym wydaniu) jak i ITS - czyli wszystko co wychodzi poza przyjęty 'imidż' ATSu - łącznie właśnie z nietypowymi stylizacjami, muzyką czy np. choreografizowanymi wstawkami, jeśli chcemy zrobić jakieś ciekawsze, nietypowe przejścia czy ustawienia
    Nieważne ile razy upadasz; ważne, ile razy się podnosisz.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

Ważną kwestię poruszyłaś, Ivoree - ATS to nie tylko format kroków, ale i cała otoczka muzyczno-stylistyczna. Więc choćby zatańczenie bez choli pod stanikiem to już ITS, zatańczenie w zmienionym jakkolwiek kostiumie czy do zupełnie nieATSowej muzyki to już ITS. I to bywa naprawdę genialny ITS, ważne, by zostały zachowane definicje i odpowiednie nazewnictwo. Sama na razie ściśle trzymam się kanonu ATSowego, ale mam wiele podziwu dla dobrze zrobionego ITSu i będę mocno trzymać kciuki za Wasze działania!

Chociaż... Może i Syrenki nie są zawsze takie do końca true ATSowe - przecież nasze wariacje kostiumowe z kamizelkami to mocne odejście od kanonu - ale z zachowaniem szacunku do kanonu (czyli nie tańczymy w samym staniku), więc jest to raczej wariacja artystyczna na temat Niedługo szykujemy kolejny kostium w tym stylu, bo klimaty bałkańsko-cygańskie mocno nas kręcą, a są jakoś pokrętnie zgodne ze stylistyką ATSu

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Bardzo ważne rzeczy tu mówicie dziewczyny, więc nie mam nic do dodania, bo myślę to samo. Uważam tylko, że jeżeli ktoś tańczy ITS, to powinien używać tej nazwy. A jeśli ATS, to tej. Widzimy w świecie dużo ITSowych grup, które uparcie podpisują się ATSem. Nie wiem, czy wynika to z niewiedzy, czy po prostu z uparcia. Ale jeśli ktoś już wie, czym się jedno od drugiego różni, powinien to uszanować. Zresztą, daleko nie trzeba szukać, sama Carolena na swojej stronce pisze co ATSem jest, a co już nie
    Ivoree - bardzo mi się podoba to, co napisałaś, że mówicie o sobie , że tańczycie ATS i ITS - tak chyba najbezpieczniej, jeśli się nie jest w 100% przekonanym, że wykonuje się ATS

Wydaje mi się, że te stricte ATSowe grupy też flirtują z ITSem, jeżeli wziąć pod uwagę, że np. zmiana wizerunku, czy muzyki, to już ITS. I dobrze - bo wtedy można coś zrobić ciekawego także

Jedno mnie zastanawia: czy naprawdę zmiana strojów taka, że np nie ma się choli, tylko kamizelki, albo nie ma się chust z pomponami, to już ITS? W moim odczuciu wydaje mi się, że nie, jeśli jest zachowana "etniczna" stylistyka. Ale proszę o wypowiedź kogoś w tym temacie bardzo zorientowanego, bo szczerze mówiąc o tym nie wiem do końca co myśleć. Z góry dzięki

"Nie ma nic bardziej żałosnego od niespełnionych marzeń"

/mikołaj gogol/

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

Carolena wyraźnie zdefiniowała na warsztatach, co musi zawierać kostium do ATSu:
    - harem pants (aczkolwiek same tańczą też w rufflach, więc też ujdą)
    - spódnicę
    - choli

Opcjonalny jest coin bra oraz turban. Ilość spódnic bywa różna
    Pas na biodrach, biżuteria, kwiaty itp. ogólny etniczny look nie były chyba wymienione w definicji, ale istotna jest właśnie zachowana stylistyka ATSowa - tu już opieramy się na własnym wyczuciu raczej.

Czyli kostium do ATSu ma na górze choli - jeśli ma coś innego, to już jest mocne odejście od kanonu. A jeśli odchodzimy od kanonu, to już troszeczkę flirtujemy z ITSem - ale ja mam jednak poczucie, że tańcząc w kamizelkach możemy nazywać się tancerkami ATSu, o ile wszystko inne jest totalnie zgodne.

Czytałam ciekawy wywiad z Caroleną w Tribal Bible (dorwałam się na chwilę, gdy Patricia przywiozła na CATTa) i opowiadała, że strój i format są ze sobą mocno związane i rozwijały się w ścisłej zależności - pewne elementy kostiumu musiały odpaść, bo nie sprawdzały się w tańcu, ale też pewne elementy tańca odpadły, bo nie grały ze strojem (np. taniec z woalem nie dawał się wykonać w turbanie).

A co do muzyki to warto przeczytać FAQ o muzyce do ATSu - w miarę wszystko wyjaśnia:
    http://www.fcbd.com/catalog/index.ph...96793e11f0aaa9

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Aha, czyli wszystko wg tego, co rozumiałam do tej pory
    Myślałam, że jakoś bardziej "restrykcyjne" to jest, ale to są zasady ogólnie znane i trzymane

Tribal Bible???? - chcę to dorwać! Skądś można, nie wiesz?

"Nie ma nic bardziej żałosnego od niespełnionych marzeń"

/mikołaj gogol/

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

O ile wiem, nie można... Wydano raz, rozeszło się... To chodzi podobno czasem na ebayu po jakichś idiotycznych cenach. Ja poczytałam kawałek, gdy nam Patricia Zarnovican pożyczyła.

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    19

Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •