Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Kiedy zacz jedzi na warsztaty, obozy i festiwale taneczne?
Wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Kiedy zacz jedzi na warsztaty, obozy i festiwale taneczne?

Doczy
    17-09-2008
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    2 292
    Sia Reputacji
    14

Lightbulb Kiedy zacz jedzi na warsztaty, obozy i festiwale taneczne?

Moje lune przemylenia adresowane s do wszystkich dziewczyn, ktre odrzucaj ofert lekcji warsztatowych, bdc niepewnymi swoich umiejtnoci, bd wychodzc z zaoenia, e "jeden instruktor mi wystarczy". Prawda jest jedna, nie istnieje wytumaczenie brzmice: "Nie poradz sobie", jak i jeden nauczyciel to tylko wierzchoek gry lodowej, ktra tutaj wystpowa bdzie jako metafora rozwoju tanecznego.

Do czego innego su zajcia regularne, do czego innego warsztaty. Zajcia regularne skupiaj si na jednym zagadnieniu - raz popracujesz nad obrotami, raz nad arabeskami, kiedy indziej nacisk kadziony bdzie na pikne rce. Warsztaty to wiedza skumulowana, wielka piguka wszelkich zagadnie, ktrej nie da rady strawi od razu. Ogromne BOOM! techniki, kombinacji, penych choreografii, smaczkw, maniery, a finalnie kreacji indywidualnoci. Mwic dosadniej, zwykam uwaa warsztaty, ktre nie byy/nie s dla mnie w aden sposb odkrywcze, za strat czasu i pienidzy.

Sama, zaczwszy taczy w padzierniku 2008 roku, ju w listopadzie tego samego roku byam na swoich pierwszych warsztatach. Poziom redniozaawansowany, ale c to dla mnie - nie wiem jeszcze do czego su rce i nogi, co wicej: ka mi si obraca, co skutkuje natychmiastowym odruchem wymiotnym. Nie umiaam nic, ale czy wrciam zraona, zdoowana? W adnym razie. Byam tak podekscytowana, e od razu postanowiam powici wszystko, aby tylko mc dalej si rozwija i doczy do bellydance'owego rodowiska.

Na warsztaty przychodzi si z jednym celem - uczy si. Jedna osoba bdzie miaa problem z technik ruchu, druga bdzie skupiaa si na swoich rkach, kolejna bdzie prbowaa da co "od siebie" kombinacjom nauczyciela. Niezalenie od poziomu, kada z tych osb wykupia miejsce na warsztatach, by: a.) popracowa nad rzeczami sprawiajcymi jej problem b.) poszukiwa inspiracji do wesoej twrczoci wasnej c.) obcowa z nauczycielem, jego metodyk, motoryk i stylistyk. Prowadzi nas to jednego wniosku - kada osoba wyciga z warsztatw co innego. Poziom taneczny na warsztatach przyrwnaabym zatem do rozmiaru uniwersalnego.

Warsztaty uniwersalne? Kto zaraz zacznie krzycze, e pocztkujca umrze na zajciach zaawansowanych a zaawansowana cofnie si w rozwoju na lekcjach pocztkujcych; ju nie wspominajc tutaj o biednych, ucinionych redniozaawansowanych, ktre zawsze s czone z poziomem pocztkujcym lub zaawansowanym. Do dnia dzisiejszego (sierpie 2013) zaliczyam 175 warsztatw, 4 obozy taneczne oraz wykady. Myl, e mog sobie pozwoli na wycigniecie z tego nastpujcych wnioskw dotyczcych poziomu na warsztatach oraz ich jakoci:

- jako osoba pocztkujca, z warsztatw zaawansowanych wycigaam wicej, ni z warsztatw pocztkujcych; warsztaty pocztkujce byy nieodkrywcze, na "moim" poziomie i nic nie zmieniay w mym tacu, nie pokazyway mi, jak wiele jeszcze nie potrafi, nikt nie poprawia mojej sylwetki, rk, wykocze - satysfakcjonujcy by fakt, e pamitam choreografi;

- nigdy nie frustrowaam si, e czego nie potrafi; tak frustracj odczuwam tylko pracujc sama ze sob;

- po czasie powrt do zaj pocztkujcych - czuj ogromn potrzeb, kilka razy do roku, zaliczenia warsztatw "czyszczcych", banalnych w krokach, powtarzalnych, by na nowo skupi si na wykoczeniu bazowych figur, stanowicych o naszym profesjonalizmie (Aida Nour, Lubna Emam - wyraz dopenieniem techniki); bdc jednak osob pocztkujc, z zaj pocztkujcych si tego nie wyniesie;

- czsto warsztaty zaawansowane z nazwy byy bardziej bazowe, ni zajcia regularne w szkoach taca, a warsztaty open/redniozaawansowane mieszay mi w gowie na wiele miesicy;

- warsztaty nie polegaj na zapamitywaniu choreografii - atwa droga, by sta si "mietnikiem choreograficznym" i zlepkiem rnych nauczycieli, bez szans na wypracowanie: wasnego stylu/umiejtnoci tworzenia wasnych choreografii/wykocze ruchw - std celem nigdy nie powinno by zapamitanie choreografii, nazwaabym to "skutkiem ubocznym" nauczania;

- s nauczyciele, o ktrych warsztaty pocztkujce z nazwy, w rzeczywistoci s masterclassami i nie ma co si porywa od razu na warsztaty zaawansowane, bo nie wyniesie si z nich NIC - mam tutaj na myli np. warsztaty Randy Kamel;

- to, e na warsztaty zapisuj si dziewczyny zaawansowane, nie powinno w aden sposb zraa dziewczyn pocztkujcych i wywoywa w nich poczucia, e w takim razie nie maj tam czego szuka; wrcz przeciwnie, jeli rzucaj si dziewczyny "obeznane w temacie", tym bardziej warto do nich doczy, bo to oznacza, e warsztaty s sensowne i rozwijajce. Co rwnie jest wane: nikt z nikogo si nigdy nie mieje, bo nie kupuje si warsztatw jako zamiennika komedii w kinie - adnej zaawansowanej dziewczynie do gowy nie przyjdzie wymia dziewczyn pocztkujc: przecie kada zaawansowana bya kiedy pocztkujca;

- nagrywanie na warsztatach: zawsze nagrywaj i nauczyciela, i siebie obok nauczyciela. Nawet jeeli nie pamitasz idealnie choreografii i wiele rzeczy w ogle Ci nie wychodzi, jeli nagrasz swoje bdy obok poprawnego wykonania nauczyciela, bdzie o wiele atwiej skorygowa problematyczne zagadnienia. Jeli nauczyciel nie pozwala si nagrywa - nagraj si obok dziewczyny, ktrej taniec Ci si podoba. Nie nagrywaj siebie i instruktora "od tyu" - nie nauka krokw jest przecie Twoim celem, dopiero nagranie z przodu daje nam peny obraz techniki tanecznej;

- nie naley ba si takich okrele jak "masterclass", "festiwal taneczny", "full pass", "master teacher". Masterclass to warsztat na poziomie zaawansowanym (najczciej nauka choreografii dugiej w okolicach 5min.), festiwal taneczny to ogromna dawka wiedzy, inspiracji i integracji rodowiskowej, full pass to ok. 8-9h zaj dziennie (ktre jest jak najbardziej do przeycia pod warunkiem, e nastawiasz si na zdobywanie wiedzy, mocny trening i lekcewaenie pierwszych oznak zmczenia; mwic krcej: chcesz tylko taczy! ), Master Teacher to nauczyciel szanowany w rodowisku i zapraszany do prowadzenia warsztatw na caym wiecie, osoba majca duy wpyw na ksztatowanie nowego pokolenia tancerek. Jak wida, nie ma zatem problemu pojecha na festiwal taneczny, wykupi opcj full pass i odway si nawet na jaki masterclass z jednym z Master Teachers

- nigdy nie dawaj sobie wmwi, e nie dasz rady, nie bj si wymagajcych instruktorw, nie irytuj si, kiedy nauczyciel zwraca Ci uwag - traktuj to jako komplement najwyszej rangi, bo to oznacza, e warto nad Tob pracowa!

- nie wycofuj si do tyu, a przyj naprzd, upominaj si o zmiany rzdw na warsztatach - im bliej lustra, tym wikszy napyw adrenaliny i stuprocentowego skupienia;

- poziom 6-miesicy nauki, 2 lata nauki, milion lat nauki... jest bezsensowny, niemiarodajny i nic niewnoszcy, pod adnym pozorem nigdy si nim nie sugeruj - konkursw tanecznych nie wygrywa si staem tanecznym, ju samo to powinno da Ci do mylenia. Jedna osoba po roku nauczy si wykonywa podstawowe figury, druga bdzie ju prbowaa swoich si w konkursach dla amatorw z bardzo dobrymi wynikami. Bardzo wzgldne, wobec czego nie m sobie w gowie i nie oceniaj swoich moliwoci pod punktem wytaczonych miesicy;

- nie ma nic pikniejszego ni ciga nauka, zmiana pogldw, otwieranie horyzontw, poszukiwanie nowych inspiracji - NIGDY nie przestawaj si rozwija

Wszystko powyej to przemylenia wasne, subiektywne (nie wierz w obiektywizm), wynikajce z cigej bytnoci na warsztatach tanecznych i moliwoci prowadzenia wasnych warsztatw. Moim celem jest otwarcie rodowiska tanecznego rwnie na dziewczyny, ktre dotychczas uczszczay tylko na zajcia regularne oraz obalenie mitu, i festiwale taneczne s tylko dla profesjonalistek, a pocztkujce spotyka tam kamieniowanie . Warsztaty taneczne to niesamowita weekendowa odskocznia od rzeczywistoci i, jak najbardziej, jest na nich miejsce rwnie dla hobbystek!

Dzikuj za pomoc Adriannie Suwald, ktra bardzo elokwentnie odpowiadaa mi na pytania: "Ada, co Ci przeraa w warsztatach/obozach/festiwalach tanecznych?" .

Zapraszam do dyskusji rwnie na FB:
    https://www.facebook.com/notes/abir-...56383957801941
    Ostatnio edytowane przez Abir ; 20-08-2013 o 10:30

Doczy
    19-12-2011
    Miasto
    d
    Wiadomoci
    93
    Sia Reputacji
    8

Domylny

Fantastyczny, motywujcy tekst! Gdybym trafia na co takiego wczeniej, mj rozwj taneczny mgby si potoczy inaczej (pierwsze warsztaty - po 1,5 roku nauki, potem prawie rok przerwy spowodowany zniechceniem bo za trudne...). Teraz staram si nadrabia.
    Pasja + Wizja + Dziaanie = Sukces

Tanecznie: Amira

Doczy
    21-02-2013
    Miasto
    Pozna
    Wiadomoci
    81
    Sia Reputacji
    7

Domylny

Mam nadzieje, ze ten artykul trafi do jak najszerszego grona osob, ktore tak jak my pokochaly wszelakie odmiany bellydance zgadzam sie z Abir Pamietajmy, ze to co nas ogranicza - to my sami
    Yaten Kou
    https://www.facebook.com/yaten.kou.tribal

Doczy
    01-02-2014
    Miasto
    d
    Wiadomoci
    7
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Tekst niesamowcie podnoszcy na duchu! Myl nawet e powinnien si znale w sekcji:
    Najwaniejsze wtki na temat taca brzucha dla nowych osb

aby kada nowa forumowiczka czua si zmotywowana jak ja ^^
    "Tacz jakby nikt Ci nie widzia.
    piewaj jakby nikt Ci nie sysza.
    Kochaj jakby nikt nigdy Ci nie zrani.
    yj jakby nie byo jutra."

Doczy
    17-09-2008
    Miasto
    Wrocaw
    Wiadomoci
    2 292
    Sia Reputacji
    14

Domylny

Ogromnie si ciesz! Tacz dugo i jak najwicej!

Doczy
    03-01-2013
    Miasto
    Ruda lska
    Wiadomoci
    16
    Sia Reputacji
    0

Domylny

Abir , Twj tekst powinnam czyta codziennie i zrobi sobie mantr z tego Dzikuj.

Tagi tematu

Reguy pisania

• Publikowa nowe tematy: nie moesz
  • Pisa wiadomoci: nie moesz
  • Dodawa zaczniki: nie moesz
  • Edytowa swoje wiadomoci: nie moesz
  •