Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Taniec andaluzyjski cz.II -Mahmoud Reda: rekonstruktor czy twórca tańca andaluzyjskiego?
Wyniki 1 do 17 z 17

Temat: Taniec andaluzyjski cz.II -Mahmoud Reda: rekonstruktor czy twórca tańca andaluzyjskiego?

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny Taniec andaluzyjski cz.II -Mahmoud Reda: rekonstruktor czy twórca tańca andaluzyjskiego?

Taniec andaluzyjski cz.II

Oto druga część artykułu o tańcu andaluzyjskim:

Mahmoud Reda rekonstruktor czy twórca tańca andaluzyjskiego?

W 1979 roku Ali Reda brat i menadżer Mahmouda Redy spotkał utalentowanego muzyka, kompozytora i poetę Fouada Abdel Magida. Fouad Abdel Magid zajmował się komponowaniem muzyki do pisanej przez siebie poezji mawuszszahat. Ali był pod wielkim wrażeniem jego talentu, postanowił rozpocząć z nim współpracę i stworzyć wraz z grupą Mahmouda Redy przedstawienie tanecznie do wspaniałej muzyki muwaszszahat. Wybrano osiem utworów i zlecono Abdelowi Haleemowi Nouirze, aby zaarażował je na dużą orkiestrę, zawierającą zarówno instrumenty egipskie jaki zachodnie.

Ponieważ muzyczna tradycja komponowania i śpiewania muwaszszahatów była kontynuowana przez wieki i zachwała się do dzisiejszych czasów, muzycy wiedzieli na czym się wzorować. W przeciwieństwie do nich Mahmoud Reda i Farida Fahmi nie posiadali żadnych źródeł, z których można było się dowiedzieć jak tańczono przed wiekami muwaszszahat. Kulura islamu zabrania malowania i rysowania wizerunków ludzkich i zwierzęcych, nie wiadomo więc jakie pozy przyjmowały tancerki i w co dokładnie się ubierały.

Mahmoud Reda postanowił skorzystać ze swojego bogatego doświadczenia choreograficznego i przedstawić tańcem muzyki, jej nastroju, charakteru i uczuć jakie przekazuje. Starał się zachować wartości estetyczne, temperament i normy kulturowe świata arabskiego. Mahmoud Reda nie był rekonstruktrorem średniowiecznego tańca, ale twórcą nowego stylu inspirowanego wielowiekową kulturą arabską. Nowy styl zwany po arabsku „muwashshahat raqisa” zaliczył jako podgatunek klasycznego raqs sharqi.

Produkcja teleizyjna przygodowana dzięki takim artystom jak: Mahmoud Reda, Farida Fahmi, Fouad Abdel Magid, Abdle Haleem Nouira pod czujnym okiem Alego Redy odniosła sukces w Egipcie i na całym świecie arabskim. Była wielokrotnie powtarzana w telewizji, a także wystawiana na scenie. Do dziś dokonania Mahmouda Redy i jego przyjaciół stanowią punkt wyjścia dla wielu tancerek prezentujących taniec andaluzyjski.

Na YouTubie dostępny jest filmik prezentujący choreografię do piosenki "Gharib al dar". Jest to najbardziej popularna i niejako "wzorcowa" choreografia Mahmouda Redy ze słynnej telewizyjnej produkcji.

فؤاد عبد المجيد
    http://www.youtube.com/watch?v=ateZ0...eature=related

Znalazłam też inną choreografię do tej piosenki:
    موشحات أندلسية عجبا لغزال
    http://www.youtube.com/watch?v=Pzbg8...eature=related

Charakterystyczne cechy tańca andaluzyjskiego:

- taniec solowy bądż grupowy
    - liczne obroty, przejścia, arabeski
    - przechyły w bok i i do tyłu z jenoczesnymi falującymi rękami tzw. andaluztyjkie ręce
    - możliwy taniec na ziemi
    - w stosunku do tradycyjnego tańca brzucha większa praca rąk i nóg niż bioder
    - możliwość użycia takich rekwizytów jak chusteczki, saggaty i tamburyn
    - elegancki, dumny, zwiewny, delikatny, wytworny, lekko kokieteryjny aczkolwiek z zachwaniem dystansu do widza
    Uwaga! Nie należy mylić arabsko andaluzyjskiego tańca dworskiego z flamenko bądż fuzjami flamenko i tańca brzucha śą to zupełnie odrebne gatuki tańczone do innej muzyki.

Czy taniec andaluzyjski i muwaszszahat to ten sam taniec?

Nazwy muwaszszahat i taniec andaluzyjski zazwyczaj używa się jako form zamiennych, ale czy mówiąc muwaszszahat i taniec andaluzyjki powinniśmy mieć dokładnie ten sam styl tańca na myśli? Nazwa taniec andaluzyjski, która w pełnym brzmieniu arabsko andaluzyjski taniec dworski częściej jest używana przez Europejczyków, a nazwa mawuszszahat przez Arabów w szczególności Mahmouda Redy i jego uczniów. Kiedy mówimy taniec andaluzyjski wskazujemy na związek tego stylu ze średniowieczną arabską Hiszpanią, myślimy o próbie rekonstrukcji dawnego tańca, a kiedy określamy nasz taniec jako muwaszszahat myślimy o tańcu do muzyki muwaszszahat. Ponieważ muzyka ta posiada kilkunastowiekową tradycję możemy puścić wodze naszej wyobrażni i nie musimy się zastanwaiać czy taki taniec byłby możliwy w średniowiecznej arabskiej Hiszpanii, ponieważ muzyka muwaszszahat jest niejako ponadczasowa.
    Nie chciałaby jednak walczyć z tradycją w nazewnictwie i w artykule obydwie nazwy będę używała zamiennie.

Do jakiej muzyki tańczymy?

Lamma bada yatathanna” to najczęściej wybierana piosenka do pokazów tańca andaluzyjskiego. O jej popularności świadczy także to że nagrano kilkadziesiąt różnych jej wersji. Wystarczy wpisać na YouTubie „Lamma bada yatathana”, bądź „Lama bada yata thana” aby się o tym przekonać.

فيروز - لما بدا يتثنى
    http://www.youtube.com/watch?v=OlH26...eature=related

Oprócz „Lamma bada Yatathanna” moje ulubione to wspomniany już "Gharib al dar", "Samai No 2" Mario Kirlisa oraz „Layali Tewal”. Poniżej umieszczam dwa filmiki, pierwszy to "Samai No 2" a drugi "Layali Tawal". Oglądając obydwa filmiki widzimy jak ważna jest w tańcu andaluzyjskim dobra synchronizacja tancerek, bark synchronizacji bardzo zaszkodził pięknym choreografiom.

Samai N° 2 - Mario Kirlis
    http://www.youtube.com/watch?v=wWbRbs8YzFU

Samai:
    http://www.youtube.com/watch?v=BSTLO...eature=related

Mahmoud Reda podczas swojego przedstawienia telewizyjnego wykorzystał pieśni typu muwaszszahat. Aby zachować charakter tańca, powinniśmy kontynuować tę tradycję, ponieważ to muzyka w znacznym stponiu determinuje co i jak tańczymy. Piosenki do tańca andaluzyjskiego naczęściej wybieramy w rytmie samai taqil (10/8), pamiętajmy jednak, że rytmów wykorzystywanych w muzyce muaszszahat jest kilkadziesiąt, niektóre z nich są bardzo skąplikowane. Pzrykładowo shanbar masri rozliczany jest na 48/4 i przypuszczam, że raczej nikt nie zdecyduje się wybrać go do swojej choreografii

Bibliografia:

Al-Maqam” Zeitschrift fur arabische Kunst und Kultur, numer 2, czerwiec 2006
    Orientalischer Tanz, Folklore und Hoftanze” Havva (Eva Marklowski) i Said El Joker
    Die Welt des Raks Schaabi” Khaled Seif
    Historia Powszechna Średniowiecza” Tadeusz Manteuffel

Chciałam także podziękować Naimie, nasze długie dyskusje niewątpliwie wzbogaciły ten artykuł, mam nadzieję że będziemy je kontynuować

Przeczytaj także:
    Taniec andaluzyjski cz. I - kontekst historyczny
    Ostatnio edytowane przez Blancari ; 25-10-2010 o 16:38
    Zapraszam 11-maja na kolejne warsztaty tańca orientalnego w Mikołowie!

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Bardzo dziękuję za kolejną część! Bardzo cenny artykuł, rozjaśnił mi w głowie parę spraw Chciałam dodać punkty reputacji, ale muszę wpierw dodać komuś innemu

Czy będzie jeszcze jakaś część kolejna?
    Ostatnio edytowane przez Nailah ; 22-10-2010 o 09:47
    WHAT YOU GIVE IS WHAT YOU GET.

Miasto
    Grudziądz
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Naprawdę ciekawy artykuł

AL-RAKS YA-ATI AŻNEHATAN

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Świetny artykuł Długo czekałam na na drugą część, ale było warto... Niektóre zagadnienia są teraz dla mnie bardziej zrozumiałe. Dziękuję

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Cieszę się że artykuł się podobał i dziękuję za punkciki reputacji
    Planuję napisać jeszcze trzecią część. W ostatniej części chciałabym się bardziej skupić na kulturze arabskiej Hiszpanii i jej wpływie na średniowieczną Europę. Planuję też dokładnie opisać muwaszszahat.

Pozdrawiam serdecznie

Alaya
    Zapraszam 11-maja na kolejne warsztaty tańca orientalnego w Mikołowie!

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    11

Domyślny

Alayo, kawał dobrej roboty!
    Dla mnie to jak manna z nieba, bo ostatnio zaczęłam zagłębiać się w taniec andaluzyjski właśnie od strony historyczno-teoretycznej
    Bardzo pomocny i fajny artykuł
    the time has come for my dreams to be heard

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    19

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Dziękujemy! Nareszcie dowiedziałam się czegoś więcej o tym tańcu.
    Punkcik ode mnie
    ... Słyszę szum spienionej wody i czuję, jak w mojej piersi delikatnie uderza najczulszy z wszystkich odmierzających czas instrumentów - serce... (H.P.)

Tato...

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Świetny artykuł!
    Cieszę się, że miałaś wolę to napisać, bo verba volant, al tylko scripta manent. I oby na długo!
    Od 18 września 2010 w niektórych kręgach znana jako "Siwa" [wym.: s-iła]

Dla niektórych
    - z niejasnych przyczyn - "Nizina" - miano nadane spontaniczne.

MNR/CM
    (czyt: Małgosia-Naima-Roksolanka /Czarna Mamba

"Taniec brzucha NIE narodził się w świątyni IZYDY." Roksolanka/Naima

Miasto
    Kraków, Częstochowa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Świetny artykuł! W takim razie czekamy na kolejna część

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Alayu, jesteś skarbnicą wiedzy a w dodatku chcesz się nią dzielić, co jest wspaniałe. Wielkie dzięki za kolejny odcinek artykułu.
    Punkty reputacji poleciały doi Ciebie! Mam nadzieję, że inni też klikną w wagę

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Admin Zobacz wiadomość
    Alayu, jesteś skarbnicą wiedzy a w dodatku chcesz się nią dzielić, co jest wspaniałe. Wielkie dzięki za kolejny odcinek artykułu.
    Punkty reputacji poleciały doi Ciebie! Mam nadzieję, że inni też klikną w wagę
    "Inni" też kliknęli, ale co z tego, skoro wyskoczyło im: Musisz dać reputację innym użytkownikom zanim będziesz mógł ponownie dodać ją użytkownikowi: Alaya Shirin.
    "Człowiek człowiekowi wilkiem,
    Wydawałoby się,
    Lecz niekiedy, lecz na chwilkę,
    Człowiek człowiekowi misiem!"

Kabaret "Potem"

Miasto
    Kalisz
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Wspaniały artykuł, szczególnie przydatny teraz, gdy po wizycie Mistrza Redy tyle z nas zapałało miłością do andaluzyjskiego!!!!
    The dance is a poem of which each movement is a word. ~Mata Hari

www.nuriyah.com

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Miranda Zobacz wiadomość
    "Inni" też kliknęli, ale co z tego, skoro wyskoczyło im: Musisz dać reputację innym użytkownikom zanim będziesz mógł ponownie dodać ją użytkownikowi: Alaya Shirin.
    Trochę spóźnione dziękuję bez punktów niestety z powodu j.w.
    ...a ja jestem wierna jak kot i odmawiam dawania na prawo i lewo (ze szczególnym naciskiem na lewo)
    Ostatnio edytowane przez Anielskaharmonia ; 17-12-2010 o 20:19

I
    stota miłości polega na tym

że zakłada ona bezinteresowność
    samą bezinteresowność
    i tylko bezinteresowność

Miasto
    Mikołów
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Bardzo pomocny artykuł, a w szczególności aby zrozumiec i wczuc się w taniec andaluzyjski na scenie...
    Dzięki Alayu!

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Jako uzupełnienie artykułu zapraszam do obejrzenia filmiku z tańcem andaluzyjskim, który przygotowałam wraz z moimi uczennicami:

Alaya Shirin and Alf Leyla wa Leyla - Muashahat:
    Ostatnio edytowane przez Alaya Shirin ; 26-04-2012 o 08:05

Miasto
    Śląsk
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Ja również dziękuję .
    Niestety dwa pierwsze linki w tym artykule na YT już są niedostępne

Natomiast znalazłam to:

Chyba z samą Faridą Fahmy . Przypuszczenie, o ile oczy mnie nie mylą , bo doczytać się niestety nie potrafię :/.

"My kobiety jesteśmy aniołami, a jak się nam podetnie skrzydła..., dalej lecimy na miotle "
    Serce ma swoje racje, których rozum nie zna
    (Pascal)

, ATS i taniec cygański

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •