Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia
Wyniki 1 do 20 z 23

Temat: Kairskie tancerki (tłumaczenie filmu- reportażu)

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    13

Domyślny Kairskie tancerki (tłumaczenie filmu- reportażu)

Tworzę nowy temat bo trochę tego jest...ew. proszę moderatora o przeniesienie do wątku "artykuły znalezione w sieci" gdzie znalazłam ten filmik.

Jak zobaczycie filmik jest ciekawy i ukazuje przyczyny upadku tańca w Egipcie. Trochę przesadzają z 'długowieczną tradycją przodków" ale to chyba taki chwyt telewizyjny, żeby były efekt lepszy
    Miłego oglądania

"The Belly Dancers of Cairo" - "Les Danseuses du Caire"

http://www.youtube.com/watch?v=AHSlkSuH4oU&feature=player_embedded

Ich zawód pochodzi jeszcze z epoki faraonów. Kairskie tancerki brzucha, i ich doceniana przez turystów zmysłowość, są dziś zagrożone wyginięciem. Islamizacja społeczeństwa egipskiego zrobiła z nich wyrzutki.

KAIRSKIE TANCERKI

Kair nigdy nie śpi. Statki na Nilu to nie bateaux- mouche (małe statki turystyczne pływające po Sekwanie) a statki- kabarety. Turyści z całego świata cisną się aby zobaczyć złoto lokalnego folkloru. Są wirujący 50 min derwisze i oczywiście, niemożliwy do pominięcia, taniec brzucha. Diana włada parkietem. Ma na sobie tradycyjny, dwuczęściowy, zdobiony cekinami kostium, porusza się także w tradycyjny sposób, wykonując arabeski i przerywane, szarpane ruchy.
    Taniec brzucha to jeden z najstarszych i najbardziej zmysłowych tańców świata. Publiczność została już podbita.

"Będąc w Egipcie trzeba obowiązkowo zobaczyć tancerkę brzucha, to jak piramidy" (turystka)
    "Nie mogłem oglądać tyle. ile chciałem" (turysta) "dlaczego?" "z powodu mojej żony" (turysta)

Tancerka Diana jest Amerykanką. Przebyła długą drogę aby żyć i nauczyć się tańczyć w Egipcie, gdzie ponad 5000 lat temu narodził się taniec brzucha. Potrzebowała 5 lat aby opanować do perfekcji swoje wyjątkowe ruchy.
    " Czy trudno jest to zrobić?"
    "Po wielu treningach to nie jest takie trudne, ale na początku potrzeba czasu, żeby się przyzwyczaić. Jest też inny ruch: wciągamy powietrze, zatrzymujemy powietrze i napinamy mięśnie" (Diana)
    Stara praktyka przodków, która jednak właśnie zanika. Diana jest jedną z ostatnich, prawdziwych tancerek Kairu.

W latach 50 egipski taniec brzucha jest jednak oklaskiwany wszędzie na świecie. " ...i zachwycająca tancerka Samia Gamal odnieśli tryumfalny sukces na scenie teatru miejskiego" (lektor czarno- białego nagrania tv).
    Tancerki to gwiazdy, które występują przed śmietanką arabskiego społeczeństwa. Orkiestra ubrana jest w smokingi a taniec brzucha uważany za sztukę wysoką.
    Już zapomniano, ale wtedy na ulicach Kairu dziewczęta spacerowały w krótkich spódniczkach i rozpuszczonych włosach. 50 lat później jest już zupełnie inaczej. Prawie wszystkie kobiety noszą chustki i długie suknie aby ukryć włosy, nogi i ramiona. Oczywiste jest więc, że tancerki, które pokazują swój brzuch stały się wyrzutkami, kobietami grzechu.

W swoim kairskim mieszkaniu Diana, amerykańska artystka, powtarza swoje ostatnie choreografie. Przez ponad 10 lat tańczyła taniec klasyczny. Marzyła o tym, by przyjechać do Egiptu ale rzeczywistość skorygowała jej sny. Z strachu przed represjami ukrywa przed wszystkimi, że jest tancerką. Gdy przygotowuje się do wyjścia do pracy obawia się, że makijaż zdradzi ją przed sąsiadami.
    " Dla nich tancerka to zła dziewczyna, prostytutka. Mogliby zawiadomić o tym właściciela budynku a fakt, że sąsiedzi wiedzieliby, że wynajmuje mieszkanie tancerce odbił by się na jego reputacji. To przysporzyło by mi problemów, których wolę uniknąć. Lepiej więc jest dla mnie spuścić głowę i nic nikomu nie mówić" (Diana)
    Diana wie o czym mówi. Właściciel pierwszego wynajmowanego przez nią mieszkania wygnał ją, gdy przypadkiem dowiedział się, że jest ona tancerką. Od tej pory podwoiła ostrożność.
    " Każdy wie, że to rekwizyt do tańca. Jako, że nie chcę by ktokolwiek poznał mój zawód chowam ją. Oczywiście nie wygląda to zbyt elegancko ale mam tylko ten worek na śmieci" (Diana)
    Diana godzi się więc na to aby żyć swoją pasją w ukryciu. A w Egipcie ta córka tancerki nie marzy o niczym innym niż towarzystwo.

Te kobiety są na celowniku wielu polityków jak np. Mohsen Radi, deputowanego do parlamentu egipskiego, członka partii Bracia Muzułmanie. Głosi on radykalny Islam i chciałby totalnego zakazu tańca brzucha.
    "Od momentu gdy dziewczyna ma pierwszą miesiączkę i staje się kobietą jest absolutnie niedopuszczalne aby wykonywała ona zawód tancerki brzucha bo to budzi najniższe instynkty seksualne. Nie jest ona zgodna wtedy z prawdziwą naturą kobiety" (Mohsen Radi)

W tej biednej dzielnicy jest jednak miejsce, za zamalowanym oknem, gdzie możemy znaleźć tancerki. Jeden z niewielu salonów fryzjerskich, które akceptuje najbardziej wstydliwy zawód Egiptu.
    Haifa ma 21 lat i tańczy od dwóch. Tu nie musi się ukrywać i może zrobić makijaż i się dopieścić.
    "Wszyscy, którzy tu pracują pochodzą ze środowiska artystycznego. Więc nikt na mnie źle nie patrzy. Jesteśmy wśród swoich, wśród tancerek czujemy się bezpieczne" (Haifa)

Oto przyszła Aisaleya(?). To przyjaciółka Haify. Jako, że habit nie czyni mnicha (przysłowie) musimy uwierzyć, że ona także jest tancerką. Jej rodzice nic o tym nie wiedzą. Wychodząc od siebie ma na sobie abayę, czarną suknię, która ukazuje tylko twarz i dłonie. Jak tylko zapada noc Aisaleya zmienia jednak tożsamość.
    "Co by zrobił twój ojciec gdyby dowiedział się co robisz"?
    "Pobił by mnie" (Aisaleya)
    "Zabił by ją" (fryzjerka)
    Zawsze ta sama historia o podwójnym życiu, ze wstydem na co dzień. Jednak Haifa broni swojego zawodu.
    "To prawda, że wielu ludzi myśli, że taniec jest tak samo groźny jak prostytucja. Ja jednak uważam, że jesteśmy artystami i to dlatego pokazujemy nasze ciało. Są kobiety, które noszą abayę i chustę i robią dużo gorsze rzeczy tylko, że nikt o tym nie wie" (Haifa)
    Po 2 godzinach przygotowań Haifa jest już najpiękniejsza i może iść tańczyć na ulicy podczas ślubu ludzi z niższej klasy społecznej. Ochrona jest konieczna ponieważ przybycie kobiety a odkrytymi ramionami i rozpuszczonymi włosami grozi zakłóceniem zgromadzenia. Przyjęcie ma miejsce na ulicy pomiędzy budynkami. Jest tu ponad 300 gości i ogłuszająca muzyka. Haifa przygotowuje się do tańca. Aby mieć prawo ją sfilmować musieliśmy zapłacić 200 euro jej menadżerowi. Na przeciwko niej, wśród publiczności mężczyźni- przede wszystkim mężczyźni. Kilka kobiet trzyma się z boku. Wszystkie noszą chusty. Tylko Haifa jest tak rozebrana w tym zgromadzeniu.
    Ale nie wszyscy mężczyźni podchodzą tak entuzjastycznie. Kilku trochę oddalonych od sceny nie cieszy wcale oferowany przez Haifę spektakl.
    " Jako, że jestem żonaty to nie do pomyślenia, że ona jest tancerką brzucha. Nie podoba mi się" (mężczyzna)
    " Uważam, że kobieta, która się tak porusza to nieobyczajne" (mężczyzna II)
    "To znaczy?"
    "Kobieta, która tańczy, która pokazuje swoje ciało to zła kobieta, bardzo zła" (mężczyzna II)
    Aby wrócić do siebie Haifa założyła tym razem czarną suknię - abayę. Ale po drodze jakiś chłopak traktuje ją jak prostytutkę. Sytuacja jest napięta i może się zaognić. Ochrona oddala Haifę od tłumu i minimalizuje zajście.
    "Już ok, skończone. Nic się nie stało, już ok" (ochroniarz)
    Mimo, że lubi tańczyć, Haifa zdecydowała, że przestanie tak pracować maksymalnie za 2 lata.
    "Mam małą córeczkę, za jakiś czas będzie ona w stanie zrozumieć co robię a tego bym nie chciała. Nie chcę, żeby ktokolwiek mógł jej powiedzieć 'Twoje matka jest tancerką' bo to obelga" (Haifa)
    Haifa mieszka w jednaj z biednych dzielnic Kairu. To jej trzymiesięczna córeczka. To dla niej chce przestać pracować. Szczególnie, że przepisy stały się jeszcze bardziej restrykcyjne. Razem ze swoim menedżerem, który jest także jej mężem pokazuje nam swoje kostiumy.
    " Weź zielony, weź oba" (mąż)
    Na ironię, nowe prawo nakazuje tancerkom brzucha zakrywać brzuch.
    "Nie ma prawa pracować bez zakrytego materiałem brzucha. Jest taki przepis. Musimy przestrzegać prawa." (mąż)
    " A co się stanie jak nie będzie miała zakrytego?"
    " Policja może ją skontrolować i jeśli nie będzie miała przepisowego kostiumu zatrzymają ją i dostanie grzywnę. Może to się skończyć nawet więzieniem." (mąż)

Tancerka- ryzykowny zawód. Haifa jest jednak jeszcze pod inną presją- chodzi o jej rodziców z którymi mieszka. Co wieczór powierza swoje dziecko matce.
    " Przyniosłam ci mój skarb. Przebiorę ją, żeby była czysta, pójdę po ubranka" (Haifa)
    Chcemy zapytać matko co myśli o zawodzie swojej córki. Ale popełniamy gafę.
    " Jak reaguje pan na fakt, że Haifa jest tancerką?"
    " Jej ojciec!" (matka)
    "jaj ojciec..."
    W kącie pokoju siedzi ojciec Haify. Powiedziano mu, że jego córka jest kelnerką, na pewno nie tancerką. Aby z nami porozmawiać matka musi wyjść do kuchni.
    " W naszym środowisku to wstyd. To źle być tancerką, nikt o tym nie mówi. Jej ojciec i bracia nigdy nie pozwoliliby na coś takiego. Oczywiście wiem, że to wbrew prawu bożemu ale jesteśmy bardzo biedni nie mamy wyboru. Mój mąż jest chory a mamy tu małe dziecko." (matka)
    Zarobki Haify pozwalają więc żyć całej rodzinie... w tajemnicy i wstydzie.

Jedyna, które mogę wyrwać się nieco tej presji to gwiazdy. Wysokie obcasy i ciemne okulary- Sorayya to jedna z ostatnich gwiazd tańca brzucha. W tej eleganckiej dzielnicy Sorayya ma właśnie spotkanie ze swoją osobistą krawcową.
    " Dobrze się czujesz przy ruchu? Coś przeszkadza?" (Sahar Okasha)
    " Nie, jest super" (Sorayya)
    "Czujesz się swobodnie? Jest dość szeroka" (Sahar Okasha)
    Pracując, Sahar, projektantka kostiumów, straciła swobodę twórczą. Ale razem z Sorayyą postanowiła stawić opór, nie bez odrobiny prowokacji prawu, które chce ukryć ciało tancerki.
    "Zobaczcie. Jest zakryta ale jednocześnie nie jest zakryta. Ten sznurek zakrywa pępek,przestrzegamy więc prawa. Tak samo spódnica- zakrywa górę nogi ale jako, że nic tego nie zabrania zrobiłam otwory na boku. Jest sexy i jednocześnie przestrzegamy prawa." (Sahar Okasha)

" Mimo wszystko policja i rząd nie zawracają mi zbyt głowy ponieważ wiedzą, że jestem znana. Ludzie znają Sorayyę i wiedzą, że mam dobrą reputację. Nie zbliżam się za bardzo do widzów i nie mam żadnych z nimi kontaktów." (Sorayya)

Dziś wieczorem Sorayya będzie występować w tym pięciogwiazdkowym hotelu dla bogatej arabskiej publiczności. Pieniądze pozwalają czasami kupić trochę wolności i oddalić się od cenzury. Ma swój własny pokój- małe pomieszczenie zorganizowane za kuchnią, i własną garderobianą. Spektakl, który proponuje widzom to pełna gama (różnorodność występów) z użyciem kostiumów, które mogę być warte nawet ponad 2000 euro.

"Ci którzy nie chcą oglądać niech nie oglądają, nikt ich nie zmusza. Ale jestem pewna, że w Egipcie tak długo jak będą stały piramidy będzie taniec brzucha." (Sorayya)

Na sali są Egipcjanie, ale przede wszystkim Libańczycy i Saudyjczycy, którzy przyjeżdżają czasami specjalnie dla niej. Na prywatnych imprezach może zarobić 1000 euro za jeden taniec. Sorayya wiedzy, że jak długo będę klienci chętni zapłacić taniec brzucha nie umrze.
    www.artorient.pl

Miasto
    Kraków, Częstochowa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Trochę śmieszne miejscami... i bardzo smutne...

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Szkoda, że taniec orientalny utracił szacunek i chwałę, na które, moim zdaniem, w pełni zasługuje.

Bardzo dziękuję, Marto, za tłumaczenie!
    Ostatnio edytowane przez Nailah ; 03-01-2012 o 23:14
    WHAT YOU GIVE IS WHAT YOU GET.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Sytuację w Kairze w bardzo czarnych barwach opisuje też Luna z Kairu [ta, która będzie na Euro Raks] na swoim blogu. Polecam!

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Dzięki za linka, Maju! Z chęcią poczytam

To ta sama Luna, która występuje w tym reportażu Tylko w nagraniu (w związku z tym i w tekście powyżej) nazywają ją jej prawdziwym imieniem, czyli Diana (dokładnie Diana Esposito jak wynika z podpisu w YouTube).
    Ostatnio edytowane przez Nailah ; 03-01-2012 o 23:15
    WHAT YOU GIVE IS WHAT YOU GET.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

O! Nie wiedziałam, nie oglądałam filmiku.

Miasto
    Drzenin- Gyfino-Szczecin
    Siła Reputacji
    10

Domyślny

Boże, to jest naprawdę okrutne, tak traktować sztukę! To nie wina religii, tylko ludzi, którzy na swój sposób i dla swoich celów uzyskać jakieś korzyści, kosztem innych, tu akurat tancerek brzucha, takie jest moje zdanie. I coraz bardziej się w tym utwierdzam. Bo najpierw kobiety chodziły w krótkich spódniczkach i rozpuszczonych włosach, a 50 lat pozniej już wszystko jest inaczej postrzegane, bardzo słuszne zdanie i jednocześnie krzywdzące.. Dziękuję za przetłumaczenie filmiku
    "W ziarnku piasku ujrzeć świat cały
    Całe niebo - w kwiatku koniczyny,
    Nieskończoność zmieścić w dłoni małej
    Wieczność poznać w ciągu godziny." - William Blake

Miasto
    Kalisz
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Przeczytajcie sobie to, jest tak niewyobrażalnie oburzające jak to co Marta nam przetłumaczyła (za co bardzo dziękuję)

http://www.bliskiwschod.pl/130685766...ii-saudyjskiej

http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostk...wiadomosc.html
    The dance is a poem of which each movement is a word. ~Mata Hari

www.nuriyah.com

Miasto
    Kąty Wrocławskie
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Jak islam będzie się dalej tak rozprzestrzeniał i trząsł światem ( po arabskiej wiośnie, czy od lat w Europie ), to będziemy to mieli za naszymi granicami, a nawet i w Polsce.
    Dziękuję Marto za przetłumaczenie.
    Ostatnio edytowane przez Sylka ; 08-01-2012 o 13:56
    Bóg stworzył kobietę na swój obraz i podobieństwo .

Miasto
    Poznań
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Dziękujemy, Marto!

Dziewczyny, wytłumaczcie mi proszę, jak to jest, niestety nie ogarniam tematu - jak są traktowane w Egipcie tancerki występujące w hotelach? Albo jak się patrzy na festiwale tańca brzucha? Przecież one się odbywają, w hotelach uczą tańca i go propagują. Z jednej strony są zakazy prawne, a z drugiej przymykanie oka, bo to egipska tradycja? Nie rozumiem tego
    Dawniej kirkewrozka

Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
    czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
    Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
    Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
    Naiwna, ale najlepiej doradzi.
    Słaba, ale udźwignie.
    Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
    Czyta Jaspersa i pisma kobiece.

W. Szymborska, Portret kobiecy

Miasto
    Kąty Wrocławskie
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Uczą tańca zagranicznych turystów. Zachodnich najczęściej. Teraz po "arabskiej wiośnie" islamiści doszli do władzy i restrykcje wobec kobiet ( egipskich) zaostrzyły się. Za rządów Mubaraka, państwo było wiele lat pod świeckimi rządami, wcześniej Sadat. Niestety Bractwo MuzuŁmańskie cały czas rosło w siłę. No i po arabskiej rewolucji nie dziwota, ze islamiści wygrali. A wiadomo jakie radykałowie mają podejście do kobiet. Kobieta to zło, taniec brzucha to piekielna rzecz, więc mnozą się zakazy. Szkoda, ze Egipt wchodzi na drogę Afganistani, Arabii Saudyjskiej itp... To co pozwalano kobietom pokazywać publicznie, teraz będzie się działo w ukryciu, bo women's power nie drzemie.
    Bóg stworzył kobietę na swój obraz i podobieństwo .

Miasto
    Trójmiasto
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Właśnie mam wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie zwyczaje (m.in. podejście do kobiet) to nasilająca się w ostatnich dziesięcioleciach tendencja fundamentalistyczna a nie "odwieczna tradycja", dla której nie ma alternatywy - patrz np. Egipt i Afganistan.
    www.artorient.pl

Miasto
    Jaworzno
    Siła Reputacji
    10

Domyślny

Polecam książkę "Księżniczka", jest to opowieść kobiety, księżniczki, z Arabii Saudyjskiej, o tym, jak postrzegane i traktowane są tam kobiety. Rozumując ich(arabskich mężczyzn) tokiem myślenia, mężczyzna to pan i władca, a kobieta to przemiot, do rodzenia dzieci, tancerki brzucha, to kurwy.

No comment's....
    " A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
    Jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,
    Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
    I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza...
    I anioł i demon, i upiór i cud,
    I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
    Początek i koniec..."
    (J. Tuwim)

FARAYAH....

Miasto
    Lublin / Poznań
    Siła Reputacji
    8

Domyślny

Farayah, czy chodzi o książkę autorstwa Jean Sasson?

Siła Reputacji
    8

Domyślny

Czytałam tą książkę, i wiele wiele innych o podobnej tematyce i za każdym razem tak samo szokowało mnie podejście do kobiet w tych krajach. Czytałam też sporo książek o europejkach wychodzących za mąż za muzułmanów i w takich wypadkach tym bardziej dziwiło mnie, że dobrowolnie godzą się na takie życie - odcięcie od rodziny i brak możliwości powrotu do kraju, odbieranie dzieci, życie w naprawdę złych warunkach bez prawa głosu...(interesowało mnie to tym bardziej, że bliska koleżanka wyszła za mąż za Araba).

A skoro mowa o polecaniu książek, to ja polecam wyznania pierwszej żony Osamy Bin Ladena. Nie pamiętam niestety tytułu, autorką jest Nadżwa i Omar Bin Laden. Baaardzo ciekawe i wciągające, już nawet nie ze względu na szczegóły życia prywatnego tego człowieka, a z powodu przeżyć kobiet i dzieci właśnie.

Miasto
    Jaworzno
    Siła Reputacji
    10

Domyślny

domi91 tak, o tą książkę chodzi, jest jeszcze 2- część "Córki księżniczki Sułtany." tej samej autorki.
    Również polecam....
    Początek i koniec..."
    (J. Tuwim)

FARAYAH....

Miasto
    Jaworzno
    Siła Reputacji
    10

Domyślny

domi91 tak, jest jeszcze 2-część "Córki księżniczki Sułtany", którą również polecam....
    Ostatnio edytowane przez Farayah ; 10-01-2012 o 14:28 Powód: powtórzenie
    Początek i koniec..."
    (J. Tuwim)

FARAYAH....

Miasto
    Lublin / Poznań
    Siła Reputacji
    8

Domyślny

dzięki Farayah, już ją mam i czekam z niecierpliwością na wolną chwilę, żeby się za nią zabrać!

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

No, tancerki, tancerki... a jak wygląda sytuacja innych artystek? Jak sobie radzą piosenkarki, aktorki? Też muszą się chować? Czy tylko tańczyć to wstyd, a reszta sztuki jest ok?
    "Człowiek człowiekowi wilkiem,
    Wydawałoby się,
    Lecz niekiedy, lecz na chwilkę,
    Człowiek człowiekowi misiem!"

Kabaret "Potem"

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Ten reportaż sprawił mi smutek...jakie to przykre co się dzieje ze sztuką...nie odechciewa się Wam pracowac?
    www.al-mara.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •