Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia
Wyniki 1 do 20 z 39

Temat: 10 przykazań rzetelnego krytyka - lektura obowiązkowa!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny 10 przykazań rzetelnego krytyka - lektura obowiązkowa!

10 przykazań rzetelnego krytyka.

Autor: Anyagry; specjalnie dla forum www.belly-dance.pl

1. Krytyka nie ma nic wspólnego z PONIŻANIEM. Jest to wyrażanie WŁASNEJ opinii, przy użyciu kulturalnego słownictwa, braku jakichkolwiek wulgaryzmów (te po angielsku też się liczą), zaproponowania dobrej rady oraz podparcia przykładami (zazwyczaj ułatwia to zrozumienie).

2. Trzeba się skupić tylko na istocie problemu, a nie na osobie krytykowanej. Oceniasz to, co zostało napisane, zrobione a nie osobę, która to napisała. Jej wygląd/męża/kochanka zostaw w spokoju, bo nie mają oni nic wspólnego z istotą problemu (zazwyczaj)

3. Pamiętaj, że im gorszych słów użyjesz, tym gorsze będzie wrażenie Twojej osoby. Krytykowany nie będzie wtedy czytał Twoich argumentów, gdyż zajmie się wymyślaniem ciętej riposty, mającej na celu Cię obrazić.

4. Nie generalizuj, używając słów takich jak „zawsze” lub „nigdy”. Np. „Zawsze tańczysz jak pijana Shakira”. „Nigdy nic nie rozumiesz”. To nikomu jeszcze nie pomogło. Bądź łagodna w swej wypowiedzi.

5. Staraj się dać taką krytykę, jaką sama chciałabyś otrzymać. Taką, która zmusi do myślenia, kulturalnej dyskusji a nie do telefonów z pogróżkami. Krytyka ma pomóc, dać dobrą radę. Chamstwo i poniżanie zostawmy politykom.

6. Jak bardzo byś się nie zgadzała, zawsze napisz jakieś miłe słowo, spróbuj znaleźć coś pozytywnego. Nie mów, że to niemożliwe. Zawsze jest możliwe, jeśli ubierzesz to w odpowiednie słowa.

7. Szanuj opinię innych. Jeśli do końca jej nie zrozumiałaś, poproś o wyjaśnienie, nie wyciągaj pochopnych wniosków.

8. Miej dystans. Nie wiesz w jakich okolicznościach dana osoba wyraziła swoją opinię, gdyż napisane słowa nigdy nie oddają prawdziwych emocji.

9. Nie daj się sprowokować. Jak bardzo by Cię obrażono, pamiętaj, że kulturalna riposta zdziała o wiele więcej niż wiązanka rodem ze stadionu.

10. Zastanów się nad tym, czy to co napisałaś, byłabyś w stanie powiedzieć danej osobie prosto w oczy. Jeśli nie – zmień swoją wypowiedź.

--

Miasto
    Gdynia/Sopot
    Siła Reputacji
    12

Domyślny Świetny pomysl

Gratuluje Autorowi znakomitej pozycji - obowiązkowa dla każdego forumowicza/forumowiczki.

Często czytając wątki o charakterze burzliwej dyskusji poddajemy się emocjom, które w nas wzbudza, warto jednak parę razy przeczytać wypowiedzi i zanim się na nie odpowie, pozostawić na pare minut i powrócić, tak by na spokojnie i chlodno przeczytac czyjąś wypowiedź. Wtedy najczęściej dostrzegamy w niej 'więcej' sensu.

Pozdrawiam w niedzielny poranek
    Marta
    Z pozdrowieniami Nourhan (Marta)
    "Dancing with the feet is one thing, but dancing with the heart is another."

"Dance is your pulse, your heartbeat, your breathing. It's the rhythm of your life. It's the expression in time and movement, in happiness, joy, sadness and envy." ~Jaques D'ambrois

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Mój komentarz do artykułu:

Nasze forum dzięki Wam należy do najkulturalniejszych mimo, że nie unikamy trudnych tematów.
    Na pewno będą takie dyskusje pojawiać się w przyszłości. Każdy kto zechce brać udział w nich będzie musiał stosować zasady, które zostały opisane. W innym przypadku jego wiadomości będą moderowane albo usuwane.
    Ma to na celu zachowanie merytorycznych wartości dyskusji i nie doprowadzać do emocjonalnych kłótni.

Miasto
    Kraków, Częstochowa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez admin Zobacz wiadomość
    7. Szanuj opinię innych. Jeśli do końca jej nie zrozumiałaś, poproś o wyjaśnienie, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Nie jest to może cecha narodowa, ale wulgarne zachowanie nie przystoi kobiecie, a już ZWŁASZCZA tancerce brzucha.

--
    Według mnie nie przystoi nikomu, mężczyźnie też.

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

Świetnie, że tu jest coś takiego. Każdy powinien sobie przeczytać. Co prawda, jak dotąd dyskusja na forum nigdy nie była wulgarna czy specjalnie przepełniona negatywnymi emocjami - i wierzę, że tak zostanie

IsisZisou - fakt, może by tak zamienić to sformułowanie? W koncu dotyczy wszystkich, niezależnie od płci

Np. „Zawsze tańczysz jak pijana Shakira”.
    ubawił mnie ten tekst

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez IsisZisou Zobacz wiadomość
    Jak to...przecież Admin jest naszym Wielkim Szejkiem, on stoi ponad zasadami, które ustanawia

no to żem się teraz podlizała, nie?
    shalom / salam

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez IsisZisou Zobacz wiadomość
    Oczywiście macie rację, tylko ten tekst jest skierowany głównie do dyskutujących Pań na forum.
    Nie jest tam napisane "nie przystoi tylko kobiecie" lub "z wyłączeniem mężczyzn".
    Dla mnie jasno wynika z tego punktu, że wulgarne zachowanie nie przystoi nikomu a zwłaszcza (jest to zaakcentowanie) kobiecie, tancerce brzucha.

Jest to idealny przykład jak komunikacja pisana może być zwodnicza i omylna.
    Zawsze kiedy coś piszemy mamy do tego tło w postaci naszych odczuć czy też zamiarów jak ma być odczytany nasz przekaz. Druga strona, która czyta suchy komunikat pozbawiony tego tła wyciąga natychmiast wnioski jakie zamiary miał piszący (mówiący). W ogromnej liczbie wypadków intencja mówiącego nie jest równa rozumieniu odbiorcy.

Prosty przykład. Kto z Was nie był w takiej sytuacji gdy jakaś osoba rzuciła dowcip. (jej intencja rozbawić wszystkich).Natomiast rozumienie innych było - on nas chciał obrazić! (rozumienie intencji było odmienne)

Przykład z ostatniej chwili. Mój kolega kupił nowy samochód (w niebieskim kolorze). Pokazywał nam go z dumą. Zapytał się jak nam się podoba. Inny kolega powiedział "nie lubię niebieskiego koloru". Riposta była natychmiastowa - co, mówisz, że kupiłem beznadziejny samochód!?!
    Nie, mówię, że nie lubię niebieskiego koloru!

Jak macie takie przykłady błędów komunikacyjnych to możecie je wpisać tutaj. Może być z tego niezły ubaw!

Cytat Pierwotnie wysłane przez Lulua Zobacz wiadomość
    Jak to...przecież Admin jest naszym Wielkim Szejkiem, on stoi ponad zasadami, które ustanawia

no to żem się teraz podlizała, nie?
    Podoba mi się ten tytuł Może zrobię sobie taki opis przy avatarze!

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Oczywiście macie rację, tylko ten tekst jest skierowany głównie do dyskutujących Pań na forum.
    Nie jest tam napisane "nie przystoi tylko kobiecie" lub "z wyłączeniem mężczyzn".
    Dla mnie jasno wynika z tego punktu, że wulgarne zachowanie nie przystoi nikomu a zwłaszcza (jest to zaakcentowanie) kobiecie, tancerce brzucha.
    a ja i mój feminizmomatriarchalizm się przyczepimy: w czym kobieta jest inna od mężczyzny, że w szczególności jej nie przystoi? jedno i drugie to człowiek, z rożnymi narowami. domagam się równego traktowania w tym względzie!

Podoba mi się ten tytuł Może zrobię sobie taki opis przy avatarze!
    jestem za!
    feel the music & flow with it

Miasto
    Kraków, Częstochowa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Cytat Pierwotnie wysłane przez Anjani Zobacz wiadomość
    a ja i mój feminizmomatriarchalizm się przyczepimy: w czym kobieta jest inna od mężczyzny, że w szczególności jej nie przystoi? jedno i drugie to człowiek, z rożnymi narowami. domagam się równego traktowania w tym względzie!

Zgadzam się z Anjani

jestem za!
    Tu tez się zgadzam

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    17

Domyślny

No więc właśnie - z tego punktu wynika, że nikomu nie przystoi, a kobiecie i tancerce zwłaszcza. A ja uważam, że powinno z niego wynikać, że nie przystoi nikomu w tym samym stopniu

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

jestem za!
    Wspaniały kolejny przykład jak dochodzi w życiu do nieporozumień komunikacyjnych
    Tłem tekstu (o którym pisałem) jest podkreślenie, że nie przystoi nikomu wulgarne zachowanie a w szczególności tancerce. (tło, to przekonanie, że tancerka jest symbolem piękna, sztuki i eteryczności.)

Rozumienie Twoje Anjani jest oparte o filtrowanie informacji jak napisałaś przez "feminizmomatriarchalizm". Wyciągasz wnioski, których autor nie zawierał w swoim tekście. Nie ma w nim słowa o płci i warunkowaniu komu można a komu nie zachowywać się w sposób obraźliwy.

To tak jak osoba, która nie jest zadowolona ze swojego wyglądu, każdy komplement odbiera jak manipulację i doszukuje się czy przypadkiem ktoś jej nie chce dogryźć.

Broniąc tezy, że w szczególności nie przystoją takie zachowania tancerce, uważam, że wulgarne słowo wypowiedziane przez nią było by dużo większym szokiem dla obserwatorów niż to samo słowo wypowiedziane przez panią pracującą na budowie kiedy spadła jej cegłówka na stopę

Miasto
    Kraków, Częstochowa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Broniąc tezy, że w szczególności nie przystoją takie zachowania tancerce, uważam, że wulgarne słowo wypowiedziane przez nią było by dużo większym szokiem dla obserwatorów niż to samo słowo wypowiedziane przez panią pracującą na budowie kiedy spadła jej cegłówka na stopę
    Tutaj wchodzimy już w stereotypy dotyczące zawodów i ich statusu społecznego. Nadal uważam, ze KAŻDY ma obowiązek zachować grzeczność i wszędzie mozna spotkac osoby zarówno kulturalne, jak i nie bardzo. Dobrym przykładem "takiego" zachowania u tancerek sa niektóre wypowiedzi na forum gazeta.pl

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

Oj Dziewczyny, ja też jestem feministką i matriachofilką, ale dajcie biedakowi spokój, akurat kochany Admin (czy może od teraz już Wielki Szejk?) dał nam wielokrotnie dowód na to, że nas kocha, wielbi szanuje i jest feministą Drobny błąd komunikacyjny nie powinien nadszarpnąć jego reputacji (chociaż zgadzam się z Wami i też od razu wyczułam do zdanie tak jak wy i też proszę o zmianę tego zapisu). Bądźmy miłosierne

Co do takich nieporozumień to miesiąc temu pokłóciłam się z kolegą. wysłałam my swoje fotki na których wyglądam inaczej niż zwykle (taka wylaszczona) po prostu chciałam usłyszeć "wow, ale fajna laska z Ciebie" no nie wiem, cokolwiek!! A on mi napisał, że jeśli już kręcę włosy to lepiej mi w spiętych, a czerwonej szminki to nigdy nie polubi. Poczułam się tak jakby mi napisał, że jestem gruba, brzydka i w ogóle nie umiem się malować. Nie odzywam się do niego do tej pory. Najpierw ze złości, a teraz bo mi głupio, że na niego tak napadłam.
    Druga pomyłka komunikacyjna miała miejsce przed chwilą mówię facetowi, że mam zakwas w pośladku po aerobiku a on palnął "taki duży zakwas?"

Nauczyłam się przez lata jednego: jeśli facet palnął jakiekolwiek głupstwo to mamy dwie interpretacje: albo chce być złośliwy albo zrobił to niechcący i miał szlachetne intencje. Ponieważ faceci sa raczej z natury delikatni i nigdy nie chcieliby urazić swoich Pań to trzeba interpretować wg drugiej teorii. Oni to robią nieświadomie. Mądra kobieta to wie i stara się nie napadać od razu i nie odgryzać głowy
    shalom / salam

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

Ja wiem, że nasz kochany Admin chciał nam wręcz komplement sprawić nie mam mu wcale za złe. tylko mi się zapis nie podoba i wyrażam to, dokładając wyjaśnienie. mogę rozwinąć, ale po co - to dyskusja na osobny wątek. i tutaj też wychodzą trudności komunikacyjne - Admin potraktował moje zarzuty wobec regulaminu jak zarzuty wobec jego światopoglądu.

jeśli zamienimy "nie przystoi kobiecie" na "nie przystoi kulturalnemu człowiekowi" będę ukontentowana.

Cytat Pierwotnie wysłane przez Lulua
    Mądra kobieta to wie i stara się nie napadać od razu i nie odgryzać głowy.
    tylko potem mądra kobieta się złości, że ma duże dziecko w domu... dlatego ja nadgryzam szyję, żeby było wiadomo, że następną wypowiedź trzeba trochę przemyśleć...

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    13

Domyślny

"jeśli zamienimy "nie przystoi kobiecie" na "nie przystoi kulturalnemu człowiekowi" będę ukontentowana."

Ja również będę

"tylko potem mądra kobieta się złości, że ma duże dziecko w domu... dlatego ja nadgryzam szyję, żeby było wiadomo, że następną wypowiedź trzeba trochę przemyśleć..."

Naturalnie, że nadgryźć trzeba, tak tak, w pełni się zgadzam!!

Adminie- czuj się nadgryziony! <nadgryza>
    shalom / salam

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

Sprowokuję Was do dalszej dyskusji na temat nieporozumień i błędów komunikacyjnych.

Jednym z częstych błędów komunikacyjnych jest nadinterpretacja i przypisywanie przedmówcy intencji i pobudek, których takowy nie posiadał.
    Przykład: ( mam nadzieję, że rozumiecie to jako przykładową dyskusję i zabawę )
    Admin potraktował moje zarzuty wobec regulaminu jak zarzuty wobec jego światopoglądu.
    Która część mojej wypowiedzi na to wskazuję? Jestem zaskoczony ponieważ nigdzie nie wypowiadałem się na temat mojego światopoglądu

Jeszcze raz podkreślam, że prowadzę tą dyskusję z Wami nie dlatego, że się nie zgadzam z potrzebą zmiany tego sformułowania tylko aby pokazać jak dochodzi i na czym polegają błędy komunikacyjne. Cierpimy przez nie wszyscy na co dzień w domu, szkole czy pracy. Warto czasami chwilę dłużej zastanowić się nad tym co powiemy czy napiszemy bo może to nam zaoszczędzić mnóstwo kłopotów i nieprzyjemności.

W międzyczasie znalazłem klasyfikację najczęstszych błędów komunikacyjnych, które odciągają dyskusję od jej celu i przenoszą ciężar rozmowy na emocje.
    Są to:

* Źle zdefiniowany problem lub cel dyskusji
    * Opieranie się o subiektywne przesłanki
    * Dosłownie odebrane przykłady i metafory
    * Określanie jako nieistotnego tego czego nie rozumiemy
    * Postawa "wiem swoje"
    * Ośmieszanie rozmówcy
    * Podważanie pewności siebie i wartości drugiej strony
    * Pouczanie
    * Ostrzeżenia, groźby
    * Rozkazy, komendy
    * Ignorowanie osoby
    * Różne rozumienie tych samych pojęć

Cytat Pierwotnie wysłane przez Lulua Zobacz wiadomość
    Adminie- czuj się nadgryziony! <nadgryza>
    Ałaaaa... boli... no dobra zmieniam, już zmieniam

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

dziękujemy <dyga>

Adminie, cóż, szukałam przyczyn oporu i tłumaczenia się nie twierdzę, że w nie trafiłam. mam jednak wrażenie, że jestem niezrozumiana, a zwłaszcza przyczyny mojego oporu wobec "w szczególności kobiet". ale o wrażenia właśnie się kłócę z kimś innym, więc może mam kiepski dzień do odnoszenia wrażeń ;(

znikam teraz na kilka dni, więc proszę mnie i moich wrażeńza mocno nie obsmarowywać, dobrze?

pozdrawiam
    Anjani

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    20

Domyślny

To nie jest odpowiedź do Ciebie Anjani, tylko ogólna myśl.

W komunikacji jest nadawca komunikatu (ten kto pisze lub mówi) i odbiorca komunikatu (ten co słucha lub czyta).
    Jeżeli odbiorca nie rozumie intencji lub przekazu komunikatu to niestety najczęściej winę za to ponosi nadawca. Źle sformułował myśli, użył niezrozumiałych słów, posłużył się skrótami myślowymi, stosował podwójne przeczenia, żargon, używał bardzo długich zdań itp.
    Często mamy przekonanie, że to co napisaliśmy jest jasne i zrozumiałe a odbiorca nie może zrozumieć nas bo jest ograniczony . Tymczasem to co piszemy jest zrozumiałe tylko dla nas.

Sam już nie wiem czy teraz ktoś to zrozumie tak zamotałem... Jest późno idę spać

Miasto
    Warszawa
    Siła Reputacji
    12

Domyślny

A ja bym jeszcze dodała porade:

Nie traktuj slow krytyki jako ataku na ciebie. Krytyka moze byc tworcza, poszerzyc twoje horyzonty lub pomoc ci sie poprawic...

Generalnie, widze na forach, w zyciu w pracy, że my Polacy kiepsko znosimy krytyke - moze wychowanie i system edukacyjny nie nauczyly nas przyjmowac jakichkolwiek ocen. Nawet nie krytyke, ale zwykle zwocenie uwagi zbyt czesto wywoluje agresywna lub histeryczna reakcje A moze to problemy z poczuciem wlasnej wartosci?
    مونيكا

Miasto
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Domyślny

eśli do końca jej nie zrozumiałaś, poproś o wyjaśnienie, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Nie jest to może cecha narodowa, ale nie przystoi kulturalnemu człowiekowi, a już ZWŁASZCZA tancerce brzucha.
    Nie bardzo rozumiem to zdanie. Co nie jest cechą narodową? Wyciąganie pochopnych wniosków? I czyją cechą narodową? Nielogiczne i niejasne kompletnie

Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia

Reguły pisania

• Publikować nowe tematy: nie możesz
  • Pisać wiadomości: nie możesz
  • Dodawać załączniki: nie możesz
  • Edytować swoje wiadomości: nie możesz
  •