Strona 1 z 6 1234 ... OstatniaOstatnia
Wyniki 1 do 20 z 106

Temat: Wpływ tańca brzucha na kolana i stawy biodrowe.

Miasto
    Gdynia/Mieroszyno
    Siła Reputacji
    13

Domyślny Wpływ tańca brzucha na kolana i stawy biodrowe.

Niestety zauważyłam, że odkąd tańczę belly dance jakoś bardziej mnie bolą kolana. Od zawsze miałam z tym problem, jednak ostatnio ból przeszedł także na stawy biodrowe. Nie jestem do końca pewna, czy to jest oczywiście wpływ tańca, ale myślę, że tak. Chyba najbardziej wyniszczają kolana shimmi, wszelkie ruchy z mocno ugiętymi nogami i takie, w których jest obciążenie tylko na jednej nodze.

Czy da się jakoś zmniejszyć przeciążenie podczas tańca? Czy pomogłoby ogrzewanie stawów przed tańcem, na przykład maścią rozgrzewającą?
    Uwolnić drżenie!!!

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Muszę przyznać, że mam ten sam problem z biodrami - przy długim ćwiczeniu jednego biodra odczuwam silny ból, mam wrażenie, że kość udowa wbija mi się w coś w miednicy (wybaczcie laicki opis, ale takie mam wrażenie...), ale nie odczuwam jakichś dolegliwości związanych z "przeskoczeniem" stawu.

Na kolana pomaga mi porządna, długotrwała rozgrzewka - bieg do autobusu, w autobusie balansowanie raz na jednym, raz na drugim kolanie (pół godziny), a później zwykłe ćwiczenie kolan na początku zajęć.

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Ja ćwiczę krótko i nie mam takich objawów. Jednak myślę, że to jak przy trenowaniu wszystkiego, do czego bardziej się przyłożymy. Przede wszystkim dobra rozgrzewka a nie rzucanie się na ćwiczenia "z biegu".
    Druga rzecz to indywidualne predyspozycje.

Podam swój przykład:
    Przez ponad 4 lata trenowalam z siostrą (też tutejszą forumowiczą ) karate. Jej się nic nie działo, ale ja po jakimś czasie zaczęłam mieć co raz silniejszy ból w kolanach, a konkretnie w lewym. Było co raz gorzej. Poszłam do chirurga i prześwietlenie wykazało, że .. odrywa mi się rzepka!!

Miałam wybór - pzrestać trenować lub do wakacji, a było to wczesną wiosną, doprowadzić się do zapakowania na 2 miesiące w gips od kostki do biodra. Jasne, że z bólem serca, ale przestałam ćwiczyć. Po podleczeniu wróciłam na jakiś czas do ćwiczeń, ale kontuzja wracała. Musiałam dać sobie spokój na zawsze

Siostrze nie było nic, ale potem też przestała ćwiczyć (zapragnęła grac na wilonczeli i już nie miała na karate zcasu;P). Co najciekawsze taką moją reakcję kolana wywołały częste ćwiczenia uderzeń z wykopu, które bardzo obciążają kolano i jak się to ćwiczy to się nim "szarpie". No więc miałam pozamiatane ze sztukami walki!

Moja rada:
    Obserwujcie reakcje swojego ciała i jeśli mimo dobrej rozgrzewki i nie pzretrenowywania się będziecie miały jakieś niepokojące objawy - od razu biegiem do lekarza, bo akurat możecie mieć jakiś organ podatny na jakieś uszkodzenia, bo po prostu słabszy.

PS. Co było w tym zaabwne to to, że mój ostatni chirurg, do którego tafiłam jako młody chłopak trenował judo i miał to samo co ja i też musiał przestać. Od razu go polubiłam )

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

MarTinko, wydaje mi się, że rozgrzewanie stawów to dobry pomysł - w innym temacie była kiedyś mowa o takich getrach-ocieplaczach na kostki, może Twoje kolana też potrzebują rozgrzewania i utrzymywania w cieple.
    Ja zawsze miałam pewne problemy z kolanami - raczej nic poważnego, ale czasem bolą i zawsze "strzelają" Staram się ograniczać takie ruchy, w których dynamicznie opadamy do przysiadu i równie dynamicznie prostujemy się z powrotem - wiecie o co mi chodzi, prawda? Wszelkie powolne zejścia na dół też wywołują u mnie lekki ból kolan. Właściwie, chyba powinnam unikać też floorwork, ale zbyt to lubię... A zawsze kolana lekko bolą następnego dnia.
    Shimmy nigdy nie wywołało u mnie najmniejszych dolegliwości, podobnie jak praca na ugiętych kolanach - tańczę wyłącznie na lekko ugiętych kolanach. To raczej taniec na wyprostowanych kolanach wywołuje u mnie dyskomfort, a nawet ból kolan - więc nie mogłabym chyba tańczyć np. w stylu, jakiego uczy Zaza.
    Czyli mamy dość odmienne odczucia - ale warto ufać intuicji w tej sprawie. Jeśli czuję, że coś mi szkodzi - ograniczam ten ruch.
    Co do ruchów na jednej nodze - faktycznie, mogą być mocno obciążające. Uwaga na dropy - kiedyś bolały mnie biodra właśnie dlatego, że długo (i zbyt mocno, jak to początkująca) ćwiczyłam dropy. Warto często zmieniać nogę - bo gdy stoimy zbyt długo na jednej, łatwo o ból biodra i kolana.
    Polecam tabletki z glukozaminą - po kuracji stawy przestały mi "strzelać", ból też już prawie nie występuje. Polecam też poprawianie kondycji - odkąd mam mocniejsze mięśnie nóg, mam wrażenie, że kolana są mniej obciążone przy niektórych ruchach.
    Warto pamiętać, by przy wszelkich ćwiczeniach rozgrzewkowych, w których robimy jakiś przysiad, opadniecie w dół itp., kolano powinno być nad stopą - nie wysuwać się dalej. To taka podstawowa reguła bezpieczeństwa.

No, to ja się podzieliłam wrażeniami, ale mam nadzieję, że wypowie się ktoś, kto się zna na tym...

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    15

Domyślny

Kazda dyscyplina ruchowa wykonywana intensywnie i długotrwale zostawi "ślad" na ciele. NIestety. Na pewno porządna rozgrzewka , rozciąganie, masaże itp zapobiegną dolegliwościom , jesli dany sport upawiamy w umiarze. Więkoszość tancerek, sportowców jednak mimo dobrych treningów ma problemy "typowe" dla danej dziedziny.
    MOja znajoma tancerka specjalizująca się w tańcach latino, prowadzona pod wykwalifikowanym okiem własnie przeszła operację kolan.
    A prznosząc to na grunt bd-mój lekarz-irydolog też powiedział mi (nie wiedząc że tańczę), że w przyszłości będę miała problemy z biodrami.

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Problemy ze stawami mogą być wrodzone jak i nabyte z powodu treningów wielu dyscyplin, nie tylko tańca. Ja akurat w sposób szczegónly muszę dbać o kolana. A że przypadłość "strzelających stawów" posiadam od urodzenia , zdążyłam sie oswoić.

Jeśli stawy bolą, trzeba pójść koniecznie do lekarza, żeby znalazł przyczynę tego bólu i podpowiedział kurację bądź sposób na jego zniwelowanie. W moim przypadku polecono mi zabieg polegający na zamrażaniu ( nie pamiętam jak to się medycznie nazywa) stawów, ale jeszcze jakoś się nie zdecydowałam. Odkąd tańczę regularnie, starając się jednocześnie unikać wykonywania ćwiczeń lub figur bardzo obciążających kolana, dolegliwości bólowe jakoś mi nie dokuczają. Mam mocniejsze uda, i inną postawę ciała, co podobno ma wpływ na odciążenie kolan.

A z przyjemniejszych "kuracji" to lekarz kazał mi jeść mnóstwo żelków i galaretek, ogólnie wszystko co zawiera żelatynę.

Miasto
    Lublin
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

ojj bolace stawy to wina nie tylko tanca.. ja zawdziezac sztukom walki.. i teraz jak sobie troszke potancze to pozniej jak staruszka wracam do domku.. ale sa na to sposoby przedze wszystkim trzeba jesc duze galaretek tak jak Silvee powiedziala i nie przeciażac ich

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez MalenaSlav Zobacz wiadomość
    Co było w tym zaabwne to to, że mój ostatni chirurg, do którego tafiłam jako młody chłopak trenował judo i miał to samo co ja i też musiał przestać.
    Dałaś mi świetny przykład, dlaczego należy pamiętać o przecinkach
    W pierwszej chwili pomyślałam, że trafiłaś do lekarza jako młody chłopak Ale zgadzam się z tobą, rozgrzewka to podstawa!

Cytat Pierwotnie wysłane przez Quesse Zobacz wiadomość
    MarTinko, wydaje mi się, że rozgrzewanie stawów to dobry pomysł - w innym temacie była kiedyś mowa o takich getrach-ocieplaczach na kostki, może Twoje kolana też potrzebują rozgrzewania i utrzymywania w cieple.
    Mnie tylko ciekawi, jaki jest sposób na ogrzewanie kolan i stawów biodrowych... Ciepłe majtki z nogawkami?

Cytat Pierwotnie wysłane przez Quesse
    Co do ruchów na jednej nodze - faktycznie, mogą być mocno obciążające. Uwaga na dropy - kiedyś bolały mnie biodra właśnie dlatego, że długo (i zbyt mocno, jak to początkująca) ćwiczyłam dropy. Warto często zmieniać nogę - bo gdy stoimy zbyt długo na jednej, łatwo o ból biodra i kolana.
    U mnie dwadzieścia powtórzeń maksimum. Później zmieniam nogę, a instruktorka na mnie pokrzykuje Ale chyba rozumie, czemu.

Cytat Pierwotnie wysłane przez Djamila Zobacz wiadomość
    A prznosząc to na grunt bd-mój lekarz-irydolog też powiedział mi (nie wiedząc że tańczę), że w przyszłości będę miała problemy z biodrami.
    Znaczy, że po oczach tancerki brzucha poznacie

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez vasanta Zobacz wiadomość
    Dałaś mi świetny przykład, dlaczego należy pamiętać o przecinkach
    W pierwszej chwili pomyślałam, że trafiłaś do lekarza jako młody chłopak Ale zgadzam się z tobą, rozgrzewka to podstawa!
    Pięknie to wyszło. Nie edytuję - zostawiam. Zawsze tak uważam na przecinki itp,a tu takie cudo mi wyszło ! A z tego co wiem od zawsze jestem dziewczynką

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    18

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez vasanta Zobacz wiadomość

Mnie tylko ciekawi, jaki jest sposób na ogrzewanie kolan i stawów biodrowych... Ciepłe majtki z nogawkami?
    Można chyba te getry przesunąć wyżej i nosić na kolanach... Są też maści rozgrzewające. Skoro trzeba utrzymywać w cieple stopy i kostki, to pewnie co wrażliwsze kolana też by były za to wdzięczne.
    Co do stawów biodrowych, to przyznam, że moja wyobraźnia podsuwa mi jedynie obraz umiejętnie wykonanego, rozgrzewającego masażu

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Quesse Zobacz wiadomość
    Co do stawów biodrowych, to przyznam, że moja wyobraźnia podsuwa mi jedynie obraz umiejętnie wykonanego, rozgrzewającego masażu
    A ja mam faceta masażystę (musiałam się pochwalić )
    pójdźmy dalej tym dropem

Miasto
    Gdynia/Mieroszyno
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Ja chyba zacznę chodzić na zajęcia w grubych rajstopach (albo jak mama je nazywa - rajtuzach).
    Uwolnić drżenie!!!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Ja przeszłam operacje stawu biodrowego i jedno moje biodro jest niesprawne, a o dziwo TB jakoś w ogóle mi nie szkodzi! Oczywiscie nie moge wykonac wszystkich ruchow na lewa noge, ale i tak jest niezle, zwazywszy, ze normalnie nie moge spacerowac dluzej niz pol godziny, bo umieram z bólu

Najpierw chodziłam na taniec indyjski, ale poniewaz duzo tam bylo akurat tarzania sie po podlodze, musiałam zrezygnowac Dokuczały mi kolana, biodro i kregoslup rownoczesnie.

Ale, tak jak to juz wielokrotnie mowiono, głównie trzeba dbac o prawidłowa postawe, rozgrzewke, nieprzetrenowywanie sie.
    مونيكا

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Ja mam nadwagę, wadę postawy (jakąś skoliozę) i platfusa ( no to sobie teraz renomę zrobiłam....) no i po aerobiku mam wycie, po długim siedzeniu lub staniu lub chodzeniu też. Czasem na zmianę pogody bolą mnie całe nogi - tak jakby z tyłu przechodziły mi takie strumienie bólu nasilające się w kolanach, biodrach i kostkach, co z wiekiem(bo mam takie bole od małego) dotarło też do łokci i dłoni- często występuje po całonocnej imprezie i na kacu.
    Czasem zdarza się, że boli mnie wszystko, aż mnie mdli od tego,mam gorączkę i nawet leżenie sprawia mi ból, i czuję się taka odrealniona np nie jestem pewna czy utrzymam szklankę z wodą, tak jakbym nie wyczuwała swojej siły a na drugi dzień wszystko jest ok.

TB wpływa na mnie dobrze, chociaż boli mnie czasem nad kolanami no i śródstopia(nadwaga i wada postawy). Staram się po treningu rozgrzać pod prysznicem, potem maść rozgrzewająca i spać (zajęcia kończę o 22:00, więc akurat przed pójściem spać)
    shalom / salam

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Nie na wszystkie schorzenia stawowe pomagają maści rozgrzewające. Mój brat tak sie smarował różnymi rozgrzewającymi mazidłami, a po badaniach okazało sie, że na jego schorzenie w kolanie takie są niewskazane. Lepiej poradzić się specjalisty. Badania są dosyć żmudne (polska służba zdrowia), ale lepiej jest wiedzieć dlaczego boli i co na to stosować.

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Lulua Zobacz wiadomość
    Ja mam nadwagę, wadę postawy (jakąś skoliozę) i platfusa ( no to sobie teraz renomę zrobiłam....) no i po aerobiku mam wycie, po długim siedzeniu lub staniu lub chodzeniu też. Czasem na zmianę pogody bolą mnie całe nogi - tak jakby z tyłu przechodziły mi takie strumienie bólu nasilające się w kolanach, biodrach i kostkach, co z wiekiem(bo mam takie bole od małego) dotarło też do łokci i dłoni- często występuje po całonocnej imprezie i na kacu.
    Czasem zdarza się, że boli mnie wszystko, aż mnie mdli od tego,mam gorączkę i nawet leżenie sprawia mi ból, i czuję się taka odrealniona np nie jestem pewna czy utrzymam szklankę z wodą, tak jakbym nie wyczuwała swojej siły a na drugi dzień wszystko jest ok.
    Zapytałam mojego faceta masażystę o te objawy i powiedział, że powinnaś koniecznie zrobić prześwietlenie kręgosłupa, czy nie doszło już do zwyrodnienia kręgosłupa (dyskopatii), co podrażnia nerwy obwodowe i daje takie objawy, jak opisałaś wyżej.
    Jeśli Twój kręgosłup okaże się w lepszym stanie, to i tak konieczne są ćwiczenia rehabilitacyjne i korekcja postawy.
    Nie lekceważ tego.

Cytat Pierwotnie wysłane przez Silvee Zobacz wiadomość
    Jeśli stawy bolą, trzeba pójść koniecznie do lekarza, żeby znalazł przyczynę tego bólu i podpowiedział kurację bądź sposób na jego zniwelowanie. W moim przypadku polecono mi zabieg polegający na zamrażaniu ( nie pamiętam jak to się medycznie nazywa) stawów, ale jeszcze jakoś się nie zdecydowałam.
    Pewnie chodzi Ci o krioterapię. Też mnie na to wysyłają, ale ciągle nie mam czasu
    Ostatnio edytowane przez Intisar ; 08-04-2008 o 22:19
    pójdźmy dalej tym dropem

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Dzięki Dziewczyny za porady (na marginesie: zawsze chciałam mieć faceta-masażystę )
    Mówiłam mojemu lekarzowi o moich objawach i nie dał mi nigdzie skierowania. Niedługo go odwiedzę to go poszantażuję o skierowania.
    shalom / salam

Siła Reputacji
    12

Domyślny

na marginesie: zawsze chciałam mieć faceta-masażystę
    Nie ukrywam, że czasem się przydaje
    pójdźmy dalej tym dropem

Siła Reputacji
    12

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Intisar Zobacz wiadomość

Pewnie chodzi Ci o krioterapię. Też mnie na to wysyłają, ale ciągle nie mam czasu
    Dokładnie tak, nie mam pamięci do tych terminów medycznych...

Miasto
    Wrocław
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Mówiłam mojemu lekarzowi o moich objawach i nie dał mi nigdzie skierowania. Niedługo go odwiedzę to go poszantażuję o skierowania.
    Szantażuj, szantażuj - co prawda lekarze niechętnie wydają skierowania nie z powodu własnego widzi misia ( "podziękowania" dla NFZ), ale nie zmienia to faktu, że o swoje trzeba walczyć. Porozmawiaj z nim o skierowaniu do kriokomory. Najczęściej kierują na 10 takich zabiegów.
    Osobiście bardzo tego nie lubię ( byłam tylko 2 razy i przestałam chodzić), ale większość twierdzi, ze ma to zbawienny wpływ na cały organizm. Widziałam na zabiegach zarówno osoby starsze jak i młode dziewczyny, które prywatnie kupowały karnety ( podobno te klika minut w - 120 st.Celc. poprawia urodę ). Zainteresuj się tym i swojego lekarza również. Powodzenia

Kiedy tańczę nie zajmuje mnie nic poza tańczeniem,
    trwam w teraźniejszości stając się szczęśliwą kobietą
    .

Mona Monne

Strona 1 z 6 1234 ... OstatniaOstatnia

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •