Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Hasła słownikowe zamieszczone na stronie www.belly-dance.pl - Strona 2
Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniaOstatnia
Wyniki 21 do 40 z 226

Temat: Hasła słownikowe zamieszczone na stronie www.belly-dance.pl

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Kolejna aktualizacja słownika

Hasło Nejla Ates zostało wzbogacone o ilustrację filmową.

Warto zobaczyć! » tutaj

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Dzisiejszy dzień jest pod znakiem zmian w słowniku!

Nowe hasło w słowniku autorstwa Roksolanki!

Hasło: Jaszmak - (yashmak, yashmac, yachmak, yasmak) wąski i długi,
    ...

Autor: Roksolanka

Hasło w słowniku
    » tutaj

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Krótkie uzupełnienie (jakże się cieszę, że mogę uzupełniać hasła już poza słownikiem, który wymaga max. zwięzłości

Oto link do strony, na której mnóstwo zdjęć z rożnymi jaszmakami.
    http://www.egyptedantan.com/vie_quot...tidienne11.htm

Może to zabrzmi dziwnie, ale chyba podobny rodzaj zasłony - tej poziomej - jeśli wierzyć Charlesowi Ogierowi (podróżnik francuski z XVII wieku) - to nosiły także nasze kobiety z terenów obecnej Polski właśnie w XVII stuleciu. Oczywiście czyniły, to aby chronić biel skóry i przypadkiem się nie opalić. Czytałam właśnie u niego (u Ogiera), że zasłaniały sobie dolną cześć twarzy jakimś woalem. Może to taki?

r.

Siła Reputacji
    13

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Roksolanka Zobacz wiadomość
    Krótkie uzupełnienie (jakże się cieszę, że mogę uzupełniać hasła już poza słownikiem, który wymaga max. zwięzłości

Oto link do strony, na której mnóstwo zdjęć z rożnymi jaszmakami.
    http://www.egyptedantan.com/vie_quot...tidienne11.htm

Może to zabrzmi dziwnie, ale chyba podobny rodzaj zasłony - tej poziomej - jeśli wierzyć Charlesowi Ogierowi (podróżnik francuski z XVII wieku) - to nosiły także nasze kobiety z terenów obecnej Polski właśnie w XVII stuleciu. Oczywiście czyniły, to aby chronić biel skóry i przypadkiem się nie opalić. Czytałam właśnie u niego (u Ogiera), że zasłaniały sobie dolną cześć twarzy jakimś woalem. Może to taki?

r.
    Dzięki za linka, poglądowa lekcja mody z XVIIw.
    Bardzo mi się podoba twój pomysł z rozszerzaniem haseł na forum, jak masz dodatkowe informacje to prosimy

A może jeszcze zaspokoisz naszą ciekawośc co do poprzednich haseł, czyli dlaczego te panie rywalizowały z sobą i nie używały rekwizytów Będziemy wdzięczne!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Dlaczego rywalizowały? - nie mam pojęcia
    Co do rekwizytów, to doczytałam się, że Suheir nie chciała odwracać uwagi publiczności od samego tańca.
    To mnie zresztą nie dziwi, bo wielu Egipcjan, także współczesnych nauczycieli, odnosi się do rekwizytów z lekceważeniem. Uważają, że używa się ich, gdy nie umie się tańczyć. Wówczas rekwizyty robi za protezę - jeśli nie umiesz przyciągnąć uwagi publiczności swoim ruchem, skoncentrować ich na swoim tańcu, może się uda za pomocą ewolucji z woalem, albo skrzydłami Izis.
    Naprawdę sporo osób z tego regionu tak myśli.

r.

Siła Reputacji
    13

Domyślny

Dlaczego rywalizowały? - nie mam pojęcia
    Może dlatego że były kobietami tańczącymi taniec brzucha...

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Kiedyś myślałam że rywalizacja jest domeną mężczyzn
    Po przeczytaniu kilku wątków o wojnach między tancerkami przekonałam się że nie tylko
    Rzeczywiście tak jak księżyc, Ludzie znają mnie tylko z jednej, Jesiennej strony.
    - Jesienna zaduma; Elżbieta Adamiak

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Pod choinkę wszyscy otrzymaliśmy od Roksolanki w prezencie nowe hasło:

Nowe hasło w słowniku!

Hasło: Farid Al-Atrache /Atrash/ - (ur. 1910 - 1974 r.) jedna z najważniejszych postaci muzyki arabskiej, wybitny syryjski kompozytor muzyki egipskiej...

Autor: Roksolanka

Hasło w słowniku
    » tutaj

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Uzupełnienie do hasła o Atrashu.

1. Jako wyznawczyni Orit znalazłam śliczny klip na youtubie. Według opisu tańczy do muzyki Atrasha (nie wiem, czy rzeczywiście, jeszcze tak dokładnie nie znam jego kompozycji, aby to potwierdzić). Ale klip jest świetny, muzyka niezwykła, a Orit - jak zawsze - boska!

http://www.youtube.com/watch?v=HLvDOPORK-k

2. Siostra Atrasha była wybitną i bardzo znaną piosenkarką/pieśniarką. Czasem porównywaną do Oum. Zginęła w wypadku samochodowym.

3. A tu link do czegoś bardzo dziwnego - tango orientalne. Chociaż akurat chyba jest to po prostu tango, tyle że po arabsku. Czy może coś więcej?

http://www.youtube.com/watch?v=ZkNDhRxChjk

Niech ktoś mi powie (napisze) - czy fuzja tanga i orientalu może w ogóle istnieć? Biorąc pod uwagę postawę i tangowy sposób poruszania się?

Serdeczności.
    I Wesołych Świąt!
    r.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

Jak dla mnie to była ładna muzyczna mieszanka, więc może taneczna też jest możliwa? W temacie "Filmy tribal" jest jeden, w którym tancerka tańczy do tangowej muzyki. Ale nie wiem, czy można połączyć ruchy tych dwóch rodzajów tańca w płynną fuzję. Byłoby to pewne wyzwanie.

Klip z Orit jest super, ona jest taka niesamowicie wyrazista...

Miasto
    Gliwice
    Siła Reputacji
    12

Smile

Uzupełnienie do hasła o Atrashu.

Niech ktoś mi powie (napisze) - czy fuzja tanga i orientalu może w ogóle istnieć? Biorąc pod uwagę postawę i tangowy sposób poruszania się?

r.
    Jak najbardziej, to po flamenco jedna z bardziej popularnych form fuzji na zachodzie (w zeszłym roku na festivalu w Fischach podczas pokazów tańczyły 2 tancerki i były to dwie rózne, zaskakujace interpretacje, byłam równiez na warsztatch tanga oriental czy orient tango - bo różni jest nazywane w Czechach i Niemczech). Gdy wsłuchasz się w rytm, to są tam akcenty wprost wymarzone by tańczyc je "orientalnie", nostalgiczna linia melodyjna pasuje do wszelkiego rodzaju fal... woal mozna zastąpić boa (oczywiscie tym puchatym nie żywym) lub ubrac kapelusz. I pasuje tu kazde tango, które lubisz, niekoniecznie grane przez muzyków arabskich. Tangowo-orientalna choreografia bedzie w Gliwicach na warsztatach sylwestrowych sobota-niedziela - mam nadzieje, że ta fuzja zauroczy dziewczyny tak jak mnie

Miasto
    Gliwice
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Jeszcze trochę uzupełnień, bo już nie dało rady zmieści w haśle, a dość ciekawe (mogą się niektórym wydać).

- Suheir rywalizowała z Nagwą Fouad (chyba kiedyś zrobię do tego hasło)
    - ani jedna, ani druga NIGDY nie używały żadnych rekwizytów i czyniły to z założenia;
    - Suheir tańczyła mało przestrzennie - w tym sensie, że zajmowała stosunkowo mało miejsca na podłodze ; nie była też zwolenniczką jakiejś obsesyjnej izolacji bioder.
    - strasznie pojechała po tancerkach nie-Egipcjankach - miała ponoć powiedzieć, że "one (cudzoziemki) nigdy nie osiągną egipskich standardów, bo nie mają w sobie żywego ducha, nie mają poczucia humoru, ani ucha do muzyki. Po prostu robią kroki i figury, ale nie mają ducha." Okropna baba

Serdeczności
    r.
    "okropna baba" ?! I to Ty Roksolanko takie słowa?! Wiele zawdzieczamy tancerkom ze "złotego okresu egipskiej kinematografii" To dzieki nim taniec orientalny zdobył serca kobiet zachodu. teraz taniec ten szybciej rozwija sie u nas niz w krajach arabskich - kiedys jeden z egipcjan powiedział, że gdyby nie my to taniec arabski poszedłby w zapomnienie, bo arabkom nie chce sie tańczyć publicznie, zawodowo. To niestety nie tylko słowa Suheir, że nie będziemy nigdy tańczyły jak arabki. Podobnie, chociaz grzeczniej powiedział wasz ulubienie, z który kiedys miałam przyjemność spędzić wieczór w niewielkm, kameralnym towarzystwie - żę "arabki tańcza mięskiem, a tancerki zachodu koszteczkami" To ich taniec, starajmy sie czerpać z niego jak najlepsze wzorce, ale nie starajmy się być, tańczyc jak one, bo to będą tylko kopie... nie bądźmy bardziej "boskie"... To troche jak np. z "mazurkiem Dabrowskiego" - innych może wruszać, ale tylko prawdziwe łzy popłyna z oczu polaków, bo to nasza historia. Widziałam autentycznie płaczacych egipcjan, gdy spiewała Om Kasum - nam jej piesni moga się podobać, ale nigdy nie usłyszymy w nich rozpaczy niewoli z czasów okupcji angielskiej ani tym bardziej tego nie zatańczymy. Mam to szczęście, że moge często podrózować po krajach orientu i im wiecej poznaję ludzi tym wiecej widzę róznic nie do przeskoczenia pomiedzy naszymi kulturami. Bierzmy z innych kultur to co dla nas najlepsze ale dostosujmy to do nas, do naszej rzeczywistości i nie starajmy się byc bardziej egipskie niz egipcjanki

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Jasne, że "okropna baba".
    Tyle że w nieco innym znaczeniu, niż zinterpretowałaś.
    Ja strasznie nie lubię, gdy się mnie odziera ze złudzeń.
    A jeszcze bardziej nie lubię, gdy dostaję prawdą prosto w nos.
    Bo to jest przeważnie nieprzyjemne, a ja jednak mam tendencje hedonistyczne.

A ta prawda, przyznajmy, jest mało fajna...

Ja doskonale wiem, że Suheir ma rację. Przynajmniej w duużym stopniu.
    I "nasz ulubieniec" - czy chodziło o Zazę? - też ma rację.
    Ale to nie znaczy, że się z tego cieszę.

Ot, dałam wyraz swojej frustracji.

W odpowiedzi na Twój apel, Yallah - nie będę bardziej egipska niż Egipcjanka, głównie dlatego że nie jestem Egipcjanką.

Ot, i mnie się jakaś złota myśl trafiła wreszcie

A poza tym, to prawdę pisząc, już wolałabym być bardziej izraelska - z miłości do Orit. (Wiem, wiem, jestem już nudna).

Poza tym - Badia Masabni- Syryjka/Libanka; Atrasch - Syryjczyk; Warda - też skomplikowana sytuacja narodowościowa...

Więc może jednak z drugiej strony nie jest ta kwestia egipskości jako conditio sine qua non nie jest aż tak oczywista?

serdeczności
    r

Siła Reputacji
    13

Domyślny

Ja strasznie nie lubię, gdy się mnie odziera ze złudzeń.

Więc może jednak z drugiej strony nie jest ta kwestia egipskości jako conditio sine qua non nie jest aż tak oczywista?
    Ja też tego odzierania nie lubię , mam jednak wrażenie, że przez autora słów o tańczących europejkach przemawiał czysty nacjonalizm
    Gdyby mówił prawdę to tylko Anglicy byli by dobrzy w piłkę nożną, Japończycy w judo a Polacy w wycinaniu hołubców. Wiemy przecież że tak nie jest.
    Co innego z przeżywaniem publiczności. Tu potrzebne jest coś więcej, cały bagaż kulturowy. Dlatego zgodzę się że gdy śpiewała Om Kasum to popłyną łzy z oczu Egipcjan. Ale to nie wyklucza że tancerka z europy lub ameryki może dorównać kunsztem tańca Egipcjankom.

Przy okazji dziękuję za nowe hasło

Miasto
    Leszno
    Siła Reputacji
    14

Domyślny

Szukałam dzisiaj w słowniku słowa "tarkan", ale niestety nie znalazłam.
    Ostatnio edytowane przez Safira ; 03-01-2009 o 01:45

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

A to nie jest przypadkiem wykonawca? http://pl.wikipedia.org/wiki/Tarkan

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Zachęcam do napisania hasła o Tarkanie.
    Wy to napiszecie, ja podredaguję (tzn. ujednolicę i upodobnię do reszty haseł), wrzucimy i będzie o jedno hasło więcej.

Sama Tarkana nie zrobię, bo to nie mój obszar zainteresowań, ale z przyjemnością powspieram kogoś redakcyjnie i duchowo.

A zatem...?

Ściskam i zachęcam.
    r.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Już piszę! Bardzo go lubię więc będzie to czysta przyjemność

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez martusiab Zobacz wiadomość
    Wspaniale Bardzo się cieszę! Im więcej osób się zaangażuje w tworzenie słownika, tym lepiej dla niego i nas wszystkich interesujących się tańcem brzucha!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez martusiab Zobacz wiadomość
    Słownik jest dla mnie źródłem bardzo cennej wiedzy, jest to jedyny słownik który przeczytałam od dechy do dechy Zawsze bardzo czekam na nowe hasła.
    Martusiab: Bardzo się cieszę że dołączyłaś do naszego forum, potrzebujemy takich osób które chcą też coś z siebie dać a nie tylko czerpać
    Ja na razie mam bardzo małą wiedzę na temat tańca brzucha, ale jeżeli trafię na jakiś temat w którym poczuję się na siłach napisać hasło to to zrobię!
    Rzeczywiście tak jak księżyc, Ludzie znają mnie tylko z jednej, Jesiennej strony.
    - Jesienna zaduma; Elżbieta Adamiak

Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniaOstatnia

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •